Πανηγυρική η τελετή λήξης των «Καραϊσκακείων 2011» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Πανηγυρικά ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Πέμπτης 30 Ιουνίου οι εκδηλώσεις της 44ης Διεθνούς Γιορτής Πολιτισμού «ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΕΙΑ» που διοργάνωσε η Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων του Νομού, σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων, την Περιφέρεια Θεσσαλίας – Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, το Δήμο Καρδίτσας και το Επιμελητήριο.
Πρώτο εμφανίστηκε επί της σκηνής το Χορευτικό Συγκρότημα «Folk Song and Dance Ensemble CHEREMOSH of the National Univercity of Lviv Ukraine» που, για άλλη μια φορά, εντυπωσίασε τους πάντες με τους χορούς και τα τραγούδια του.
Στη συνέχεια, ακολούθησε μία μουσικοχορευτική παράσταση από τους Συλλόγους της Καραγκούνας και της Αμπέλου που περιέγραφε, μέσα από το χορό και το τραγούδι, μερικές από τις πιο σημαντικές στιγμές στη ζωή του ανθρώπου και τα έθιμα που τις συνοδεύουν, από τη ζωή μέχρι το θάνατο, όπως ο γάμος, το παιδικό παιχνίδι, τα κάλαντα και το Σεργιάνι.
Ήταν μία από τις πιο ξεχωριστές τελετές λήξης που «σφράγισε» κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη φετινή διοργάνωση.
Τη λήξη κήρυξε ο δήμαρχος Καρδίτσας κ. Κώστας Παπαλός ευχόμενος να μη λείψει από κανέναν το χαμόγελο και η αισιοδοξία μέχρι του χρόνου, στην επόμενη διοργάνωση.
Στο ίδιο πνεύμα κινήθηκε λίγο νωρίτερα και ο χαιρετισμός που απηύθυνε η Πρόεδρος της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων κ. Κατερίνα Σταθοπούλου, η οποία παράλληλα ευχαρίστησε όλους όσοι συνέβαλαν για την επιτυχία των εκδηλώσεων : την Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων για την παραχώρηση της Ιερατικής Σχολής, την Περιφέρεια Θεσσαλίας – Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, το Δήμο Καρδίτσας, το Επιμελητήριο, αλλά και τους χορηγούς που ήταν : ο Δήμος Σοφάδων για την παραχώρηση των Λουτρών Σμοκόβου, η Ανεξάρτητη Ιδιόκτητη Κτηματομεσιτική Επιχείρηση REMAX Γαία, η Επιχείρηση Αρτοποϊείας, Ζαχαροπλαστικής, Catering Μαντζιάλης, η Επιχείρηση Ειδών Κιγκαλερίας «Στέλιος Βλάχος», τα Εξειδικευμένα Καταστήματα Φρεσκοκατεψυγμένων Θαλασσινών «Θαλάσσιος Κόσμος», η Ξυλεμπορική Καρδίτσας Ζαρνάβαλος, η επιχείρηση Γαλακτομικών της οικογένειας Γαϊτανίδη, η Επιχείρηση Dunlopillo – Γιάννης Παπαδόπουλος, το οπωροπωλείο του κ. Στέφανου Ντόμπρα, ο κ. Θανάσης Βαγενάς και τα καταστήματά του Print Stop, Glou, Trendy, BSB, η Βιοτεχνία Επεξεργασίας Ξύλου Γιώργου Γάκη για την κατασκευή του σκηνικού, ο κ. Γιώργος Διδάγγελος και η Επιχείρηση «Χοιροποιείν», η επιχείρηση «Φως και Γραφή» των κ. Μανώλη και Θωμά Στεργιόπουλου για την καλλιτεχνική κάλυψη της διοργάνωσης και η XX FRESH.
Σε όλους τους παραπάνω δόθηκαν αναμνηστικά συμμετοχής, όπως επίσης και στους συνοδούς των συγκροτημάτων που ήταν ο Χρήστος Τσιαλούκης, η Βανέσσα Παπαευθυμίου, ο Παναγιώτης Δασκαλάκος, η Ιωάννα Παπαευθυμίου και η Μαρία Βασίλογλου.
Οι διοργανωτές ανανεώσαν το «ραντεβού» τους με το κοινό για του χρόνου, στην 45η Διεθνή Γιορτή Πολιτισμού Καραϊσκάκεια.
Στο χαιρετισμό της, η Πρόεδρος της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων Ν. Καρδίτσας κ. Κατερίνα Σταθοπούλου ανέφερε, μεταξύ άλλων, τα εξής :
«Βρισκόμαστε λίγο πριν τελειώσει τούτη η γιορτή. Λίγο πριν αποχαιρετίσουμε τους φίλους μας από όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό που για 44η χρονιά ήρθαν εδώ για να μας κομίσουν τα ήθη τους, τους χορούς και τα τραγούδια τους, τα παραδοσιακά παιχνίδια και τα τελετουργικά δρώμενα και να σκορπίσουν παντού τη χαρά, τα χρώματα, τους ήχους , τη φυσιογνωμία του τόπου τους …
Και παράλληλα ήρθαν για να σμίξουμε τις αγωνίες και τα όνειρά μας, τις φιλοδοξίες και τις ελπίδες μας. Για να γίνει έτσι κατανοητή η δύναμη που ασκούν οι Τέχνες και ο Πολιτισμός στην προαγωγή των ιδανικών της Ειρήνης, της Δημοκρατίας, της Ανθρωπιάς.
Ήταν ιδιαίτερα δύσκολη τούτη η διοργάνωση. Οι πολιτικές και οικονομικές συγκυρίες στέκονταν απέναντί μας.
Και ήταν αρκετές οι φορές που παλινδρομήσαμε αν έπρεπε να προχωρήσουμε ή όχι.
Τα Καραϊσκάκεια όμως είναι μια διεθνής γιορτή πολιτισμού. Ένας θεσμός στη συνείδηση πρωτίστως του καθημερινού πολίτη που υποφέρει. Του πολίτη που γεμίζει τις πλατείες αγανακτισμένος από τα όσα συμβαίνουν γύρω του. Αλλά και του πολίτη που δε θέλει να του κλέψουν τη χαρά και την ελπίδα ότι το αύριο θα είναι καλύτερο.
Σ' αυτή τη γιορτή, λοιπόν, της καθημερινότητας σας είχαμε κοντά μας και φέτος. Σας ευχαριστούμε πολύ.
Αυτή η πλατεία είναι μια μεγάλη αγκαλιά Πολιτισμού και θα μας περιμένει ξανά το 2012 με την ευχή να έχουμε πάρει πίσω μέχρι τότε το χαμόγελο και την αισιοδοξία μας».
River Party στη ΜέλισσαΤελευταία παράλληλη δράση των «Καραϊσκακείων» αποτελεί το River Party που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 2 Ιουλίου (ώρα προσέλευσης 19:00) με τη συμμετοχή των συγκροτημάτων :
- Side Effect
- Φata Morgana
- Exselixi Team
- DeathValVes
- Show your face
Τόπος : Δάσος Μέλισσας (Βρύση Μπακόλα)