Παρέμβαση Βλαχογιάννη για τη μείωση του χρόνου παραμονής μετακινούμενων κτηνοτρόφων και για τα Τρίκαλα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Αξιότιμε κ. Υπουργέ,
σύμφωνα με δημοσιεύματα στον ηλεκτρονικό τύπο, με απόφασή σας μειώνεται ο χρόνος παραμονής των μετακινούμενων κτηνοτρόφων στις ορεινές περιοχές των Νομών Λάρισας, Καρδίτσας, Μαγνησίας–Σποράδων, στους τέσσερις μήνες από τους πέντε που ίσχυε μέχρι σήμερα (κατόπιν προτάσεως του Περιφερειάρχη Θεσσαλίας κ. Κώστα Αγοραστού).
Με μεγάλη έκπληξη, διαπιστώνουμε πως εξαιρείται ο Νομός Τρικάλων, ένας Νομός κατεξοχήν ορεινός και κτηνοτροφικός, οι κτηνοτρόφοι του οποίου αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με τους συναδέλφους τους στην υπολοιλη Θεσσαλία.
Επειδή, θέλουμε να πιστεύουμε ότι προφανώς εκ παραδρομής παραλήφθηκε ο Νομός μας από την ανωτέρω ρύθμιση, παρακαλούμε για τη σχετική επανόρθωση έτσι ώστε να αποκατασταθεί η αδικία σε βάρος του Νομούς μας.
Με εκτίμηση
ΗΛΙΑΣ Γ. ΒΛΑΧΟΓΙΑΝΝΗΣ
(Βουλευτής Τρικάλων)