Στο 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο για το Παιδικό Τραγούδι ο Καρδιτσιώτης μαέστρος Ηλ. Παππάς Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Στην Αθήνα (Πνευματικό Κέντρο Λυκόβρυσης) πραγματοποιήθηκε το «Ε΄ Πανελλήνιο Συνέδριο για το Παιδικό Τραγούδι» από τον Πανελλήνιο Σύλλογο Διευθυντών Χορωδιακών και Οργανικών Συνóλων (ΠΑΣΔΙΕΧΟΣ), το τριήμερο 11-13 Νοεμβρίου 2011.
Μαέστροι, Συνθέτες, Σχολικοί Σύμβουλοι Α΄/θμιας και Β΄/θμιας εκπαίδευσης, Ειδικοί Σύμβουλοι των Υπουργείων Παιδείας και Πολιτισμού, Συγγραφείς βιβλίων, σύμβουλοι εκδοτικών εταιρειών καθώς και καθηγητές μουσικής από όλη την Ελλάδα παρακολούθησαν το συνέδριο και κατέθεσαν τις απόψεις και τους προβληματισμούς τους σχετικά με την πορεία και την εξέλιξη του παιδικού και γενικότερα του χορωδιακού τραγουδιού στην Ελλάδα.
Κεντρική ομιλήτρια και εισηγήτρια βιωματικού σεμιναρίου για την κατάλληλη ‘προθέρμανση’ καθώς και το σωστό ‘στήσιμο’ μιας χορωδίας ήταν η κα Teodora Paulovits καθηγήτρια του Πανεπιστημίου της Σόφιας στη Βουλγαρία.
Μέλος της Οργανωτικής επιτροπής του συνεδρίου καθώς και προεδρεύων συνεδρίας ήταν ο Καρδιτσιώτης Μαέστρος - Καθηγητής Ανωτέρων Θεωρητικών κ. Ηλίας Παππάς ο οποίος μαζί με τα άλλα μέλη της επιτροπής θα εκδώσουν όλες τις εισηγήσεις αλλά και τις αποφάσεις του Συνεδρίου για τις κινήσεις που πρέπει να γίνουν από δω και πέρα ώστε το παιδικό τραγούδι να αποκτήσει τη χαμένη του αξιοπιστία και να μπορέσει κάποτε να περάσει στα χέρια ανθρώπων ικανών να διαμορφώσουν και να χτίσουν σωστά μια παιδική χορωδία. Μάλιστα συζητήθηκε το ενδεχόμενο της παρουσίασης του θέματος και σε ανάλογο σεμινάριο που θα διοργανωθεί στην Καρδίτσα από το νέο έτος.