Δύο συλλήψεις για διαρρήξεις σε παντοπωλείο και Ιερά Μονή στην Πύλη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Εξιχνιάσθηκαν από το Αστυνομικό Τμήμα Πύλης μία κλοπή και μία απόπειρα κλοπής από καφενείο και Ιερά Μονή, αντίστοιχα.
Συνελήφθησαν το πρωί του Σαββάτου στο 60ο χλμ. της Εθνικής Οδού Τρικάλων - Άρτας, από αστυνομικούς της Ομάδας Πρόληψης και Καταστολής Εγκλήματος (Ο.Π.Κ.Ε.), ως δράστες των παραπάνω εγκληματικών πράξεων, ένας 52χρονος Έλληνας κι ένας 21χρονος Ρώσος.
Ειδικότερα, οι δυο δράστες τις πρώτες πρωινές ώρες της Παρασκευής 4 Οκτωβρίου μετέβησαν με Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητο σε Ιερά Μονή στην ευρύτερη περιοχή της Πύλης, διέρρηξαν την πόρτα εισόδου της, εισήλθαν στο εσωτερικό της με σκοπό να προβούν σε κλοπή, όμως έγιναν αντιληπτοί και διέφυγαν.
Στη συνέχεια, μετέβησαν σε καφενείο - παντοπωλείο 53χρονου, το οποίο διέρρηξαν και αφαίρεσαν το χρηματικό ποσό των 2.165 ευρώ, καθώς και διάφορα προϊόντα του καταστήματος αξίας 400 ευρώ.
Από τους αστυνομικούς διενεργήθηκαν αναζητήσεις με αποτέλεσμα να εντοπισθεί αρχικά εγκαταλελειμμένο το αυτοκίνητο των δραστών, το οποίο κατασχέθηκε. Στο εσωτερικό του βρέθηκαν και κατασχέθηκαν το κινητό τηλέφωνο του 52χρονου, πλήθος διαρρηκτικών εργαλείων, όπως πένσες, κατσαβίδια, κόπτες, ένα ζεύγος κιαλιών κ.α., καθώς και τα αφαιρεθέντα προϊόντα, τα οποία αποδόθηκαν στον ιδιοκτήτη του καταστήματος.
Λίγες ώρες αργότερα, οι αστυνομικοί κατάφεραν να εντοπίσουν και να συλλάβουν και τους δράστες, στην κατοχή των οποίων βρέθηκε και κατασχέθηκε το χρηματικό ποσό των 1.433 ευρώ, μέρος του αφαιρεθέντος χρηματικού ποσού από το καφενείο, το οποίο επίσης παραδόθηκε στο νόμιμο δικαιούχο του.