Τρεις εορταστικές συναυλίες από το Ωδείο Ευθυμιάδη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Όπως κάθε χρόνο για πολλές δεκαετίες, έτσι και φέτος το Ωδείο Ευθυμιάδη συνεχίζει την παράδοσή του, δίνοντας το μουσικό παρόν στα Καρδιτσιώτικα Χριστούγεννα με πολύ σημαντικές συναυλίες.
Η 1η συναυλία θα πραγματοποιηθεί, την Δευτέρα 26 Δεκεμβρίου 2011, δεύτερη ημέρα των Χριστουγέννων στις 11.30 στο Δημοτικό Κινηματοθέατρο Καρδίτσας και εντάσσεται στις Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις του Δήμου Καρδίτσας.
Βυζάντιο και Δύση, Παράδοση και Κλασική Μουσική θα συνυπάρξουν σε μια συναυλία πολύ υψηλού επιπέδου.
Την εκδήλωση θα ανοίξει η 20μελής Βυζαντινή Χορωδία του Ωδείου Καρδίτσας - Κων/νος Ευθυμιάδης, αποτελούμενη από ιεροψάλτες, πτυχιούχους και διπλωματούχους καθηγητές της Σχολής Βυζαντινής Μουσικής του Ωδείου, και θα ερμηνεύσει επίκαιρους Χριστουγεννιάτικους Ύμνους υπό τη διεύθυνση του Πρωτοψάλτη Καρδίτσας Κων/νου Ευθυμιάδη.
Η Μεγάλη Χριστουγεννιάτικη Συναυλία θα κλείσει με την διεθνούς φήμης σολίστ και Πανεπιστημιακή Καθηγήτρια Σύλβα Σκένδερη, που θα ερμηνεύσει έργα των Μπαχ, Ντεμπυσσύ , Σοπέν και Μάνου Χατζιδάκη.
Η 2η συναυλία, θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη στις 29 Δεκεμβρίου στις 18:00 στην αίθουσα ‘Λόγου & Τέχνης’ του υπερσύγχρονου Ωδείου (Κολοκοτρώνη 38 & Ύδρας).
Σπουδαστές και Καθηγητές του Ωδείου σε μουσικά σύνολα παραδοσιακής και σύγχρονης μουσικής καθώς και ντουέτα καθηγητών, θα παρουσιάσουν Χριστουγεννιάτικα και Πρωτοχρονιάτικα τραγούδια καθώς και έργα κλασικής μουσικής.
Τέλος τη Δευτέρα 2 Ιανουαρίου 2012 στις 11:30 θα πραγματοποιηθεί στο Δημοτικό Κινηματοθέατρο Καρδίτσας η Μεγάλη Πρωτοχρονιάτικη Συναυλία με τη συμμετοχή διακεκριμένων σολίστ, καθηγητών και μουσικών συνόλων του Ωδείου Καρδίτσας - Κων/νος Ευθυμιάδης σ’ ένα πλούσιο πρόγραμμα.
Επίσης θα εμφανιστεί ο διπλωματούχος καθηγητής σαξοφώνου του Ωδείου Αντώνης Ντόντος, σε Χριστουγεννιάτικα τραγούδια απ όλο τον κόσμο.
Το Ωδείο Καρδίτσας- Κων/νος Ευθυμιάδης συνεχίζει για δεκαετίες την προσφορά του στη μουσική εκπαίδευση της πόλης και του Νομού, παρέχοντας υψηλού επιπέδου μουσικές σπουδές υπό την επίβλεψη και καθοδήγηση του πανεπιστημιακού Καθηγητή Νίκου Ευθυμιάδη.