Εκδήλωση προς τιμή των εξόριστων γυναικών στο Τρίκερι Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Την Κυριακή 8 Μάη ο Σύλλογος Γυναικών ν. Καρδίτσας θα συμμετάσχει στην τιμητική εκδήλωση που οργανώνεται από τους Συλλόγους της ΟΓΕ στην Θεσσαλία για τις γυναίκες που εξορίστηκαν στο Τρίκερι.
Εργάτριες, αγρότισσες, διανοούμενες, νέες, γριές, μικρομάνες, στάλθηκαν στην εξορία γιατί συμμετείχαν αυτές ή οι δικοί τους σ’ έναν δίκαιο αγώνα πρώτα από τους ξένους κατακτητές και στην συνέχεια από τους ντόπιους δυνάστες.
Σήμερα όσο ποτέ άλλοτε, που παραχαράσσεται προκλητικά η Ιστορία, προσβάλλεται η ιστορική μνήμη των λαών που έδωσαν εκατομμύρια νεκρούς στον αντιφασιστικό αγώνα που
ποινικοποιείται η αγωνιστική δράση και επιδιώκεται να φιμωθούν οι αντιιμπεριαλιστικές κραυγές.
Σήμερα που η βαρβαρότητα ενάντια σε κατακτήσεις και δικαιώματα αυξάνεται και η καπιταλιστική κρίση δρομολόγησε ταχύτατα την επιβολή αντιλαϊκών μέτρων.
Σήμερα περισσότερο από ποτέ πρέπει η μνήμη να παραμείνει ζωντανή!
Ο Σύλλογος Γυναικών ν. Καρδίτσας, κομμάτι του λαϊκού κινήματος της περιοχής μας, εδώ και 35 χρόνια, που πήρε τη σκυτάλη του αγώνα από τις Καρδιτσιώτισσες γυναίκες της Εθνικής μας Αντίστασης και του ΔΣΕ, έχει χρέος να αποτίσει φόρο τιμής στις γυναίκες αυτές που είχαν "προνομιακή" μεταχείριση- από τους «νικητές» δηλαδή την αστική τάξη και τις κυβερνήσεις της»- με φυλακές, εξορίες, εκτελέσεις, βασανιστήρια και στρατόπεδα συγκέντρωσης. Τα γεγονότα αυτά δεν μπορεί να τα εξαφανίσει κανένα από τα «ντοκουμέντα» της νέας τάξης πραγμάτων. Δε διαγράφονται από τη συλλογική, την ιστορική μνήμη του λαού μας.
Ο Σύλλογος Γυναικών καλεί τις γυναίκες, κύρια τις νέες γυναίκες της Καρδίτσας, που δεν γνωρίζουν την ιστορική αλήθεια μέσα από τα «εκσυγχρονιστικά» προγράμματα της εκπαίδευσης, να ορθώσουν ένα σθεναρό ΟΧΙ στα αντικομμουνιστικά μνημόνια, στις διάφορες μαρτυρίες και σε ότι άλλο παραχαράσσει την ιστορία του λαού μας και να δυναμώσουν την πάλη τους ενάντια σε κάθε προσπάθεια καταπάτησης των δημοκρατικών δικαιωμάτων και ελευθεριών, όπως και της φίμωσης των λαϊκών αγώνων που αντιπαλεύουν τους ιμπεριαλιστές και τα στηρίγματά τους.
Είναι ώρα να κατανοηθεί ότι τα δημοκρατικά δικαιώματα και οι ελευθερίες είναι ταυτισμένα με την ελευθερία της πάλης για μια κοινωνία χωρίς εκμετάλλευση, χωρίς καταπίεση.
Η εκδήλωση στο Τρίκερι στοχεύει να αναδείξει τις ηρωικές αυτές στιγμές του λαού μας, να διαπαιδαγωγήσει τις νέες γενιές, να τιμήσει τις γυναίκες που έδωσαν και την ζωή τους.
Ο Σύλλογος Γυναικών ν. Καρδίτσας καλεί κάθε γυναίκα της Καρδίτσας να συμμετέχει στην εκδήλωση.
Η αναχώρηση με λεωφορείο, θα γίνει την Κυριακή 8 Μάη στις 7.30 πμ από εμπορικό κέντρο (άγαλμα Καραϊσκάκη)