Την Τετάρτη 25/1 η επιλογή υποτρόφων για τις υποτροφίες Αλεξόπουλου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ανακοινώσεις
- Εκτύπωση
Την Τετάρτη 25 Ιανουαρίου και ώρα 10:00 το πρωί θα συνεδριάσει η Διοικούσα Επιτροπή του Οργάνου Υποτροφιών Αλεξόπουλου, προκειμένου να επιλέξει τους υποτρόφους για την παν/κή χρονιά 2011-2012.
Τα Νέα δεδομένα και τα νέα κίνητρα που εισάγει από φέτος ο Θεσμός των υποτροφιών Αλεξόπουλου, του Δήμου Καρδίτσας, για την πόλη μας την Καρδίτσα και για τις Πανεπιστημιακές σπουδές στην Καρδίτσα, αφορούν την παροχή τριών υποτροφιών για προπτυχιακές σπουδές στην πόλη μας, μία στο χώρο της Κτηνιατρικής Επιστήμης & από μία στο χώρο της Επιστήμης και Τεχνολογίας των Τροφίμων, και της Τεχνολογίας Ξύλου και Σχεδιασμού Επίπλου.
Οι πρώτες υποτροφίες θα δοθούν για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 σε νεοεισαχθέντες φοιτητές στην πόλη μας.
Το ποσό εκάστης υποτροφίας ανέρχεται σε € 5.000 ετησίως, για όλη την διάρκεια των σπουδών μέχρι και την περάτωση τους.
Ο Δήμος Καρδίτσας και το ίδρυμα Υποτροφιών Αλεξόπουλου, σε συνεργασία με την πανεπιστημιακή κοινότητα της πόλης, καθιερώνουν πλέον νέα δεδομένα για την φιλοξενία, δράση και ποιότητα ζωής και σπουδών, των σημερινών και μελλοντικών φοιτητών και σπουδαστών στην πόλη μας την Καρδίτσα.