Υποψήφιος του ΠΑΣΟΚ για την ΠΕΔ Θεσσαλίας ο Ρίζος Κομήτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Επικεφαλής της παράταξης «Αυτοδιοικητικό Κίνημα» στις εκλογές για την Περιφερειακή Ένωση Δήμων Θεσσαλίας τέθηκε και επίσημα ο δήμαρχος Κιλελέρ, Ρίζος Κομήτσας, με ομόφωνη απόφαση των δημάρχων και εκπροσώπων αυτοδιοικητικών παρατάξεων από ολόκληρη την περιφέρεια Θεσσαλίας, που εκλέχθηκαν στις αυτοδιοικητικές εκλογές του 2010 με τη στήριξη του ΠΑΣΟΚ.
Η εμπιστοσύνη και η στήριξη των αιρετών στην υποψηφιότητα του κ. Κομήτσα για την προεδρία της ΠΕΔ, παρασχέθηκε ομόθυμα και μέσα σε κλίμα πρόδηλης αισιοδοξίας για την έκβαση της επικείμενης εκλογικής μάχης, στα μέσα Σεπτεμβρίου.
Η σχετική απόφαση ελήφθη στο πλαίσιο διευρυμένης σύσκεψης αιρετών από όλη τη Θεσσαλία, η οποία πραγματοποιήθηκε πρόσφατα στη Νίκαια παρουσία και του επικεφαλής του «Αυτοδιοικητικού Κινήματος» για την Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδος και δημάρχου Καλλιθέας, Κώστα Ασκούνη.
Αναφερόμενος στην υποψηφιότητά του για την προεδρία της ΠΕΔ Θεσσαλίας, ο δήμαρχος Κιλελέρ δήλωσε:
«Με τιμά η απόφαση των συναδέλφων και συνοδοιπόρων μου στο χώρο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης να μου εμπιστευθούν την ευθύνη του επικεφαλής στην παράταξη με την οποία και θα διεκδικήσουμε την προεδρία στο νέο θεσμό της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων της Θεσσαλίας.
Οι ΠΕΔ έχουν σημαντικό ρόλο να αναλάβουν για την υποστήριξη των «Καλλικρατικών» κυρίως Δήμων και σε συνεργασία με την Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδος (ΚΕΔΕ) τη διεκδίκηση από την κεντρική εξουσία των πόρων αλλά και των αρμοδιοτήτων, που θα επιτρέψουν στους Δήμους να καταστούν πραγματικά κύτταρα ανάπτυξης και ευημερίας προσφέροντας στους πολίτες σύγχρονες και ποιοτικές υπηρεσίες αλλά και ένα περιβάλλον όπου θα μπορούν να δημιουργήσουν και να ζήσουν μία καλύτερη ζωή.
Στην υφιστάμενη, δύσκολη συγκυρία για την πατρίδα μας το ΕΣΠΑ φαίνεται ότι θα αποτελέσει το βασικό εργαλείο για την έξοδο από την ύφεση και τη μετάβαση σε θετικό αναπτυξιακό πρόσημο. Σε αυτή την κατεύθυνση οι «Καλλικρατικοί» δήμοι της περιοχής μας με την αρωγή της ΠΕΔ πρέπει να προετοιμαστούν για τη μέγιστη δυνατή απορρόφηση πόρων και την κατασκευή έργων υποδομής, τα οποία θα βελτιώσουν τις παρεχόμενες υπηρεσίες προς τους πολίτες και θα θέσουν τα θεμέλια, ώστε να καταστεί η Θεσσαλία ατμομηχανή για την οικονομική ανάταση του τόπου μας.»
Βιογραφικό Ρ. Κομήτσα:
Ο Ρίζος Κομήτσας γεννήθηκε στη Νίκαια το 1956. Πολιτεύθηκε για πρώτη φορά στην Κοινότητα Νίκαιας το 1982 και εκλέχθηκε Κοινοτικός Σύμβουλος το 1986 και το 1990.
Το 1994 εκλέχθηκε Πρόεδρος της Κοινότητας Νίκαιας και το 1995 Πρόεδρος του 11ου Συμβουλίου περιοχής Ν.Λάρισας. Το 1998 εκλέχθηκε Δήμαρχος του Καποδιστριακού Δήμου Νίκαιας. Επανεκλέχθηκε το 2002 και το 2006 και το 2010 εκλέχθηκε Δήμαρχος του Καλλικρατικού Δήμου Κιλελέρ. Εκλέχθηκε κατ’ επανάληψη μέλος του Δ.Σ. της ΤΕΔΚ Ν.Λάρισας και είναι μέλος της Επιτροπής θεσμών της ΚΕΔΚΕ.