Χαιρετισμός Απ. Ξυδιά στη συνέντευξη τύπου για το φεστιβάλ "Μενελαΐδια" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Είμαστε όλοι εδώ ξανά, στο ετήσιο ραντεβού της γιορτής της Άνοιξης, δηλώνουμε παρόν στην γιορτή του Απόδημου Ελληνισμού, τιμούμε όλους τους ξενιτεμένους αδελφούς μας, όλα τα Απόδημα αδέλφια μας.
Ο Όμιλος ''ΜΕΝΕΛΑΪΣ'', μέσα από μια συνειδητή προσπάθεια των από το 1994 έως και σήμερα, συνεχίζει να υποστηρίζει και παράλληλα να υπηρετεί την πολιτιστική μας ταυτότητα και κληρονομιά, επιμένει σταθερά στην ανάδειξη των επιτευγμάτων του Ομογενειακού Ελληνισμού, καθιερώνοντας μια μόνιμη γέφυρα επικοινωνίας των Αποδήμων μας, με την μητέρα Ελλάδα.
Στόχος της διοργάνωσης ''ΜΕΝΕΛΑΪΔΙΑ'' μέσα από τις ποιοτικές και ουσιώδεις εκδηλώσεις, παραμένει η ανάδειξη, η απόδειξη αλλά και η υπενθύμιση, προς κάθε κατεύθυνση και προς όλους, ότι οι τεράστιες δυνάμεις και αξίες του παγκόσμιου Ελληνισμού και της Ορθοδοξίας, υπάρχουν και είναι έτοιμες να προσφέρουν.
Η φετινή διοργάνωση περιλαμβάνει και το σημαντικό ιστορικό γεγονός του αφιερώματος της γενοκτονίας των Ποντίων, μια ιδιαίτερη στιγμή για την διοργάνωση, αφιέρωμα στο οποίο θα συμμετάσχουν αξιόλογοι ιστορικοί, συγγραφείς, καλλιτέχνες.
Η Οργανωτική Επιτροπή, θεωρεί υποχρέωσή της να ευχαριστήσει δημόσια, όλους όσους βοήθησαν, στήριξαν και συμπαραστέκονται στην προσπάθεια αυτή και στο διάβα του χρόνου, Υπ. Εξωτερικών, τοπικούς φορείς και αρχές, μέλη, χορευτές, συνεργάτες και φίλους του Ομίλου Καρδίτσας ''ΜΕΝΕΛΑΪΣ'' μα πάνω απ’ όλους επιθυμεί και για άλλη μια φορά να ευχαριστήσει όλους τους χορηγούς, για την τεράστια οργανωτική βοήθεια που χρόνια τώρα προσφέρουν στην διοργάνωση, καθώς επίσης και τα ΜΜΕ για την προθυμία τους και την καλή τους διάθεση της κάλυψης των εκδηλώσεων.
Επόμενος στόχος και πάντα μέσα από την διοργάνωση θεσμό ''ΜΕΝΕΛΑΪΔΙΑ'', αποτελεί η 2η διοργάνωση του Παγκοσμίου Συνεδρίου Αποδήμων Καρδιτσιωτών, όπως άλλωστε συνέβη και στην 1η αρχική διοργάνωση, όπου πρωτοστάτησε, εμπνεύστηκε, οραματίστηκε και κατέστη δυνατή η πραγματοποίησή της, ο όμιλος Καρδίτσας ‘’ΜΕΝΕΛΑΪΣ’’, φυσικά με την στήριξη των τοπικών αρχών και φορέων, κάτι το οποίο επιζητείτε και τούτη την φορά.
Η Οργανωτική Επιτροπή, καλεί όλους τους συμπολίτες να τιμήσουν με την παρουσία τους και να συμμετάσχουν στις εκδηλώσεις, μιας και η ουδετερότητα και η αδράνεια σε κανέναν δεν ωφελούν, επίσης καλωσορίζει στην πόλη και τον Νομό μας, τα Απόδημα Ελληνόπουλα τα οποία και θα φιλοξενηθούν αυτές τις ημέρες στην Καρδίτσα, αλλά και τους εκλεκτούς καλεσμένους που θα συμμετάσχουν και θα τιμήσουν την διοργάνωση.
Ξυδιάς Αποστόλης
Πρόεδρος Οργανωτικής Επιτροπής