Εισήγηση "Λαϊκής Συσπείρωσης" για τη δημιουργία πάρκου στα στρατόπεδο Λουμάκη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Είναι κοινά αποδεκτό ότι στην πόλη της Καρδίτσας οι χώροι πρασίνου είναι ελάχιστοι και εκτός του πάρκου ΠΑΥΣΙΛΥΠΟ είναι μικροί σε έκταση, διάσπαρτοι και ανοργάνωτοι, έτσι που να μην μπορούν να προσφέρουν στους κατοίκους την δυνατότητα μιας ολιγόωρης απόδρασης, ενός περιπάτου, μιας επαφής με την φύση, κάποιας ηρεμίας.
Η Καρδίτσα είναι μια πόλη επίπεδη με ψηλά κτίρια, πυκνή δόμηση, στενούς δρόμους και μεγάλο κυκλοφοριακό φόρτο. Δυστυχώς, παρά τις συνεχείς επεκτάσεις του σχεδίου πόλης, μέχρι σήμερα δεν έγινε δυνατόν (πέραν του ΠΑΥΣΙΛΥΠΟΥ) να ενταχθεί, να δημιουργηθεί ένα οργανωμένο σχετικά μεγάλο πάρκο με ψηλό πράσινο, που να μπορεί να προσφέρει μια ανάσα στους κατοίκους της.
Από το 1999 που αναλάβαμε την ευθύνη της διοίκησης του τότε Καποδιστριακού Δήμου, θέσαμε σαν πρώτη προτεραιότητα το θέμα της δημιουργίας ενός νέου μεγάλου πάρκου στην πόλη της Καρδίτσας. Σαν καταλληλότερο χώρο θεωρήσαμε αυτόν του στρατοπέδου ΛΟΥΜΑΚΗ, του ενός από τα δύο στρατόπεδα της Καρδίτσας, αυτού που είναι μέσα στην πόλη, εντός του εγκεκριμένου σχεδίου που ήταν ήδη σαν χώρος χαρακτηρισμένος ως ΚΧΠ, δηλ Κοινόχρηστος Χώρος Πρασίνου.
Θυμίζουμε ότι το 1996 ο τότε Πρόεδρος της Κοινότητας Ρούσσου Αποστόλης Καπράνας είχε παραχωρήσει στο ΤΕΘΑ (Ταμείο ΕΘνικής Άμυνας) έκταση 145 στρεμμάτων, προκειμένου να δημιουργηθεί στρατόπεδο εκπαίδευσης νεοσυλλέκτων. Εμείς, με το σκεπτικό ότι όταν θα υλοποιούνταν και θα λειτουργούσε το στρατόπεδο αυτό, σκεφτήκαμε ότι θα μπορούσαμε να ζητήσουμε την μετεγκατάσταση των δύο στρατοπέδων (ΛΟΥΜΑΚΗ μέσα, ΚΙΟΥΣΗ έξω από την πόλη) στο νέο στρατόπεδο. Ήρθαμε σε επαφή με το ΤΕΘΑ, γνωρίζοντάς τους τις προθέσεις και απόψεις μας. Μετά από μια καταρχήν αποδοχή από μέρους τους, μας τέθηκε επιπλέον αίτημα για επέκταση του χώρου του νέου στρατοπέδου, επειδή βάσει σχεδιασμών και μελετών τα 145 στρέμματα δεν επαρκούσαν. Άμεσα, τον Αύγουστο του 1999, προχωρήσαμε στην εξαγορά (από 25 διαφορετικούς ιδιοκτήτες) παρακείμενων αγρών συνολικής έκτασης περίπου 53 στρεμμάτων, για τους οποίους ο Δήμος κατέβαλε περίπου 32,5 εκατομμύρια δραχμές (πάνω από 95.000 ευρώ με τις τότε αξίες). Την έκταση αυτή μεταβιβάσαμε άμεσα στο ΤΕΘΑ, προκειμένου να μην καθυστερήσει ο προγραμματισμός και η κατασκευή του νέου στρατοπέδου.
Με τον Ν 2745/27-10-1999 ιδρύθηκε η Υ.Α.Μ.Σ. (Υπηρεσία Αξιοποίησης και Μετεγκατάστασης Στρατοπέδων) με αντικείμενο αυτό του τίτλου της. Από τις αρχές του 2000 ήρθαμε σε επαφή με την νέα υπηρεσία υποβάλλοντας αίτημα, υπομνήματα κλπ προκειμένου να μας παραχωρηθεί το στρατόπεδο ΛΟΥΜΑΚΗ (εμβαδού περίπου 53 στρεμμάτων) και αποδεχόμενοι το στρατόπεδο ΚΙΟΥΣΗ (εμβαδού περίπου 69 στρεμμάτων) να παραμείνει στο ΤΕΘΑ με σκοπό την αξιοποίησή του μετά από πολεοδόμηση.
Μετά από συνεχή αλληλογραφία, επαφές, επισκέψεις σε υπουργούς, βουλευτές και λοιπούς αρμόδιους για περισσότερο από δύο χρόνια, στις αρχές του 2002 πλέον, ήρθαμε σε οριστική καταρχήν συμφωνία με την ΥΑΜΣ για παραχώρηση στον Δήμο του στρατοπέδου ΛΟΥΜΑΚΗ με την προϋπόθεση ότι ο Δήμος θα συναινούσε στην πολεοδόμηση για λογαριασμό του Στρατού του στρατοπέδου ΚΙΟΥΣΗ, ενώ θα αναλάμβανε την δαπάνη για την εκπόνηση των απαραίτητων μελετών τόσο για την πολεοδόμηση του στρατοπέδου ΚΙΟΥΣΗ όσο και την διαμόρφωση σε πάρκο με ήπιες χρήσεις (κυλικείο, διάφορες εγκαταστάσεις για λειτουργία οργανωμένων χώρων πάρκου και αναψυχής κλπ) του στρατοπέδου ΛΟΥΜΑΚΗ.
Έτσι ο Δήμος ανέθεσε την σχετική μελέτη σε πολεοδόμο μελετητή και την 29-11-2002 στο ΠΑΥΣΙΛΥΠΟ παρουσιάζεται και τίθεται σε δημόσια διαβούλευση η σχετική προμελέτη που αφορούσε και τα δύο στρατόπεδα. Να σημειωθεί ότι στην εκδήλωση αυτή παραβρέθηκε και ο τότε Διευθυντής της ΥΑΜΣ απόστρατος αντιστράτηγος κ. Λάμπρος Καζάκος.
Στην συνέχεια και μετά από σχετική σύμβαση ο μελετητής προχώρησε στην σύνταξη της οριστικής μελέτης αφού έλαβε υπόψη μια σειρά παρατηρήσεων από την ΥΑΜΣ και περί το 2005 υποβλήθηκε στο τότε Υπουργείο ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ. για την έγκρισή της και έκδοση της σχετικής υπουργικής απόφασης, που τελικά εκδόθηκε μόλις την 9-12-2008, αφού προηγήθηκαν πάμπολλες προσπάθειες τόσο από μας όσο και από την νέα διοίκηση του κ. Βερίλλη που είχε αναλάβει από το 2007 να προωθήσει το όλο θέμα.
Παράλληλα κατασκευάστηκε το νέο στρατόπεδο στο Ρούσσο, όπου πλέον εδρεύει μονάδα εκπαίδευσης στρατονόμων, αλλά εδώ και ένα περίπου χρόνο μεταφέρθηκαν και οι υπηρεσίες της 6ΟΜΕ που μέχρι το 2010 στεγαζόταν στο στρατόπεδο ΛΟΥΜΑΚΗ.
Επίσης το 2010 παραχωρήθηκε από το ΤΕΘΑ τμήμα του στρατοπέδου ΛΟΥΜΑΚΗ, το οποίο στην συνέχεια ο Δήμος μεταβίβασε στην Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση για την ανέγερση διοικητηρίου.
Τέλος από την προηγούμενη διοίκηση του Δήμου το 2009 ανατέθηκε στο ΕΜΠ ερευνητικό πρόγραμμα / προμελέτη σχετικά με την παρέμβαση – αστική ανάπλαση σε κοινόχρηστους χώρους στο νότιο τμήμα της πόλης. Η προμελέτη αυτή που υποβλήθηκε στον Δήμο στις αρχές του 2010, προβλέπει μεταξύ άλλων την δημιουργία στο σημερινό στρατόπεδο ΛΟΥΜΑΚΗ που προτείνει να ενοποιηθεί με ελεύθερη δημοτική έκταση νότια και ανατολικά του στρατοπέδου, θεματικού πάρκου υπαίθριων οργανωμένων δραστηριοτήτων μέσα σε χώρο πρασίνου υψηλού και χαμηλού, που θέλει βέβαια αρκετό χρόνο για να δημιουργηθεί, να πάρει μορφή, σε συνδυασμό με υγρό στοιχείο αρκετά εκτεταμένο. Η συγκεκριμένη προμελέτη αποκλείει την δημιουργία αναψυκτηρίου / εστιατορίου (θεωρεί -και σωστά- ότι υπάρχουν ΠΑΥΣΙΛΥΠΟ και ΠΑΠΑΡΑΤΖΑ για τέτοιες χρήσεις) και προτείνει την διατήρηση, συντήρηση και αξιοποίηση των υφιστάμενων κτιρίων (συνολικού εμβαδού περίπου 1650 μ² ή κάλυψη μόλις 3,3% του συνολικού πάρκου) για χρήσεις σχετικές με τις δραστηριότητες που προτείνεται να αναπτυχθούν στο πάρκο. Επιπλέον αντιμετωπίζει τον συγκεκριμένο χώρο σαν ένα επιμέρους τμήμα συνολικότερης παρέμβασης σε ελεύθερους χώρους καθώς και σε κάποιους δρόμους του νότιου τμήματος της πόλης μεταξύ των δρόμων – εξόδων Κουμουνδούρου και Σαρανταπόρου. (Στην παρούσα εισήγηση επισυνάπτονται τμήματα της προμελέτης που αφορούν την ανάπλαση του στρατοπέδου)
Και ερχόμαστε στο σήμερα, σχεδόν δεκατρία ολόκληρα χρόνια μετά τις πρώτες ενέργειές μας για μετατροπή του μέσα στρατοπέδου σε πάρκο, έχοντας τα παρακάτω δεδομένα:
α. Οι υπηρεσίες της 6ΟΜΕ που στεγαζόταν στο μέσα στρατόπεδο ΛΟΥΜΑΚΗ, έχουν ήδη μεταφερθεί στο στρατόπεδο του Ρούσσου.
β. Υπάρχει υπουργική απόφαση (47473, ΦΕΚ 553/9-12-2008) του τότε Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ Γ. Σουφλιά που εγκρίνει την πολεοδόμηση των χώρων των δύο στρατοπέδων.
γ. Υπάρχει μια πολύ ενδιαφέρουσα προμελέτη (ΕΜΠ / Καρύδης) που προβλέπει παρεμβάσεις για την δημιουργία ελαφρών υποδομών για μια σειρά χρήσεων εντός του μελλοντικού πάρκου / σημερινού στρατοπέδου ΛΟΥΜΑΚΗ.
Εκεί λοιπόν που πιστέψαμε ότι επιτέλους μπορεί να αρχίσει η υλοποίηση της μελέτης για το νέο μεγάλο πνεύμονα πρασίνου (υπολογίζεται πως ο χώρος που σήμερα είναι περιφραγμένος και μέχρι πριν λίγο στεγαζόταν η 60 ΜΕ μαζί με τον ελεύθερο και αναξιοποίητο δημοτικό χώρο νότια και ανατολικά του στρατοπέδου, ανέρχεται σε 50 στρέμματα, δηλαδή ένα νέο ΠΑΥΣΙΛΥΠΟ), έρχεται στον Δήμο έγγραφο της ΥΑΜΣ με ημερομηνία 2-12-2011 που θέτει σαν προϋπόθεση για την απόδοση του μέσα στρατοπέδου ΛΟΥΜΑΚΗ στον Δήμο, την σύνταξη (προφανώς πάλι με δαπάνες του) πράξης εφαρμογής σύμφωνα με το άρθρο 12 του Ν 1337/83(!!!).
Σαν δημοτική παράταξη που εκπροσωπούμαστε στο δημοτικό συμβούλιο, που παλέψαμε και παλεύουμε καθημερινά για τα καλώς εννοούμενα συμφέροντα του δήμου, σαν αυτοί που ξεκινήσαμε και προχωρήσαμε σημαντικά την όλη προσπάθεια για την δημιουργία ενός οργανωμένου πάρκου, ενός νέου μεγάλου και απαραίτητου για την πόλη πνεύμονα πρασίνου, θεωρούμε πλέον το όλο θέμα πρέπει να λάβει ένα τέλος.
Συμφωνούμε ότι η πράξη εφαρμογής είναι απαραίτητη τόσο για την πολεοδόμηση του στρατοπέδου ΚΙΟΥΣΗ που ανήκει στο ΤΕΘΑ και που προορίζεται για αξιοποίηση ή πώληση από τον Στρατό, όσο και για την απόκτηση της κυριότητας στον Δήμο του στρατοπέδου ΛΟΥΜΑΚΗ. Θα συμφωνήσουμε ακόμα στο να αναλάβει την ευθύνη και την δαπάνη για την σύνταξη της πράξης εφαρμογής ο Δήμος. Δεν μπορούμε όμως με τίποτα να συμφωνήσουμε σε άλλη επιπλέον καθυστέρηση.
Ο σημερινός περιφραγμένος χώρος του πρώην στρατοπέδου ΛΟΥΜΑΚΗ πρέπει ΑΜΕΣΑ, ΑΥΡΙΟ, να αποδοθεί στον Δήμο για να προχωρήσει στην δημιουργία πάρκου σύμφωνα με τις υπάρχουσες ή όποιες νέες μελέτες θα απαιτηθεί να συνταχθούν.
Κατόπιν όλων των παραπάνω προτείνουμε στο Δημοτικό Συμβούλιο να αποφασίσει όπως:
1. Ο Δήμος Καρδίτσας να αναλάβει με τις υπηρεσίες του (γνωρίζουμε και εκτιμούμε ότι αυτό είναι εφικτό και μέσα στις δυνατότητες των τεχνικών του υπηρεσιών) να προχωρήσει στην σύνταξη πράξης εφαρμογής, ενημερώνοντας παράλληλα και την ΥΑΜΣ για την απόφασή του αυτή και αν απαιτείται συνεργαζόμενος με τις δικές της υπηρεσίες.
2. Ο Δήμος να αναθέσει στην ομάδα Καρύδη, η οποία συνέταξε το ερευνητικό πρόγραμμα – προμελέτη, να προχωρήσει σε οριστική μελέτη για την διαμόρφωση του στρατοπέδου ΛΟΥΜΑΚΗ και της σε επαφή νοτιοανατολικά με αυτό δημοτικής έκτασης σε πάρκο, σύμφωνα με τα προτεινόμενα στο ερευνητικό πρόγραμμα.
3. Την 21η Μαρτίου και 22η Μαρτίου, που είναι και παγκόσμιες ημέρες δασοπονίας και νερού αντίστοιχα, να διοργανωθεί μία εκδήλωση όπου συμβολικά να γίνει η παράδοση – παραλαβή του χώρου από τον Στρατό στον Δήμο, να γίνει κάποιας μικρής έκτασης δενδροφύτευση, να δοθεί δημοσιότητα, να κληθούν φορείς, σχολεία κ.α. προκειμένου με δρώμενα, ομιλίες κλπ παρεμβάσεις να δηλώσουν την σημασία αυτής της παρέμβασης για την πόλη.
4. Παράλληλα με την εκπόνηση της μελέτης, να γίνουν συντονισμένες προσπάθειες για ένταξη του έργου ανάπλασης σε κάποιο χρηματοδοτικό πρόγραμμα ευρωπαϊκό ή εθνικό.
5. Να ενταχθούν στα προγράμματα αυτεπιστασίας οι εργασίες συντήρησης των υπαρχόντων στο παλιό στρατόπεδο κτιρίων που θα εκτιμηθεί ότι πρέπει να παραμείνουν και χρησιμοποιηθούν για τις νέες χρήσεις του χώρου, καθώς και αποξήλωση μέρους της περίφραξης του χώρου του στρατοπέδου προκειμένου να μπορεί ο κάθε ένας να έχει εύκολη πρόσβαση στον χώρο έστω και όπως είναι σήμερα.
Κύριοι συνάδελφοι,
Τίποτε δεν είναι εύκολο. Για όλα χρειάζεται διαρκής και επίμονος αγώνας για τη διεκδίκηση πόρων, ειδικά τώρα που βιώνουμε αυτή τη δύσκολη οικονομική κατάσταση.
Να αναλάβουμε πρωτοβουλίες, να δράσουμε συντονισμένα όλοι μαζί για να πετύχουμε το σκοπό μας και να παραδώσουμε ένα έργο για το οποίο οι σημερινοί αλλά κυρίως οι αυριανοί κάτοικοι της Καρδίτσας θα μας ευγνωμονούν.
Σαν παράταξη της «ΛΑΪΚΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ» είμαστε διατεθειμένοι να συμβάλλουμε στην κατεύθυνση αυτή, αλλά ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ να πάρουμε ΑΜΕΣΑ τον χώρο που μας ανήκει και που μέχρι τώρα στοίχισε πολλά χρήματα στον Δήμο για αγορά εκτάσεων, μελέτες, μετατοπίσεις περιφράξεων, έξοδα μεταφοράς, βελτίωση δρόμου πρόσβασης στο στρατόπεδο Ρούσσου κλπ. Τα επόμενα βήματα, με την συμμετοχή όλων, ίσως θα είναι πιο εύκολα.
Οι Δημοτικοί Σύμβουλοι της «ΛΑΪΚΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ»
Χρήστος Τέγος
Γιώργος Γιοβάνης
Μανώλης Τσίπρας
Θανάσης Μακροστέργιος