Προσφυγή του Δήμου Τρικκαίων κατά απόφασης της Αποκεντρωμένης για έγκριση ΜΠΕ μονάδας βιορευστών στο Βαλτινό
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Κατατέθηκε χθες Πέμπτη (21/9) από το Δήμο Τρικκαίων προσφυγή κατά της απόφασης Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας για έγκριση της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων της υπό κατασκευή μονάδας βιορευστών στο Βαλτινό Τρικάλων.
Η μελέτη κατατέθηκε στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση στα Τρίκαλα και θα διαβιβαστεί στα κεντρικά της Διοίκησης, στη Λάρισα, ενώ κοινοποιήθηκε και στον υπουργό Περιβάλλοντος και Ενέργειας.
Με την προσφυγή ζητείται να ακυρωθεί η προσβαλλόμενη απόφαση έγκρισης της ΜΠΕ καθώς και κάθε άλλη συναφής πράξη ή παράλειψη.
Οι λόγοι που προβάλλει ο Δήμος αφορούν στην έλλειψη περιβαλλοντικής προστασίας, στις ελλείψεις της νομοθεσίας για παρόμοιες επενδύσεις, σε γνωμοδοτήσεις επιστημονικών φορέων για θέματα, στην αντίθεση στις θεωρίες για οικονομικά οφέλη στην περιοχή, στη μη αιτιολόγηση της απόφασης, παρά τις αντίθετες γνωμοδοτήσεις των οργάνων του Δήμου.
Σε γενικές γραμμές, η προσφυγή επισημαίνει ότι η μονάδα προκαλεί περιβαλλοντική υποβάθμιση, χωρίς καμία αναπτυξιακή ωφέλεια, έστω και σε επίπεδο απασχόλησης, που θα μπορούσε ενδεχομένως να μετριάσει τις αρνητικές συνέπειες της κατασκευής της, με περιβαλλοντική ρύπανση από τη συγκέντρωση μεγάλων ποσοτήτων καυσίμων ελαίων και την καύση τους.