Με επιτυχία συνεχίζονται τα «Καραϊσκάκεια 2011» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Με επιτυχία συνεχίζονται οι εκδηλώσεις της 44ης Διεθνούς Γιορτής Πολιτισμού «ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΕΙΑ» που διοργανώνει η Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων του Νομού σε συνεργασία με την Περιφέρεια Θεσσαλίας – Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας και το Δήμο Καρδίτσας.
Καθημερινά, η κεντρική πλατεία της πόλης είναι κατάμεστη από κόσμο, αποδεικνύοντας τη δυναμική του θεσμού που είναι ένας από τους μακροβιότερους στο Νομό.
Το βράδυ της Τρίτης 28 Ιουνίου, το κοινό θα έχει τη δυνατότητα να απολαύσει επί σκηνής τα χορευτικά συγκροτήματα του «Καλλίχορου» Καρδίτσας, του Λαογραφικού Χορευτικού Ομίλου «Ο ΘΕΣΣΑΛΙΚΟΣ ΚΑΜΠΟΣ», του Κέντρου Παράδοσης και Λαογραφίας «ΝΗΡΗΙΔΕΣ» Χίου, του Λαογραφικού Χορευτικού Ομίλου Καρδίτσας «ΜΕΝΕΛΑΙΣ» και του Μορφωτικού Συλλόγου Σοφάδων.
Με τους χορούς και τα τραγούδια τους, τα συγκροτήματα – ελληνικά και ξένα – θα στείλουν ένα μήνυμα συναδέλφωσης, αλλά και το μήνυμα ότι ο πολιτισμός μπορεί πραγματικά να ενώσει και να ανοίξει γέφυρες φιλίας και συνεργασίας.
Και πραγματικά όλο αυτό το διάστημα της παραμονής τους στην πόλη μας, οι προσκεκλημένοι μας έχουν αποκομίσει τις καλύτερες των εντυπώσεων τόσο από τη «ζεστή» φιλοξενία την οποία εισπράττουν, όσο και από το επίπεδο της διοργάνωσης.
Το πρωί της Τετάρτης 29 Ιουνίου, εξάλλου, θα επισκεφθούν το Αρχαιολογικό Μουσείο, τη Δημοτική Πινακοθήκη καθώς επίσης και τη Δημοτική Αγορά.
Η αυλαία των εκδηλώσεων θα κλείσει την Πέμπτη 30 του μήνα, σε μία πανηγυρική τελετή λήξης.
Τετάρτη 29 Ιουνίου 2011 Κεντρική πλατεία Καρδίτσας – Ώρα 21.30
1) Πολυφωνικό Σχήμα Ηπείρου
2) Μορφωτικός, Εκπολιτιστικός και Λαογραφικός Σύλλογος Μυρίνης
3) Μορφωτικός, Χορευτικός, Λαογραφικός Όμιλος Παλαμά «Οι Καραγκούνηδες»
4) Πολιτιστικό Κέντρο Φωκίδας
5) Πολιτιστικός και Προοδευτικός Σύλλογος Ολύνθου Χαλκιδικής
Δήμος Σοφάδων – Κυψέλη
Ώρα 21:00
1) Χορευτικό Συγκρότημα «Folk Song and Dance Ensemble CHEREMOSH of the National Univercity of Lviv Ukraine»
Παράλληλες εκδηλώσεις
Οι παράλληλες εκδηλώσεις των επόμενων ημερών έχουν ως εξής :
Έκθεση Ζωγραφικής με θέμα «Η αρπαγή της Περσεφόνης»
Οργάνωση : Εικαστικός Όμιλος Καρδίτσας
Ώρες : 19:00 – 21:00.
Διάρκεια : μέχρι τις 30/6/2011
Έκθεση Φωτογραφίας με θέμα «Στιγμές»
Οργάνωση : Λέσχη Φωτογραφίας και Κινηματογράφου Καρδίτσας (ΛΕΦΚΚ)
Ώρες : 19.00 – 21.00.
Διάρκεια : έως 30/6/2011
Σάββατο 2 Ιουλίου 2011
Ώρα 7.00μμ.
River Party με τη συμμετοχή των συγκροτημάτων :
- Side Effect
- Φata Morgana
- Exselixi Team
- DeathValVes
Τόπος : Δάσος Μέλισσας (Βρύση Μπακόλα)
ΕυχαριστίεςΗ Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων Ν. Καρδίτσας και η Οργανωτική Επιτροπή ευχαριστούν θερμά για τη συμπαράσταση και την υποστήριξή τους : την Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων για την παραχώρηση της Ιερατικής Σχολής, το Δήμο Σοφάδων για την παραχώρηση των Λουτρών Σμοκόβου, την XX Fresh, την πλάζ Πεζούλας και τον κ. Απόστολο Θέο, τον Γιώργο Γάκη – Βιοτεχνία Επεξεργασίας ξύλου για την κατασκευή του σκηνικού, το οπωροπωλείο του κ. Στέφανου Ντόμπρα και τον κ. Γιώργο Διδάγγελο – επιχείρηση «Χοιροποιείν».