Η "Πανθεσσαλική Στέγη" συμμετείχε στην παραδοσιακή γιορτή των Ηπειρωτών Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
![Η "Πανθεσσαλική Στέγη" συμμετείχε στην παραδοσιακή γιορτή των Ηπειρωτών](/media/k2/items/cache/0fcfbf351578895582728b137f8603d4_L.jpg?t=20240229_221214)
Η καθιερωμένη πλέον γιορτή για την «Πιτα του Ηπειρώτη» έγινε και φέτος στο Σταδιο Ειρήνης και Φιλίας την Κυριακή 25/02/2024.
Μετά από τιμητική πρόσκληση του Προέδρου της Πανηπειρωτικής Συνομοσπονδίας κ. Μάκη Κιάμου, η Πανθεσσαλική Στέγη συμμετείχε ενεργά στην φετινή γιορτή.
«Στα πλαίσια της συνεργασίας ανάμεσα στους Συλλόγους μας, στήνουμε γέφυρες Πολιτισμού και απευθύνουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στους Ηπειρώτες, για την βοήθεια που απέστειλαν στους πλημμυροπαθείς της Θεσσαλίας», ανέφερε στον χαιρετισμό του ο πρόεδρος της ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΙΚΗΣ ΣΤΕΓΗΣ δρ. Στέφανος Κούτρας, αφού πρώτα ευχήθηκε καλή δημιουργική χρονιά στο Δ.Σ. της ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗΣ.
Σε πανηγυρικό κλίμα, στην ενότητα «Ηπειρωτικές Γέφυρες», τα χορευτικά τμήματα των Συλλόγων μελών μας ενθουσίασαν και εντυπωσίασαν το κοινό που παρακολουθούσε. Χάρηκαν δε ιδιαίτερα το παιδικό χορευτικό του Συλλόγου Καρδιτσιωτών Αττικής «ο Άγιος Θωμάς».
Συμμετείχαν με παραδοσιακά χορευτικά τμήματα, εκτός από τον Σύλλογο «ο Άγιος Θωμάς» με έδρα τον Μαραθώνα, ο Σύλλογος Θεσσαλών Χαϊδαρίου, ο Σύλλογος Θεσσαλών Θριασίου Πεδίου και ο Σύλλογος Θεσσαλών Άνω Λιοσίων και με χοροδιδασσκάλους αντίστοιχα, την κα Λαζαροπούλου Μαριλένα, τον κο Παππά Σωκράτη, τον κο Σαμπάνη Βαγγέλη και την κα Γερμόλα Δέσποινα.
Την επιμέλεια της παρουσίασης στην εκδήλωση των παραδοσιακών χορευτικών τμημάτων, είχε ο κος Βασίλης Βασιλάρας μέλος του Δ.Σ. της Ομοσπονδίας.
Το Δ.Σ. της Πανθεσσαλικής Στέγης εκφράζει τις θερμές ευχαριστίες του στα χορευτικά τμήματα των Θεσσαλών που έλαβαν μέρος στην εκδήλωση.
Παρόντα στην εκδήλωση ήταν τα μέλη του Δ.Σ της ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΙΚΗΣ, ο Πρόεδρος δρ Στέφανος Κούτρας, ο αντιπρόεδρος κος Ζαφειρόπουλος Απόστολος, η γενική γραμματέας κα Αντωνοπούλου-Πανάγου Ηλέκτρα, ο κοσμήτορας κος Τσώρας Κων/νος, η υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων κα Μπαλαμπάνη Αναστασία, η υπεύθυνη ΜΜΕ κα Σκάρπου Χαρά και ο οργανωτικός γραμματέας κος Δημόπουλος Βασίλης.
Στην εκδήλωση συμμετείχαν και γιόρτασαν μαζί με τους Ηπειρώτες και πολλοί Θεσσαλοί της Αττικής.
Η ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΙΚΗ ΣΤΕΓΗ εύχεται στην ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ καλή χρονιά με υγεία και δημιουργία και καλή συνεργασία μεταξύ μας, όπου χρειαστεί, για την ανάδειξη του πολιτιστικού εθνοτοπικού πλούτου της πατρίδας μας!
Για το Δ.Σ.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
Δρ. Στέφανος Κούτρας
Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
Ηλέκτρα Αντωνοπούλου - Πανάγου