Αυλαία για την Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση του Κέντρου Πρόληψης Ν. Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Έκλεισε η αυλαία της Χριστουγεννιάτικης εκδήλωσης που πραγματοποίησε για 3η συνεχή χρονιά το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ν. Καρδίτσας με τίτλο «Το Δέντρο της Πρόληψης: Στολίζουμε τη ζωή μας με αξίες»
Το Δέντρο Αξιών – μηνυμάτων και Ευχών, επισκέφτηκαν και στόλισαν πλήθος συμπολιτών, μητέρες, πατεράδες, μέλη των ομάδων πρόληψης (γονείς-εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων, έφηβοι/ες μαθητές/τριες Δημοτικών Γυμνασίων Λυκείων ΕΠΑΛ, εργαζόμενοι/ες, επαγγελματίες υγείας κ.ά.
Άνθρωποι της κοινότητας Καρδίτσας που είναι συνδεδεμένοι σε ένα διαχρονικό συνεχές με το Κέντρο Πρόληψης ν. Καρδίτσας αλλά και πολίτες που στάθηκαν δίπλα στο Δέντρο Αξιών να μας γνωρίσουν από κοντά να ενημερωθούν για τις δράσεις που υλοποιούμε και να στολίσουν τις δικές τους επιθυμίες στο Δέντρο των Αξιών..Σε μια εποχή που δυστυχώς μέσα από τις «κρίσεις» προωθεί την «αποπροσωποποίηση» επιλέξαμε όπως πάντα να συναντηθούμε με τους ανθρώπους της κοινότητάς μας και τώρα που έπεσε η αυλαία της δράσης, να τους επιστρέψουμε «ως δώρο» αυτά που παράξαμε όλοι μαζί.
Το Δώρο μας σε εσάς η σύνθεση Αξιών-ευχών-επιθυμιών σας…
Κυρίαρχη αξία αλλά και ευχή συνάμα των περισσότερων στολιδιών είναι η ΑΓΑΠΗ. Η αγάπη ως μόνη «μηχανή επιβίωσης» στους καιρούς και στην εποχή. Πώς όμως κυριαρχεί η αγάπη ολούθε; Λένε οι άνθρωποι της κοινότητας χτίζουμε αγάπη μέσα από υγιείς δεσμούς, με ανθρωπιά, φτιάχνουμε φιλίες. Αξίες των ανθρώπων της κοινότητας η αλληλεγγύη, ο σεβασμός, η υπομονή. Αυτά μπορούν να οικοδομήσουν σχέσεις αγάπης. Κι αν εισχωρήσουν μέσα σους οικογενειακούς δεσμούς, έχουμε δικαίωμα σαν άνθρωποι να χαμογελάμε για τις πολλές ευτυχισμένες στιγμές που θα μαζεύουμε στο σακούλι της ευτυχίας.
Πίστη Θάρρος κι Ανθρωπιά με ευγένεια, ανοίγουν δρόμους για την ελευθερία μας από κάθε είδους δεσμά. Και μαζί με τα παραπάνω, οι άνθρωποι στολίζουν το δέντρο μας, το δέντρο τους με μοίρασμα και γαλήνη, αλήθεια κι έρωτα.
Μέσα από αυτές τις διαδρομές, αξίες και δώρα, οι άνθρωποι της κοινότητας πιστεύουν ότι στη ζωή μας θα κυριαρχήσει και η ειρήνη, γιατί οι άνθρωποί μας δε επιθυμούν πολέμους, γυναικοκτονίες και ψυχικές διαταραχές. Στον κύκλο που φαντάζει να διαμορφώνουν όλα τα παραπάνω δώρα, σαν η υγεία (ψυχική και σωματική) και η αγάπη αποτελούν το κεντρικό στολίδι του κύκλου των ευχών στο Δέντρο της Πρόληψης.
Από το Δέντρο των Αξιών Ευχών διαπιστώσαμε ότι σε αυτό εναποθέτουμε ότι επιθυμούμε περισσότερο να συμβεί. Εμείς από την πλευρά μας σας το ευχόμαστε με συγκίνηση ολόψυχα για το νέο έτος.
Εκ μέρους του Κέντρου Πρόληψης
Η πρόεδρος Δ.Σ
Ρογγανάκη Αγλαΐα
Η Επιστημονικά Υπεύθυνη
Αλογάριαστου Σταυρούλα