Σε λίγες ημέρες τα χρήματα στους μεταφορείς των μαθητών Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Την ερχόμενη εβδομάδα η αιρετή Περιφέρεια Θεσσαλίας θα καταβάλλει στους μεταφορείς των μαθητών τα χρήματα που τους οφείλονται για το μεταφορικό έργο που παρήγαγαν έως το τέλος Δεκεμβρίου 2010.
Αυτό ανακοίνωσε ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κώστας Αγοραστός σε συνάντηση που είχε σήμερα στο Βόλο με τους προέδρους των αστικών ΚΤΕΛ Βόλου κ. Τρύφωνα Πλαστάρα, Τρικάλων κ. Δημήτρη Ιωάννου και Καρδίτσας κ. Παναγιώτη Παππά.
Ο κ. Κ. Αγοραστός ανέφερε ότι η επίκειται η εκταμίευση των χρημάτων που σύμφωνα με την απόφαση του Υπουργείου Οικονομικών ανέρχονται στο 80% των οφειλών βάσει της συμφωνίας που είχαν κάνει όλοι οι μεταφορείς (αστικά – υπεραστικά ΚΤΕΛ, ταξί, άλλοι μεταφορείς) με τις πρώην νομαρχιακές αυτοδιοικήσεις.
Ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας εξέφρασε την άποψη ότι για λόγους δικαιοσύνης η περικοπή του 20% έπρεπε να υπολογιστεί στο αρχικό ποσό κι όχι το οφειλόμενο, ενώ οι πρόεδροι των αστικών ΚΤΕΛ αναγνώρισαν ότι η αιρετή Περιφέρεια κλήθηκε να διαχειριστεί μια ομολογουμένως δύσκολη και σύνθετη κατάσταση.