Επιστολή διαμαρτυρίας 34 επιμορφούμενων σε σεμινάριο στη Λάρισα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Το χρονικό διάστημα 12 έως και 14 Φεβρουαρίου 2014 στη πόλη της Λάρισας διεξήχθη το σεμινάριο με τίτλο «Βασικές Αρχές Διοικητικής Δράσης», που υποστηρίζεται από το Εθνικό Κέντρο Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης και χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ του Υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης.
Ο χώρος διεξαγωγής ήταν το κτίριο ΠΙΝΕΠ του Μύλου του Παπά, που επιλέχθηκε τελευταία στιγμή, ενώ οι επιμορφούμενοι (Σχολικοί Φύλακες και Εκπαιδευτικοί) είχαν επιλέξει το αντίστοιχο σεμινάριο στη Θεσσαλονίκη με διαμονή και διατροφή.
Η αρτιότητα διεξαγωγής ενός σεμιναρίου δεν έγκειται μόνο στην επιστημονική του υποστήριξη, αλλά και στο πλαίσιο που υποστηρίζει τις ανάγκες των επιμορφούμενων.
Αναφορικά με το δεύτερο, σε μία αίθουσα χωρητικότητας 25 θέσεων τοποθετήθηκαν 34 επιμορφούμενοι, με αποτέλεσμα η παρακολούθηση να γίνεται κάτω από αντίξοες συνθήκες. Στα διαλλείματα δεν παρεχόταν ούτε ένα ποτήρι νερό, ενώ στις ανάγκες που άπτονται της ατομικής υγιεινής δεν υπήρχαν οι κατάλληλοι χώροι.
Οι επιμορφούμενοι ήμασταν υποχρεωμένοι, βάσει του προγράμματος, να παρακολουθούμε από τις 8:00 π.μ. έως τις 15:00 μ.μ. και κυριολεκτικά ορισμένοι να γράφουν στο γόνατο και πίσω από μεταλλική κολώνα που εμπόδιζε την ορατότητα.
Το σεμινάριο παρακολουθούσαν εκπαιδευτικοί και σχολικοί φύλακες που βρίσκονται στο καθεστώς της διαθεσιμότητας και προέρχονταν από τις πόλεις της περιφέρειας Θεσσαλίας. Η δε μετακίνηση τους έγινε με δικά τους έξοδα.
Μετά από επίμονες οχλήσεις προς τον υπεύθυνο κ. Γκανάτσιο μας ενημέρωσε ότι δεν υπήρχαν χρήματα για τις μετακινήσεις και τις προαναφερόμενες αναγκαίες παροχές.
Στα προηγούμενα σεμινάρια που χρηματοδοτούνταν από το ίδιο πρόγραμμα υπήρξε διαμονή σε πολυτελή ξενοδοχεία της Θεσσαλονίκης και της Λάρισας. Το γεγονός αυτό, εκτός από εμφανή έλλειψη οργάνωσης, καθώς τα χρήματα δεν καταμερίστηκαν ισομερώς σε όλα τα σεμινάρια, καταδεικνύει τη «συνεργασία» με συγκεκριμένες ξενοδοχειακές μονάδες, έναντι άλλων με οικονομικότερα πακέτα, που θα εξασφάλιζαν το ίδιο πλαίσιο συνθηκών επιμόρφωσης σε όλους.
Ακολουθούν υπογραφές των επιμορφούμενων.