Βάψιμο του μουσειακού συρμού οργανώνει ο Σύλλογος Φίλων Σιδηροδρόμου Τρικάλων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Ο Σύλλογος Φίλων Σιδηροδρόμου Τρικάλων οργανώνει το ερχόμενο Σάββατο 2/11ου/2013 στις 9.30 το πρωί το τακτικό βάψιμο-συντήρηση του μουσειακού συρμού, που βρίσκεται απέναντι από τον σιδηροδρομικό σταθμό της πόλης μας και καλεί όλους όσους από τα μέλη και τους φίλους του συλλόγου μπορούν και θέλουν, να έρθουν να βοηθήσουν.
Ο σύλλογος θα διαθέσει τα απαραίτητα χρώματα και εργαλεία.
Ο μουσειακός συρμός που έχει ανακαινιστεί με έξοδα του δήμου Τρικκαίων και του συλλόγου μας αποτελείται από την ατμάμαξα Νο 22, την επιβατάμαξα Νο29 και μια διαξονική φορτάμαξα των Θεσσαλικών Σιδηροδρόμων. Ο συρμός είναι Βελγικής κατασκευής και τα βαγόνια του κατασκευάστηκαν την δεκαετία του 1880, ενώ η ατμάμαξα το έτος 1908. Στην επιβατάμαξα λειτουργεί μόνιμη έκθεση σιδηροδρομικής φωτογραφίας και είναι ανοικτή στο κοινό κάθε Πέμπτη 19.00-21.00 το βράδυ.