«Πρόταση για Ολοκληρωμένο Σχέδιο Απασχόλησης στην Περιφέρεια Θεσσαλίας» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Επιστολή προς τον Περιφερειάρχη Θεσσαλίας Κώστα Αγοραστό απέστειλε ο επικεφαλής του συνδυασμού «Θεσσαλών Δύναμη» Απόστολος Παπατόλιας με την οποία του γνωστοποιεί το ολοκληρωμένο σχέδιο απασχόλησης που υπάρχει ήδη έτοιμο από την ΚΕΚΑΝΕΜ.
Αναλυτικά η επιστολή του Κου Παπατόλια:
Αξιότιμε κ. Περιφερειάρχα,
Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι η Μαγνησία, πρώτη από όλους τους νομούς της Θεσσαλίας, διαθέτει ήδη έτοιμη πρόταση για την εφαρμογή Ολοκληρωμένου Σχεδίου Απασχόλησης, η οποία πρέπει να υποβληθεί χωρίς καθυστέρηση στους αρμόδιους φορείς της Κεντρικής Διοίκησης, που ανέλαβαν τη σχετική πρωτοβουλία εδώ και 3 μήνες περίπου.
Η πρόταση αυτή, εκπονήθηκε από την ΚΕΚΑΝΕΜ προς το τέλος της θητείας της προηγούμενης νομαρχιακής αρχής της Μαγνησίας, με στόχο την υποβολή στο Υπουργείο Απασχόλησης ενός Ολοκληρωμένου Σχεδίου για την τόνωση της τοπικής απασχόλησης, στο πλαίσιο της αξιοποίησης των ειδικών συγχρηματοδοτούμενων ή εθνικών προγραμμάτων του Υπουργείου. Πρόκειται για μία απολύτως ολοκληρωμένη παρέμβαση, που προέκυψε κατόπιν συνεννόησης και διαβούλευσης με τους τοπικούς φορείς, η οποία αναδεικνύει όλες τις πτυχές της διαρθρωτικής ανεργίας στο νομό Μαγνησίας, προτείνοντας παράλληλα δράσεις για τη βελτίωση των δεικτών απασχόλησης στους τομείς που αποδεδειγμένα παρουσιάζουν υστέρηση, όπως η βιομηχανία και ο τουρισμός. Ιδιαίτερη δε έμφαση δόθηκε στον τομέα της κοινωνικής οικονομίας, όπου η συμμετοχή οργανώσεων στη σύμπραξη των φορέων που θα εφαρμόσει το Ολοκληρωμένο Πρόγραμμα Απασχόλησης, όπως π.χ. η Ένωση Καταναλωτών, αποτελεί εγγύηση για τη σύνδεση του προγράμματος με τις ανάγκες των ευπαθών κοινωνικών ομάδων της περιοχής καθώς και των ασθενέστερων οικονομικά στρωμάτων.
Σας καταθέτω, λοιπόν, την πρόταση της ΚΕΚΑΝΕΜ επισημαίνοντας την ανάγκη να αναπτυχθεί μια στενή συνεργασία ανάμεσα στο Δήμο Βόλου, που εμφανίζεται ως ο τελικός δικαιούχος της πρότασης αλλά και ως ο συντονιστής του όλου εγχειρήματος, με την αιρετή Περιφέρεια Θεσσαλίας η οποία έχει αναλάβει και την ευθύνη της διαβούλευσης για την κατάρτιση παρόμοιων Σχεδίων Απασχόλησης σε ολόκληρη τη Θεσσαλία. Επιπροσθέτως σας ενημερώνω ότι στη συνάντηση που είχε κλιμάκιο της παράταξής μας με τον Δήμαρχο Βόλου, ο κ. Σκοτινιώτης δήλωσε σύμφωνος με το περιεχόμενο της πρότασης και τόνισε πως ήδη προετοιμάζεται για την υποβολή της, με ευθύνη του αρμοδίου Αντιδημάρχου κ. Λαμπρινίδη, ενσωματώνοντας στο τελικό κείμενο και τις εξελίξεις που υπήρξαν σε σχέση με την πορεία της απασχόλησης στο νέο διευρυμένο Δήμο Βόλου.
Κατά συνέπεια, θεωρώ ότι και εσείς από την πλευρά σας, οφείλετε να προτεραιοποιήσετε τη δράση αυτή και να την αξιοποιήσετε ως οδηγό, για την κατάρτιση παρόμοιων Σχεδίων και στους υπόλοιπους θεσσαλικούς νομούς.
Ο επικεφαλής της «Θεσσαλών Δύναμη»
Παπατόλιας Ι. Απόστολος