Ανακοίνωση αγωνιστικών κινήσεων εκπαιδευτικών για την εργατική Πρωτομαγιά Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Με στίχους του Μπέρτολντ Μπρεχτ ξεκινά η ανακοίνωση – κάλεσμα των αγωνιστικών κινήσεων εκπαιδευτικών για τον εορτασμό της εργατικής Πρωτομαγιάς.
Αναλυτικά η ανακοίνωση:
Ποιος έχτισε τη Θήβα την εφτάπυλη;
Στα βιβλία δε βρίσκεις παρά των βασιλιάδων τα ονόματα.
Oι βασιλιάδες κουβαλήσαν τ’ αγκωνάρια; Ποιος την ξανάχτισε τόσες φορές;
Σε τι χαμόσπιτα της Λίμας της χρυσόλαμπρης ζούσαν οι οικοδόμοι;
Tη νύχτα που το Σινικό Tείχος αποτελειώσαν, πού πήγανε οι χτίστες;
H μεγάλη Pώμη είναι γεμάτη αψίδες θριάμβου. Ποιος τις έστησε;
Πάνω σε ποιους θριαμβεύσανε οι Kαίσαρες;
Tο Bυζάντιο το χιλιοτραγουδισμένο μόνο παλάτια είχε για τους κατοίκους του;
Ακόμα και στη μυθική Aτλαντίδα, τη νύχτα που τη ρούφηξε η θάλασσα,
τ’ αφεντικά βουλιάζοντας, μ’ ουρλιαχτά τους σκλάβους τους καλούσαν….
ΜΠ ΜΠΡΕΧΤ (EPΩTHΣEIΣ ENOΣ EPΓATH ΠOY ΔIABAZEI)
125 χρόνια συμπληρώνονται φέτος από τον ηρωικό αγώνα των εργατών του Σικάγο, από τον αγώνα που σημάδεψε τη ζωή και τη δράση της εργατικής τάξης. Ένας αγώνας που ταυτίστηκε με την προσπάθεια του κόσμου της εργασίας να ανατρέψει το καθεστώς της εκμετάλλευσης και της μισθωτής σκλαβιάς, να αποτινάξει τα δεσμά της αδικίας, της φτώχιας και της εξαθλίωσης.
Σήμερα, 125 χρόνια μετά, ο αγώνας του Σικάγο παραμένει επίκαιρος. Ίσως πιο επίκαιρος από ποτέ. Γιατί η φετινή Εργατική Πρωτομαγιά βρίσκει την εργατική τάξη, τους εργαζόμενους όλου του κόσμου αντιμέτωπους με τη λυσσαλέα, ολομέτωπη επίθεση του κεφαλαίου και του ιμπεριαλισμού ενάντια στα πιο στοιχειώδη δικαιώματά τους. Το δικαίωμα στη δουλειά, το δικαίωμα στην ασφάλιση και την περίθαλψη, το δικαίωμα σε μισθούς που να καλύπτουν το κόστος της ζωής, το δικαίωμα να μορφώνονται οι νέοι, το δικαίωμα σε μια αξιοπρεπή ζωή. Όλα βρίσκονται σε ευθεία αμφισβήτηση από το κεφάλαιο, υπό κατάργηση!
ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ! Κόντρα στη λογική της συναίνεσης και της υποταγής, να δώσουμε τη δική μας μάχη. Τη μάχη της συλλογικής πάλης, του μαζικού ασυμβίβαστου αγώνα για τα πραγματικά μας συμφέροντα. Μπλοκάροντας το δρόμο προς τον εργασιακό μεσαίωνα και την ιμπεριαλιστική βαρβαρότητα. Χαράζοντας νέους δρόμους, τους δρόμους της αντίστασης, της συλλογικότητας, του κοινού και μαζικού αγώνα, βάζοντας φραγμό στη λεηλασία της ζωής μας.
Όλα είναι μπροστά μας! Τα κακά και τα καλά. Η εμφάνιση των πιο αντιδραστικών φαινομένων αλλά και οι υγιείς και ελπιδοφόρες εξεγέρσεις. Η αμφισβήτηση κάθε δικαιώματος που είχαμε κατακτήσει αλλά και τα πρώτα σημάδια κινημάτων από το μέλλον. Η απελπισία και η ελπίδα. Στο χέρι μας είναι να έχουμε τη δική μας θετική, αγωνιστική συμβολή στην κρίσιμη περίοδο που ζούμε…
Η ευθύνη πέφτει σε όλους μας. Δεν είναι θεωρία, είναι ανάγκη ζωής να κάνουμε βήματα να διεκδικήσουμε τα πρωτοβάθμια σωματεία μας, να τα ζωντανέψουμε, να πετάξουμε από αυτά όλη τη σαβούρα που έχει οδηγήσει στην αδράνεια και την ήττα, να οργανώσουμε τους αγώνες μας!
Να δώσουμε για μια ακόμη φορά, την 125ή, το δυναμικό παρών
στην απεργιακή συγκέντρωση στην κεντρική πλατεία στις 10 π.μ.
ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΜΗΝΥΜΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ
ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ