Υπογραφή Γερακούδη για την τροφοδοσία της λίμνης Κάρλα από τον Πηνειό Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Εγκρίθηκε από τη Γ.Γ. της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας – Στερεάς Ελλάδας, Καλλιόπη Γερακούδη, η προσωρινή χορήγηση στην Ε.Υ.Δ.Ε. ΚΑΡΛΑΣ ( Ειδική Υπηρεσία Δημοσίων Έργων Κάρλας), άδειας χρήσης νερού από τον ποταμό Πηνειό, στα πλαίσια του έργου « Κατασκευή των απαιτούμενων έργων τροφοδοσίας της λίμνης Κάρλας από τον ποταμό Πηνειό», στη θέση «Καραούλι».
Σύμφωνα με την απόφαση :
Ο διαχειριστής του έργου επιτρέπεται να χρησιμοποιεί έως 80 εκατομμύρια κυβικά μέτρα νερού ανά έτος και για τη χρονική περίοδο από 15 Οκτωβρίου μέχρι 15 Απριλίου, ενώ η παρούσα άδεια ισχύει μέχρι την παράδοση του έργου από την ΕΥΔΕ ΚΑΡΛΑΣ στο νέο φορέα διαχείρισης. Η διάρκεια ισχύος της δεν θα υπερβεί την 31-12-2016, ενώ μετά από αυτή την ημερομηνία είναι υποχρεωτική η ανανέωση της ισχύος της άδειας χρήσης νερού, μετά από σχετική αίτηση του διαχειριστή του έργου.
Σύμφωνα με την απόφαση αλλά και σύμφωνα με την ΚΥΑ με α.π. οικ127436/23-03-2007 περί «Ανανέωσης της ισχύος της υπ’ αριθ. 112839/18-12-2000 ΚΥΑ «Τροποποίησης – Συμπλήρωσης – Κωδικοποίησης των περιβαλλοντικών όρων για την κατασκευή και λειτουργία του έργου: «Επαναπλημμυρισμού της πρώην λίμνης ΚΑΡΛΑΣ στους Νομούς Λαρίσης και Μαγνησίας» και Έγκρισης Περιβαλλοντικών Όρων για τα «Έργα μεταφοράς και διανομής νερού λίμνης Κάρλας στους Ν. Μαγνησίας και Λάρισας» πρέπει στην είσοδο του νερού στο αντλιοστάσιο για την πλήρωση του ταμιευτήρα να λειτουργεί:
(α) Σύστημα καταμέτρησης της παροχής νερού. Οι μετρήσεις να πραγματοποιούνται μηνιαία και να καταγράφονται σε ειδικό βιβλίο σφραγισμένο από τη Δ/νση Υδάτων της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας – Στερεάς Ελλάδας και να κοινοποιούνται ανά τρίμηνο στη Δ/νση Υδάτων Θεσσαλίας της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας – Στερεάς Ελλάδας καθώς και στα Τμήματα Περιβάλλοντος & Υδροοικονομίας των Π.Ε. Λάρισας και Μαγνησίας της Περιφέρειας Θεσσαλίας.
(β) Σύστημα παρακολούθησης των ποιοτικών και ποσοτικών χαρακτηριστικών του νερού του ποταμού κατά την είσοδο στο αντλιοστάσιο πριν την έναρξη των απολήψεων και να πραγματοποιούνται την κατά μήνα ανάλυσεις νερού που εισέρχεται στο αντλιοστάσιο. Οι μετρήσεις να καταγράφονται σε ειδικό βιβλίο και να κοινοποιούνται ανά τρίμηνο στη Δ/νση Υδάτων Θεσσαλίας της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας - Στερεάς Ελλάδας καθώς και στα Τμήματα Περιβάλλοντος & Υδροοικονομίας των Π.Ε. Λάρισας και Μαγνησίας της Περιφέρειας Θεσσαλίας. Το κόστος εγκατάστασης του συστήματος καταμέτρησης θα καλυφθεί από τις πιστώσεις του έργου και το κόστος λειτουργίας θα συμπεριληφθεί στα έξοδα λειτουργίας του έργου.