Δ. Βερίλλης: "Διαρκής υποβάθμιση της Καρδίτσας - Αναγκαία τα έργα στο δήμο μας" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Στην προχθεσινή συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Καρδίτσας ανακοινώθηκε και έγινε αποδεκτή η ένταξη στο ΕΣΠΑ του έργου «Εξοικονομώ» προϋπολογισμού 700.000 €.
Είναι ένα ακόμα έργο του οποίου η προετοιμασία, σύνταξη της μελέτης και η κατάθεση της πρότασης στο αντίστοιχο μέτρο και την αντίστοιχη προκήρυξη έγινε τα προηγούμενα χρόνια, στη διάρκεια της προηγούμενης Δημοτικής Αρχής.
Η Καρδίτσα έχει ανάγκη από έργα και δράσεις και γι’ αυτό εκφράζει την ιδιαίτερη ικανοποίηση μου.
Θετικό επίσης είναι το γεγονός ότι το έργο αυτό είναι η συνέχεια ενός καταλόγου σημαντικών έργων τα οποία αφενός προετοιμάσαμε μεθοδικά την προηγούμενη τετραετία και αφετέρου γίνονται με χρηματοδότηση όχι από το ταμείο του Δήμου αλλά από εξασφαλισμένες πιστώσεις. Χρηματοδοτούνται, στο μεγαλύτερο βαθμό, από κοινοτικά προγράμματα για να μην επιβαρύνονται οικονομικά ούτε ο Δήμος Καρδίτσας, ούτε οι δημότες.
Ορισμένα από τα έργα αυτά είναι :
• Η περιβαλλοντική αναβάθμιση και προσβασιμότητα του αστικού χώρου στου Δήμου.
• Οι ανακλάσεις των οδών 18ης Αυγούστου και Τρικάλων καθώς και τα νυχτερινά Γυμνάσια.
• Η αποκατάσταση του χώρου ανεξέλεγκτης διάθεσης αποβλήτων
• Η κατασκευή δικτύου ακαθάρτων Δ.Δ. Αρτεσιανού
• Το κλειστό Γυμναστήριο
• Οι μελέτες πολεοδομικού σχεδιασμού
Παράλληλα από Περιφερειακά Προγράμματα είναι σε εξέλιξη τα έργα στο Περιφερειακό δακτύλιο και την παράκαμψη Αρτεσιανού κλπ. Όμως τα έργα αυτά τα οποία προετοιμάσθηκαν και ξεκίνησε η υλοποίηση τους από τον πρώην Δήμο Καρδίτσας είναι τα μοναδικά σημαντικά έργα του σημερινού διευρυμένου Δήμου Καρδίτσας.
Επίσης στον προϋπολογισμό και το Πρόγραμμα εκτελεστέων έργων του 2012 δεν υπάρχει ούτε μία μελέτη. Ενώ μέσα στο 2011 στο Δήμο Καρδίτσας συντάχθηκαν λιγότερες μελέτης και από το Δήμο Αργιθέας. Όλα αυτά έγιναν τη στιγμή που ο Δήμος Καρδίτσας από την πρώτη στιγμή ενισχύθηκε με το έμπειρο, σε έργα και μελέτες, τεχνικό προσωπικό της Τ.Υ.Δ.Κ. και των άλλων Καποδιστριακών Δήμων.
Πρέπει επομένως η Δημοτική Αρχή να σταματήσει την αδράνεια, την ενασχόληση μόνο με την προπαγάνδα και την παράθεση ανακριβών στοιχείων.
Δεν αληθεύει δε, ότι λόγω της οικονομικής κατάστασης της χώρας δεν μπορούν να γίνουν έργα στην Καρδίτσα ενώ στις άλλες πόλεις γίνεται το αντίθετο.
Αντίθετα η κακή οικονομική κατάσταση επιβάλλει την διεκδίκηση και υλοποίηση έργων και δράσεων.
Τα Εθνικά και Ευρωπαϊκά προγράμματα και το ΕΣΠΑ είναι σε πλήρη εξέλιξη.
Δομήνικος Βερίλλης
Επικεφαλής της "Δημοτικής Ανανέωσης"
πρ. Δήμαρχος Καρδίτσας