Στο Πύθιο Ολύμπου βρέθηκε ο πολιτιστικός σύλλογος Οξυάς Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Μια ακόμα ξεχωριστή εμπειρία αλλά και ευκαιρία για προβολή των ηθών και εθίμων της περιοχής μας αποτέλεσε για το Λαογραφικό Αρχαιολογικό και Πολιτιστικό Σύλλογο Οξυάς, η συμμετοχή του
– μετά από σχετική πρόσκληση - στη γιορτή Πασχαλινού δημοτικού τραγουδιού, που έλαβε χώρα την Κυριακή των Βαϊων, 17 Απρ 2011, στην πλατεία του χωριού Πύθιο Ολύμπου, στο βορειοανατολικό τμήμα της επαρχίας Ελασσόνας και σε υψόμετρο 760 μέτρων. Παρά τις, πραγματικά, αντίξοες καιρικές συνθήκες και το πολύ κρύο η εκδήλωση σημείωσε πολύ μεγάλη επιτυχία, χάρη στην άρτια και άψογη από κάθε άποψη οργάνωση εκ μέρους του τοπικού πολιτιστικού Συλλόγου, τη στήριξη των κατοίκων του χωριού αλλά και στην ακατάβλητη διάθεση και το …. ακμαίο ηθικό όλων των συμμετεχόντων συλλόγων.
Συμμετείχαν αρκετοί Σύλλογοι, γνωστοί για τη δράση τους, που τραγούδησαν αντιφωνικά και χόρεψαν Πασχαλινά τραγούδια των περιοχών τους, δίνοντας ο καθένας τους το δικό του στίγμα και συμβάλλοντας με τον τρόπο του στην επιτυχία της εκδήλωσης.
Συγκεκριμένα συμμετείχαν οι Πολιτιστικός Σύλλογος Πυθίου, Λαογραφικός Αρχαιολογικός και Πολιτιστικός Σύλλογος Οξυάς, Σύλλογος Μορφοβουνιωτών νομού Καρδίτσας, Ομάδα Λαογραφίας & Χορωδία του Συλλόγου «Ιωακείμ Λιούλιας» Κρόκου Κοζάνης, Σύλλογος Γυναικών Δρυμού Ελασσόνας και Πολιτιστικός Σύλλογος «Μονδαία» Βαλανίδας. Όλοι τους είχαν την ευκαιρία να προβάλλουν τα ήθη και έθιμα του τόπου τους, να γνωριστούν και να ανταλλάξουν απόψεις μεταξύ τους, ενώ δόθηκαν και αμοιβαίες υποσχέσεις για μελλοντικές συνεργασίες στις έδρες των συλλόγων.