Θέμα στην ανάπλαση της Ευαγγελιστρίας στην Νέα Ιωνία βάζει η «Θεσσαλών Δύναμη» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Ερώτηση προς το πρόεδρο του Περιφερειακού Συμβουλίου Θεσσαλίας Κο Λιάπη Χρήστο θέτουν οι Περιφερειακοί Σύμβουλοι της παράταξης «Θεσσαλών Δύναμη» με θέμα το έργο ανάπλασης της πλατείας Ευαγγελιστρίας στην Νέα Ιωνία.
Αναλυτικά η ερώτηση των Περιφερειακών Συμβούλων:
Αξιότιμε κ. Πρόεδρε,
το τελευταίο χρονικό διάστημα, εν όψει της υλοποίησης εγκεκριμένου έργου ανάπλασης της πλατείας Ευαγγελιστρίας στο κέντρο της Νέας Ιωνίας, έχουν διατυπωθεί επιφυλάξεις ή αντιρρήσεις από πολίτες της περιοχής για τη σκοπιμότητα του έργου που πρόκειται να εκτελεστεί. Ιδιαίτερα ανησυχητικές, ωστόσο, για την τοπική κοινωνική ειρήνη και ηρεμία είναι ορισμένες ακραίες συμπεριφορές που παρατηρούνται εσχάτως, σε βαθμό δε τραμπουκισμών και προπηλακισμών, που απάδουν προς τον πολιτισμό και τη δημοκρατική παράδοση της περιοχής. Σύμφωνα δε με επίσημες δηλώσεις του Δημάρχου Βόλου κ. Σκοτινιώτη, αλλά και άλλων στελεχών της δημοτικής αρχής, ως εμπνευστής και υποκινητής των τραμπουκισμών φέρεται ο Περιφερειακός Σύμβουλος της παράταξης του κ. Περιφερειάρχη κ. Κώστας Χαλέβας, ο οποίος μάλιστα εγκαλείται δημοσίως για αδίστακτη «εξυπηρέτηση κραυγαλέων σκοπιμοτήτων» και για προώθηση ιδιωτικών συμφερόντων σε βάρος του κοινού καλού.
Εξ όσων γνωρίζουμε, ο κ. Περιφερειάρχης προσωπικά, έχει συναινέσει στην υλοποίηση του έργου ανάπλασης, κατόπιν συνεννόησης με το Δήμαρχο Βόλου, δεδομένου ότι η αιρετή Περιφέρεια Θεσσαλίας πρόκειται να αναλάβει και την ευθύνη της υλοποίησής του από 1-7-2011. Σύμφωνα με τα παραπάνω και ως ομάδα της μείζονος μειοψηφίας της αιρετής Περιφέρειας Θεσσαλίας ερωτούμε τον κ. Περιφερειάρχη:
1) Οι ενέργειες του κ. Χαλέβα τυγχάνουν της δικής του πολιτικής κάλυψης και αποδοχής; Καταδικάζει τους τραμπουκισμούς και τις ακραίες συμπεριφορές ή εκτιμά ότι πρόκειται για «δικαιολογημένη αγανάκτηση» όπως υποστηρίζει ο κ. Χαλέβας;
2) Έχει διαμορφωμένη θέση και άποψη για το εν λόγω έργο ή μήπως έχει τροποποιηθεί η αρχική θετική του προσέγγιση;
3) Έχει πλήρη και ολοκληρωμένη εικόνα, μετά από συστηματική και υπεύθυνη ενημέρωση, ώστε να είναι σε θέση να αξιολογήσει, θετικά ή αρνητικά, τη συμβολή του έργου στην αναβάθμιση του Κέντρου της Ν. Ιωνίας;
4) Εκτιμάει ότι το έργο μπορεί να υλοποιηθεί χωρίς να διασφαλιστεί η ενεργός συναίνεση και στήριξη της μεγάλης πλειονότητας των κατοίκων της Ν. Ιωνίας;
5) Προτίθεται να αναλάβει, σε συνεργασία με το Δήμο Βόλου, τους τοπικούς φορείς και τις ομάδες πολιτών της Ν. Ιωνίας, νέες πρωτοβουλίες διαβούλευσης, ενημέρωσης και συνεννόησης με την τοπική κοινωνία, ώστε να κατακτηθεί ο αναγκαίος βαθμός συναίνεσης και αποδοχής των κατοίκων ως προς το ουσιαστικό περιεχόμενο των παρεμβάσεων που πρόκειται να υλοποιηθούν;
6) Έχει επεξεργαστεί συγκεκριμένο σχέδιο εναλλακτικών ή διορθωτικών παρεμβάσεων στο έργο, που δεν θέτουν σε κίνδυνο τη χρηματοδότησή του από το ΠΕΠ Θεσσαλίας;
Οι ερωτώντες Περιφερειακοί Σύμβουλοι :
Παπατόλιας Απόστολος
Μεργιαλής Δημήτρης
Λιακούλη Ευαγγελία
Αλεξάκος Φώτης
Κασσοπούλου Λώρεν
Αδαμάκη Εύη
Τσαλίκη Τζούλια
Βαγενά Αγγέλα
Σκούπρας Φώτης
Καλιακούδας Νίκος
Χρουμπ Ιωσήφ
Τσιάρας Θανάσης
Καπέλος Γιώργος