Οδοιπορικό του Φ.Ο.Ο. Γιαννιτσών στα ορεινά του νομού Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Ο Φυσιολατρικός Ορειβατικός Όμιλος Γιαννιτσών (ΦΟΟΓ) επισκέφθηκε το νομό Καρδίτσας το Σαββατοκύριακο 5-6 Νοεμβρίου, στα πλαίσια της ετήσιας προγραμματισμένης δράσης του.
Φιλοξενήθηκαν στο Δασικό Χωριό Καροπλεσίου του Δ. Καρδίτσας τριάντα δύο μέλη του συλλόγου και ξεναγήθηκαν στα μονοπάτια της περιοχής μας από τον Ελληνικό Ορειβατικό Σύλλογο Καρδίτσας.
Συγκεκριμένα, το Σάββατο 5 Νοεμβρίου, έγινε πεζοπορία στο μονοπάτι Μικρή Λίμνη-Μοσχάτο-Τσαρδάκι και επίσκεψη στη Μονή Κορώνης και την Κυριακή 6 Νοεμβρίου μια πεζοπορική ομάδα περπάτησε το μονοπάτι Μπελοκομύτη – Ζυγογιαννέικα - Καταφύγιο Ελατάκος - Πόρτα Αγράφων και μια ορειβατική ομάδα ανέβηκε από Έλατο στο Μπορλέρο (2016μ), μια από τις ομορφότερες κορυφές των Αγράφων.
Ο ΦΟΟ Γιαννιτσών έχει ιστορία 35 ετών, από το 1977 όταν και ιδρύθηκε και αριθμεί περίπου 140 μέλη. Έχει αναπτύξει τμήματα πεζοπορίας, ορειβασίας, αναρρίχησης βράχου, ποδηλάτου βουνού, ποδηλάτου πόλης (κάθε Τετάρτη οργανώνει ποδηλατάδα στην πόλη των Γιαννιτσών), τμήμα χειμερινού σκι και επίσης διαθέτει στα γραφεία του συλλόγου τεχνική πίστα αναρρίχησης. Αυτή ήταν η πρώτη τους επίσκεψη στο νομό μας και είμαστε σίγουροι ότι έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις από την φιλοξενία του Ε.Ο.Σ. Καρδίτσας καθώς επίσης και από τις πανέμορφες διαδρομές που προσφέρουν τα Άγραφα και η περιοχή της Λίμνης Πλαστήρα.
Ο ΕΟΣΚ και τα μέλη του εργάζονται εθελοντικά, αφιερώνοντας από τον πολύτιμο ελεύθερο χρόνο τους, στην ανάδειξη, τον καθαρισμό, τη σηματοδότηση και συντήρηση των μονοπατιών αυτών στα πλαίσια της δράσης του για την ήπια ανάπτυξη και τουριστικής προβολής του νομού Καρδίτσας. Όσοι ενδιαφέρονται να συμμετέχουν σε αυτή την προσπάθεια, μπορούν να επικοινωνούν καθημερινά στο τηλέφωνο 6973695595 και κάθε Πέμπτη από τις 20.00 έως 22.00μ.μ. στο στέκι του συλλόγου που βρίσκεται Αντιμάχου 3, δίπλα στον θερινό κινηματογράφο.