Ρεσιτάλ πιάνου την Δευτέρα 26/12 από την Σύλβα Σκένδερη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Μια πολύ υψηλού επιπέδου Χριστουγεννιάτικη συναυλία θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι Καρδιτσιώτες αύριο Δευτέρα 26 Δεκεμβρίου 2011 και ώρα 11.30 π.μ. στο Δημοτικό Κινηματοθέατρο της πόλης μας.
Όπως κάθε χρόνο για πολλές δεκαετίες, έτσι και φέτος το Ωδείο Ευθυμιάδη συνεχίζει την παράδοση του, δίνοντας το μουσικό παρόν στην καθιερωμένη συναυλία της δεύτερης μέρας των Χριστουγέννων.
Στην μεγάλη αυτή συναυλία, που εντάσσεται στις Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις του Δήμου Καρδίτσας, οι φιλόμουσοι της Καρδίτσας, θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα μοναδικό ρεσιτάλ πιάνου από την διακεκριμένη Πανεπιστημιακή καθηγήτρια και διεθνούς φήμης σολίστ Σύλβα Σκένδερη.
Η Πανεπιστημιακή Καθηγήτρια Σύλβα Σκένδερη θεωρείται μια από τις κορυφαίες πιανίστριες με πολύ σπουδαία καριέρα μέχρι σήμερα σε διάφορες χώρες της Ευρώπης.(Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία, Κροατία, Μαυροβούνιο, Ρουμάνια, FYROM κλπ).
Η Σύλβα Σκένδερη συνεργάζεται σε μόνιμη βάση με τον Γάλλο βιολονίστα Louiss Chisson, με τον Ισπανό βιολονίστα Rezart Kepatani, με την Ιταλίδα Angela Baek, με τον Ισπανό κλαρινετίστα Juan Ferrerra πραγματοποιώντας πολλές συναυλίες σε διάφορες χώρες της Ευρώπης.
Στο ρεσιτάλ η διακεκριμένη καθηγήτρια θα ερμηνεύσει δεξιοτεχνικά έργα, κορυφαία αριστουργήματα των Μπάχ, Ντεμπυσσύ, Σοπέν και Μάνου Χατζιδάκη.
Την συναυλία θα ανοίξει η 20μελής Βυζαντινή Χορωδία του Ωδείου Καρδίτσας – Κων/νου Ευθυμιάδη, αποτελούμενη από ιεροψάλτες, πτυχιούχους και διπλωματούχους καθηγητές της σχολής Βυζαντινής Μουσικής του Ωδείου, που θα ερμηνεύσει επίκαιρους Χριστουγεννιάτικους Ύμνους υπό την διεύθυνση του Πρωτοψάλτη Καρδίτσας Κων/νου Ευθυμιάδη.
Βυζάντιο και Δύση, παράδοση και κλασική μουσική θα συνυπάρξουν σε ένα πρόγραμμα Ευρωπαϊκού επαγγελματικού-μουσικού επιπέδου.
Την σπάνια αυτή εκδήλωση πολύ υψηλού επιπέδου, μ’ ένα πρόγραμμα πολύ υψηλών προδιαγραφών, που μόνο σε μεγάλα μουσικά κέντρα της Ευρώπης ακούει κανείς, θα έχουν την δυνατότητα να απολαύσουν πάρα πολλοί Καρδιτσιώτες και Θεσσαλοί.
Η εκδήλωση διοργανώνεται στα πλαίσια του 29ου Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας.
Η είσοδος είναι ελεύθερη.