"Μάγεψε" η Σύλβα Σκένδερη στο ρεσιτάλ πιάνου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Μια πολύ υψηλού επιπέδου συναυλία είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι Καρδιτσιώτες τη δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων στο Δημοτικό Κινηματοθέατρο της πόλης μας.
Η διακεκριμένη Πανεπιστημιακή καθηγήτρια και διεθνούς φήμης σολίστ Σύλβα Σκένδερη σε ένα μοναδικό ρεσιτάλ πιάνου ερμήνευσε δεξιοτεχνικά κορυφαία αριστουργήματα των Μπάχ, Ντεμπυσσύ, Σοπέν και Μάνου Χατζιδάκη.
Την συναυλία που εντάσσεται στα πλαίσια του 29ου Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας άνοιξε η 20μελής Βυζαντινή Χορωδία του Ωδείου Καρδίτσας – Κων/νου Ευθυμιάδη, αποτελούμενη από ιεροψάλτες, πτυχιούχους και διπλωματούχους καθηγητές της σχολής Βυζαντινής Μουσικής του Ωδείου, που ερμήνευσε επίκαιρους Χριστουγεννιάτικους Ύμνους υπό την διεύθυνση του Πρωτοψάλτη Καρδίτσας Κων/νου Ευθυμιάδη. Την Πέμπτη 29 Δεκεμβρίου 2011 η εκδήλωση του Δίκτυο Τροφίμων και Ποτών Καρδίτσας
Οι εορταστικές εκδηλώσεις του Δήμου Καρδίτσας για τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά συνεχίζονται την Πέμπτη 29 Δεκεμβρίου στις 11:00 στην Κεντρική πλατεία, όπου το Δίκτυο Τροφίμων και Ποτών Καρδίτσας σε συνεργασία με τον ΕΒΕ και τον Εμπορικό Σύλλογο Καρδίτσας θα πραγματοποιήσει μια γιορτή γευσιγνωσίας. Συμμετέχει η ορχήστρα και η χορωδία του Πολυφωνικού Ωδείου Καρδίτσας
Στις 19:00 της ίδιας ημέρας στην Κεντρική πλατεία θα πραγματοποιηθεί συναυλία έντεχνου και λαϊκού τραγουδιού.
Υπενθυμίζεται ότι σε περίπτωση κακοκαιρίας όσες δράσεις προγραμματίστηκαν στην κεντρική πλατεία θα διεξαχθούν στο Αίθριο της Δημοτικής Αγοράς.