Το ‘τέχνης παίδευσις’ ανέβασε "το κοριτσάκι με τα σπίρτα" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Το ‘τέχνης παίδευσις’ Θεατρικό Εργαστήριο Καρδίτσας ανέβασε, με μεγάλη επιτυχία, την Χριστουγεννιάτικη θεατρική παράσταση του παιδικού παραμυθιού ‘το κοριτσάκι με τα σπίρτα’.
Οι προγραμματισμένες παραστάσεις ήταν μία στο αναψυκτήριο ‘Παυσίλυπο’ στις 8 Δεκεμβρίου και τρεις στην σκηνή του ‘τέχνης παίδευσις’ Θεατρικού Εργαστηρίου Καρδίτσας, στο Εμπορικό Κέντρο 6ος όροφος, στις 16, 17 και 18 του ίδιου μήνα. Λόγω όμως της μεγάλης ανταπόκρισης και συμμετοχής του κοινού αποφασίστηκε και δόθηκε ακόμα μια παράσταση τη Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου όπου και πάλι η προσέλευση μικρών και μεγάλων θεατών ήταν αθρόα και δυστυχώς αρκετοί ήταν αυτοί που και πάλι δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν μια θέση .
Η παράσταση αυτή ήταν ο καρπός της δουλειάς, της θεατρικής ομάδας του Εργαστηρίου παιδιών 9 έως 12 ετών. Αφού διάβασαν το παραμύθι, προβληματίστηκαν και πάρα πολύ γρήγορα κατάλαβαν γιατί ο μεγάλος αυτός παραμυθάς δεν έδωσε στην ηρωίδα του ένα συγκεκριμένο όνομα και δεν όρισε τον τόπο που έζησε. Συνειδητοποίησαν ότι αυτό το ‘κοριτσάκι’ που γεννήθηκε το 1845 πλανιέται γύρω μας μέσα σε όλα τα χρόνια και σε όλους τους τόπους και συνεχίζει, ίσως περισσότερο από ποτέ στις μέρες μας, να κρυώνει, να πεινάει και κυρίως να είναι μόνο! Μέσα από αυτές τις σκέψεις και με διεργασίες παιδαγωγικές και θεατρικές, τα παιδιά της ομάδας, προβληματίστηκαν, αναζήτησαν χαρακτήρες, πρότειναν, πειραματίστηκαν, απέρριψαν, πρόσθεσαν, αφαίρεσαν και τελικά δημιούργησαν, καθαρά αυτοσχεδιαστικά, το δικό τους θεατρικό έργο με χαρακτήρες που συχνά μπορεί κάποιος να συναντήσει στην πλατεία της πόλης του.
Όλη αυτή η διαδικασία προσέφερε, στα παιδιά που συμμετείχαν, μοναδικά οφέλη και αποτέλεσε μια μοναδική ευκαιρία εκπαιδευτικού και κοινωνικού χαρακτήρα.
Πρόκειται για μία θεατρική παράσταση με πολύ έντονες κωμικές και δραματικές στιγμές, που κάθε φορά που παίχτηκε ήταν διαφορετική, αφού τα παιδιά είχαν κατανοήσει τόσο ξεκάθαρα την ιδέα του και το μήνυμά του, ώστε μπορούσαν με πολύ μεγάλη ευκολία να λειτουργούν αυτοσχεδιαστικά τόσο στο κείμενο όσο και στο παίξιμο τους.
Όσο για εκείνους που την παρακολούθησαν-μικρούς και μεγάλους- οι αντιδράσεις τους κινήθηκαν από το ξεκαρδιστικό γέλιο ως την βαθειά συγκίνηση και τον προβληματισμό, ενώ μετά το τέλος κάθε παράστασης η αποχώρηση γινόταν σε κλίμα ενθουσιασμού, έκπληξης (αφού οι περισσότεροι δεν περίμεναν από τους μικρούς μας ηθοποιούς ένα τέτοιο αποτέλεσμα) και ενθαρρύνοντας τα μέλη και τους δασκάλους του Εργαστηρίου να συνεχίσουν τις δράσεις που υποστηρίζουν τα τελευταία 12 χρόνια στην Καρδίτσα.
Αξίζει να αναφερθούν εδώ τα ονόματα των συντελεστών της παράστασης
Έπαιξαν: Θεοδοσοπούλου Γιοβάνα, Καραγιάννη Μαρία, Καραγιάννης Θωμάς, Καραμπινά Δήμητρα, Κώτινας Γιώργος, Μπάδρα Δήμητρα, Μπάλτος Λάμπρος, Παγάνα
Ηλέκτρα, Πάντος Κων/νος και Σαπάκου Ξανθή
Διδασκαλία - Σκηνοθεσία: Αργυρώ Πιοτογιαννάκη
Χορογραφία: Μαρία Ζευγαρά
Μουσική Επιμέλεια: Γιάννης Χαραλάμπου, Αργυρώ Πιοτογιαννάκη,
Σκηνικά: Γιάννης Χαραλάμπου, Αργυρώ Πιοτογιαννάκη
Μακιγιάζ: Μάρθα Αλεξανδρή
Κουστούμια: Αργυρώ Πιοτογιαννάκη
Πρόγραμμα – Αφίσα: Γιάννης Χαραλάμπου
Καλλιτεχνική Επιμέλεια: Σπύρος Μπουντούρης
Κοίτα! Κάθε σπιτικό είναι και μία οικογένεια και το κάθε παραθύρι φωτίζει όχι το φώς μιας λάμπας, αλλά η αγάπη που ενώνει την οικογένεια.
Με την αγάπη μπορείς να φωτίσεις και να ζεστάνεις τον κόσμο όλο!
Μη διώξεις ποτέ την καλοσύνη από την καρδιά σου και τότε θα βρίσκεις, μα και θα χαρίζεις πάντα την αγάπη!
“τέχνης παίδευσις”
Θεατρικό Εργαστήριο
Καρδίτσας