Διαμαρτυρία Β. Τσαντήλα για το κλείσιμο των κατασκηνώσεων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Είναι μετά να μην αγανακτείς; Όταν τα χτυπήματα στον τόπο μας έρχονται απανωτά; Αναφέρομαι στο κλείσιμο (προσωρινά !) και των Παιδικών Κατασκηνώσεων Νεράϊδας, στη Λίμνη Πλαστήρα από το Υπουργείο Υγείας.
Ώστε, κατά το Υπουργείο Υγείας, από το κλείσιμο εξοικονομεί 140.000 ευρώ !
Τελικά μήπως τα Υπουργεία Υγείας και Παιδείας, δουλεύουν για τα ιδιωτικά Κατασκηνωτικά Κέντρα;
Έκλεισαν εδώ και 30 χρόνια, οι κατασκηνώσεις Καστανιάς και Δρακότρυπας και δεν ξανάνοιξαν ποτέ και οι περιουσίες και υποδομές τους καταστράφηκαν. Αυτά δεν είναι λεφτά;
Γιατί κύριοι του Υπουργείου Υγείας, δεν νοικιάζατε τις κατασκηνώσεις αφού δεν έχετε χρήματα;
Γιατί δεν ρωτούσατε τους φορείς της Καρδίτσας, θα μπορούσαμε να βρούμε λύση λειτουργίας.
Η ιερά Μητρόπολή μας, λειτουργεί δύο κατασκηνώσεις (Κερασιά και Νεοχώρι) με πενιχρά έσοδα.
Στις δικές σας κατασκηνώσεις κύριοι του Υπουργείου Υγείας δεν έρχονται παιδιά πλουσίων, ούτε αυτών που καλύπτονται από διάφορα Ταμεία, παρά παιδιά φτωχών οικογενειών και εργαζομένων με χαμηλά εισοδήματα.
Οι Βουλευτές του νομού Καρδίτσας και ειδικά οι Κυβερνητικοί, γνωρίζατε τις προθέσεις του Υπουργείου, αντιδράσατε ή και εσείς το μάθατε από τον Τοπικό Τύπο;
Βασίλης Τσαντήλας
Δημοτικός Σύμβουλος & πρ. Δήμαρχος Ιτάμου