Κορυφώνονται οι εκδηλώσεις του Δήμου Καρδίτσας για την Πρωτοχρονιά Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Το πρόγραμμα των επόμενων ημερών έχει ως εξής:
Παρασκευή 30 Δεκεμβρίου Ώρα :17:00 Στο αίθριο της Δημοτικής Αγοράς η ομάδα «ΤΣΙΡΚΟΛΕΛΕΤΑ» με κλόουν, ζογκλερ και ξυλοπόδαρο σε μια μοναδική παράσταση για τα παιδιά. Χορηγοί της εκδήλωσης: «Σύγκλητος», «ρόπτρον» και «Προμηθέας»
Σάββατο 31 Δεκεμβρίου 2011: Πρωτοχρονιάτικα κάλαντα από τη Φιλαρμονική του Δήμου στους δρόμους της πόλης.
Δευτέρα 2 Ιανουαρίου 2012 Ώρα 11.30: Δημοτικό Κινηματοθέατρο: Διεθνές Φεστιβάλ Καρδίτσας:
Συναυλία με τους καθηγητές και τα μουσικά σύνολα του Ωδείου Καρδίτσας - Κωνσταντίνος Ευθυμιάδης
- Η Ορχήστρα και Χορωδία Ελαφράς Μουσικής του Ωδείου υπό τη διεύθυνση του καθηγητή Πέτρου Τσιμπερόπουλου σε Χριστουγεννιάτικα και Πρωτοχρονιάτικα τραγούδια απ’ όλο τον κόσμο.
- Η Ορχήστρα Έντεχνης Μουσικής του Ωδείου υπό τη διεύθυνση του καθηγητή Σεραφείμ Παπαδόπουλου σε έργα γνωστών Ελλήνων συνθετών. Συμμετέχει ο Ανδρέας Μπέρδος.
- Ο διπλωματούχος καθηγητής σαξοφώνου του Ωδείου Αντώνης Ντόντος αυτοσχεδιάζει και ερμηνεύει διεθνείς επιτυχίες.
Παρασκευή 5 Ιανουαρίου 2012 'Ωρα 11:00: Ρογκατσάρηδες της ορεινής και πεδινής Καρδίτσας συναντούν τους «ΜΩΜΟΓΕΡΟΥΣ» της Κοζάνης σε δρώμενα της γιορτής των Φώτων στην κεντρική πλατεία της πόλης.
-19:00 : Συναυλία με νεανικό συγκρότημα σε ροκ και άλλες μελωδίες στην κεντρική πλατεία της πόλης.
Οι εκδηλώσεις διοργανώνονται από τον Δήμο Καρδίτσας σε συνεργασία με το Δ.Ο.Π.Α.Κ., τη ΔΗ.Κ.Ε.Κ., τα Εργαστήρια Τέχνης, την Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων Νομού Καρδίτσας, το Επιμελητήριο, τον Εμπορικό Σύλλογο Καρδίτσας, το Δίκτυο Τροφίμων και Ποτών, τον Σύλλογο Ζαχαροπλαστών, τον Ιππικό Σύλλογο Καρδίτσας «Ν. Πλαστήρας» και την υποστήριξη τοπικών επιχειρήσεων.
Σημείωση: Σε περίπτωση κακοκαιρίας όσες δράσεις προγραμματίστηκαν στην κεντρική πλατεία θα διεξαχθούν στο Αίθριο της Δημοτικής Αγοράς.