Με επιτυχία οι εκδηλώσεις «Καραϊσκάκεια 2011» στη Φθιώτιδα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι διήμερες εκδηλώσεις «Καραϊσκάκεια 2011» του Συλλόγου Καρδιτσιωτών Ν. Φθιώτιδας «Ο Καραϊσκάκης», οι οποίες περιελάμβαναν:
Την Κυριακή 3 Απριλίου 2011 & ώρα 8 μ.μ. στην Αίθουσα Εκδηλώσεων Πολιτιστικού Κέντρου του Δήμου Λαμιέων (Λεωνίδου 11) και σε μια κατάμεστη αίθουσα, το χορευτικό τμήμα των εφήβων του Συλλόγου παρουσίασε χορούς από διάφορα μέρη της Καρδίτσας σε διδασκαλία Γιώργου Πολίτη. (ΤΑΙ-ΤΑΙ -Αηδονοχώρι, Θληκωτός - Θραψίμι, Καραγκούνα, Κλειστός Αργιθέας, Τσάμικο, Ρουγκατσάρικος ). Το ΤΑΙ-ΤΑΙ και το Θληκωτό τα παιδιά τα παρουσίασαν με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο εκφοράς των τραγουδιών, χωρίς τη συνοδεία μουσικών οργάνων. Ο Σύλλογος τιμώντας τα παιδιά και το δάσκαλό τους προσέφερε αναμνηστικά διπλώματα.
Στη συνέχεια το Περιφερειακό Θέατρο Καρδίτσας παρουσίασε την κωμωδία του φιλόλογου, στιχουργού, θεατρικού συγγραφέα και σκηνοθέτη Δημήτρη Ρήτα «Του χωριού το Κοινοβούλιο», σε μουσική Χρήστου Νικολόπουλου και στίχους Δημήτρη Ρήτα, σκηνικά Πιπίνας Μπατζιάκα-Ρήτα, κοστούμια Μαρίας Ρήτα ΕΧ-ΤRΕ. Έπαιξαν οι ηθοποιοί: Σωτήρης Μπακαρός, Γιάννης Μπακαρός, Αποστόλης Χαλαβέτας, Αυγή Παπαδημητρίου, Απόστολος Ρήτας, Χριστίνα Μπέη και Δημήτρης Ρήτας και απέσπασαν το θερμό χειροκρότημα του πολυπληθέστατου κοινού των συμπατριωτών μας αλλά και μεγάλου αριθμού Λαμιωτών που παρακολουθούν από κοντά, χρόνια τώρα, τη δράση του Συλλόγου μας.
Τη Δευτέρα 4 Απριλίου 2011 & ώρα 8 μ.μ. στην Αίθουσα των γραφείων του Συλλόγου (Πιπίνου 18, Περιοχή Αγ. Βαρβάρας) πραγματοποιήθηκε ομιλία από τον Ειδικό Παθολόγο –Διαβητολόγο Κων/νο Καλαντζή με θέμα: Σακχαρώδης Διαβήτης: Ενημερώνομαι και προλαμβάνω, την οποία παρακολούθησαν με ενδιαφέρον πλήθος συμπατριωτών και φίλων μας.
Κλείνοντας μια επιτυχημένη περίοδο 2010-2011, το Δ.Σ. του Συλλόγου μας αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει θερμά τους συμπατριώτες μας, τους ένθερμους φίλους του Συλλόγου, που παρακολουθούν από κοντά τη δράση του Συλλόγου, τους θεσμικούς επίσημους καλεσμένους της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας Ν. Μπέτσιο, Ι. Κατσίκα, Θ. Τουσιάδη, Ε. Μακρή, των Δήμων Λαμίας Δ. Καλαμπαλίκη, Στυλίδας Φ. Δελενίκα, Καρπενησίου Η. Παπουτσόπουλο, Αγράφων Ευρυτανίας Ε. Κατσιφό, εκπροσώπους της εκπαίδευσης Χ. Δελημπούρα, Κ. Δημητρακάκη, της Συνεταιριστικής Τράπεζας Λαμίας Χ. Μπλούκα και τους προέδρους Συλλόγων Γαρδικίου Κ. Χριστόπουλο, Ποντίων Σ. Τουμανίδου-Πατσινακίδου, Αγιοχαραλαμπιτών Π. Ζαρονικόλα που τίμησαν με την παρουσία τους τις εκδηλώσεις «Καραϊσκάκεια 2011».
Θερμά ευχαριστεί και τους χορηγούς των εκδηλώσεων: Εμπορικό Κέντρο Κατσίφας, Μάρμαρα-Ζυγούρης, Κατασκευές Σιδήρου-Αλουμινίου Ν. Καραγιάννης, Εκτυπώσεις Μ. Τσιλιώνη, τις Επιχειρήσεις Γ. Γιαννίτση, Παραδοσιακά προϊόντα Αλεξάνδρας Καταραχιά, Ψητοπωλείο Ν. Τσιακτάνη, Ουζερί-Χουλιάρας, για την αμέριστη βοήθειά τους.
Χαιρετισμός του Προέδρου του Συλλόγου Καρδιτσιωτών Ν. Φθιώτιδας "Ο Καραϊσκάκης" κ. Κουτσελόπουλου Στέφανου
Κυρίες και κύριοι, Καρδιτσιώτες, φίλοι του Συλλόγου, αγαπητοί καλεσμένοι.
Σας καλωσορίζουμε στα "Καραϊσκάκεια 2011"
Όλα αυτά τα χρόνια ο Σύλλογος Καρδιτσιωτών πιστός στο ραντεβού του με τον πολιτισμό διοργανώνει και φέτος τις εκδηλώσεις "Καραϊσκάκεια" στηριζόμενος κυρίως στη μητέρα πατρίδα, την Καρδίτσα, αντλώντας έργο απ’ το πλούσιο πολιτιστικό κεφάλαιο που έχει να επιδείξει. και όπου αναδεικνύονται πτυχές του πολιτισμού της ιδιαίτερης πατρίδας μας, της παράδοσης, της ιστορίας, της τέχνης που αναπαράγουν και συντηρούν φορείς της πόλης, σπουδαίοι πολιτιστικοί σύλλογοι αλλά και μεμονωμένες προσπάθειες φωτισμένων ανθρώπων.
Αυτό το κεφάλαιο αξιοποιεί ο Σύλλογός μας και κατά καιρούς έχει συνεργαστεί με τέτοιες προσπάθειες, έχει φιλοξενήσει στο ετήσιο πρόγραμμά του σπουδαίο έργο που παράγεται με κατάθεση ψυχής από ανθρώπους που έχουν ταχθεί στην υπηρεσία του πολιτισμού και της παράδοσης.
Παράδοση είναι ...τo μελωδικό νανούρισμα της μάνας, οι θρύλοι του παππού, τα κάλαντα, τα χελιδονίσματα, τα έθιμα, οι χοροί και οι σκοποί που μας συντρόφευαν σε κάθε χαρά, οι ενδυμασίες, τα κεντήματα, τα δίστιχα, τα λαϊκά θεατρικά δρώμενα, τα παιχνίδια και όσα άλλα είναι μέρος της ζωής του τόπου μας. Ας κρατήσουμε στις καρδιές μας, αλώβητο αυτό το θησαυρό και ας τον παραδώσουμε στις επόμενες γενιές! Έτσι θα ακούμε τους παλμούς του τόπου μας ολοζώντανα και δεν θα σβήσει τίποτε στη χοάνη της παγκοσμιοποίησης!
Η παράδοση δεν είναι μουσειακό στοιχείο. Είναι η ζωντανή έκφραση ενός λαού, είναι η σύνδεση του χθες με το σήμερα, είναι η ταυτότητά του. Είναι ένα δυναμικό στοιχείο, που, παίρνοντας υλικό από το παρελθόν, έχει τη δύναμη να κτίζει και να διαμορφώνει το μέλλον.
Ο Σύλλογός μας συνεργάστηκε όλα αυτά τα χρόνια με σπουδαίες προσωπικότητες των γραμμάτων σε αφιερώματα προσώπων και γεγονότων που κοσμούν την ιστορία του τόπου μας.
Ανάμεσα σε ένα μεγάλο αριθμό σπουδαίων εντύπων που κυκλοφορούν σήμερα στο Νομό Καρδίτσας και υπηρετούν τον πολιτισμό, μπορούμε ανεπιφύλακτα να κατατάξουμε και το δικό μας περιοδικό το "Θεσσαλών Κοινόν", που στα δύο πρώτα τεύχη του φιλοξένησε κείμενα συμπατριωτών και φίλων μας αλλά και άρθρα αυτών των εντύπων καθώς και εκείνα έχουν φιλοξενήσει δικά μας, όπως επί παραδείγματι το περιοδικό "αμάραντος" και η εφημερίδα "Ζωγλοπίτικα Χρονικά".
Η βιβλιοθήκη του Συλλόγου μας έχει εμπλουτιστεί με βιβλία και άλλο έντυπο υλικό που έχουν δωρηθεί από την πρώην Νομαρχία Καρδίτσας, από βιβλιοπωλεία αλλά και συγγραφείς της Καρδίτσας.
Αγαπητοί, φίλοι.
Τα "Καραϊσκάκεια 2011" έχουν την τιμή να φιλοξενούν για δεύτερη φορά το Περιφερειακό Θέατρο Καρδίτσας του φιλολόγου, στιχουργού και θεατρικού συγγραφέα Δημήτρη Ρήτα με την κωμωδία "Του χωριού το Κοινοβούλιο". Πολιτισμός και τέχνη είναι πρωτίστως το Θέατρο και στην αρχαιότητα ήταν ύψιστη τέχνη αλλά και μέγα σχολείο. Για όσους δε γνωρίζουν η Καρδίτσα διαθέτει σήμερα τρεις θεατρικές ομάδες πανελλήνιας εμβέλειας αλλά και ιδιόκτητα μικρά θέατρα.
Το αποψινό πρόγραμμα θα ανοίξει το χορευτικό τμήμα του Συλλόγου που θα μας παρουσιάσει χορούς της Καρδίτσας σε διδασκαλία του δασκάλου μας Γιώργου Πολίτη.
Αύριο Δευτέρα και ώρα 8 μ.μ. στα γραφεία του Συλλόγου, Πιπίνου 18 στην Αγ. Βαρβάρα θα πραγματοποιηθεί ομιλία από το συμπατριώτη μας γιατρό κ. Κων/νο Καλαντζή με θέμα: Σακχαρώδης Διαβήτης: Ενημερώνομαι και προλαμβάνω.
Τέλος ο Σύλλογος μας, κλείνοντας μια λαμπρή περίοδο δράσης που ξεκίνησε τον Οκτώβριο, πραγματοποιεί την Κυριακή 29 Μαΐου 2011 εκδρομή στην Ορεινή & Ιστορική Αργιθέα Καρδίτσας και προσκύνημα στην Ι. Μ. Παναγίας Σπηλιώτισσας.
Το νέο μας ραντεβού με τον πολιτισμό του χρόνου, στα εικοσάχρονα του Συλλόγου, με ένα πλούσιο πρόγραμμα που από αύριο κιόλας θα αρχίσουμε να σχεδιάζουμε.