Προτάσεις Πουλάκη για το νέο πρόγραμμα στήριξης των μικρών και μεσαίων επιχειρήσεων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Τις θέσεις της «Θεσσαλίας της Αλληλεγγύης και της Οικολογίας» για τα προγράμματα στήριξης των μικρών και μεσαίων επιχειρήσεων ανέπτυξε, κατά τη χθεσινή σύσκεψη της Περιφέρειας Θεσσαλίας και τοπικών φορέων, ο επικεφαλής της παράταξης, Κώστας Πουλάκης,
Χαρακτηρίζοντας κατ’ αρχήν θετική την πρωτοβουλία της συνάντησης, ο κ. Πουλάκης επισήμανε την απουσία συμπερασμάτων από την εμπειρία της υλοποίησης προηγούμενων προγραμμάτων, ενώ υπογράμμισε ότι : «Η αποσπασματικότητα με την οποία γίνεται η συζήτηση για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, υπονομεύει σημαντικά την αποτελεσματικότητα του προγράμματος. Επιβεβαιώνεται η ανάγκη να υπάρξει ένας συνολικός επιχειρησιακός περιφερειακός σχεδιασμός, ο οποίος να προκύψει από εις βάθος δημόσια συζήτηση και να ανταποκρίνεται στις πραγματικές ανάγκες – αναπτυξιακές, κοινωνικές και περιβαλλοντικές – της περιοχής, ειδικά μέσα στη δίνη της σημερινής κρίσης».
Ως προς τις προβλέψεις της δράσης του ΕΣΠΑ για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, ο κ. Πουλάκης κατέθεσε και τις εξής επιμέρους προτάσεις : Πρώτον, να αναλάβουν τη διαχείριση του προγράμματος οι υπηρεσίες της Περιφέρειας Θεσσαλίας και όχι οι Τράπεζες. Δεύτερον, να προβλεφθεί ορισμένη αναλογία συμμετοχής υφιστάμενων και νέων επιχειρήσεων στο πρόγραμμα. Τρίτον, για τις νέες επιχειρήσεις, να μειωθεί το κατώτατο όριο συμμετοχής που προβλέπεται στο πρόγραμμα, ώστε να έχουν τη δυνατότητα να λάβουν υποστήριξη και καλές επιχειρηματικές ιδέες χαμηλού προϋπολογισμού. Τέταρτον, το πρόγραμμα να επεκταθεί – εκτός των ανωνύμων και προσωπικών εταιριών – και στους συνεταιρισμούς. Και τέλος, να υποστηριχθούν και τα επιχειρηματικά σχέδια εργαζομένων και ανέργων για επιχειρήσεις που κλείνουν. Όπως είπε, «στις περιπτώσεις που οι επιχειρηματίες παραιτούνται, πρέπει να δοθεί η δυνατότητα στους εργαζομένους – αντί να οδηγηθούν στο ταμείο ανεργίας – να αναλάβουν οι ίδιοι συλλογικά τις επιχειρήσεις τους, εφόσον το επιθυμούν, με ειδική μέριμνα για επιπλέον ενισχυτικές ενέργειες. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να παραμένουμε θεατές στην καταστροφή της παραγωγικής βάσης».