«Η κόπρος του Αυγείου» άρθρο του Β. Σουφλάκου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Η αφορμή για τις σκέψεις – απόψεις που θα αναφέρω παρακάτω ήταν το άρθρο του κ. Θεόδωρου Λιανού (καθηγητή Πολιτικής Οικονομίας και πρώην πρύτανη του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών).
Ξεκινάει μάλιστα ο κ. Λιανός ως εξής: «Την κόπρο του Αυγείου, του μυθικού βασιλιά της Ηλιδος, καθάρισε ο Ηρακλής, ένας ημίθεος. Την κόπρο της σύγχρονης Ελλάδας, το τεράστιο χρέος, μεταξύ άλλων, που τόσα χρόνια συσσωρεύουν οι πολιτικοί, οι εργατικές συντεχνίες, οι δήμαρχοι και οι κοινοτάρχες, οι φοροφυγάδες, οι λαθρέμποροι και οι διάφοροι απατεώνες, μικροί και μεγάλοι, θα μπορέσει να την καθαρίσει ένας θνητός;»
Πολλοί ισχυρίζονται ότι η χώρα μας έφτασε στον πάτο. Κατά την γνώμη μου λαθεύουν. Δεν έφτασε η χώρα μας στον πάτο. Το πολιτικό σύστημα έφτασε στον πάτο και απειλεί να παρασύρει και τη χώρα. Το πολιτικό σύστημα που εξέθρεψε για δεκαετίες ελλείμματα με: ρουσφετολογικές προσλήψεις, διασπάθιση του δημοσίου χρήματος, παράνομες χρηματοδοτήσεις, «συνδικαλιστικές» εταιρείες… Σε συνδυασμό μάλιστα με την λογική των εκάστοτε κυβερνώντων ότι το κράτος είναι λάφυρο του νικητή των εκλογών. Αντί να προσπαθήσουν οι κυβερνήσεις να βάλουν μια τάξη στο ελληνικό δημόσιο χάος, μετέθεταν για το μέλλον τις όποιες αποφάσεις ενεχυριάζοντας το αύριο για την ευδαιμονία του παρόντος. Δηλαδή χρειάζονταν να έλθει το μνημόνιο για να γίνουν μια σειρά από αυτονόητα; Απαριθμώ ορισμένα:
Απογραφή δημοσίων υπαλλήλων, όλες οι προσλήψεις να γίνονται μέσω ΑΣΕΠ, όλες οι δαπάνες να δημοσιεύονται στο διαδίκτυο (Διαύγεια), Πόθεν έσχες για όλους τους αιρετούς ή διορισμένους διοικητές, Ηλεκτρονική συνταγογράφηση φαρμάκων, αλλαγές σε ένα «τελματωμένο» σύστημα δημόσιας παιδείας, άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων, Καλλικράτης, και ένα σωρό άλλα. Κατά την άποψή μου για όλα αυτά που έγιναν «βίαια» σε 1 χρόνο, αλλά και για όσα δεν έχουν γίνει μέχρι τώρα, ακόμη και αν δεν υπήρχε η Τρόϊκα εμείς θα έπρεπε να την εφεύρουμε. Και εννοώ, προς αποφυγή κάθε παρεξήγησης, ότι υπήρχαν ένα σωρό αποφάσεις που αναβάλλονταν για χρόνια, οι οποίες αν και φαίνονταν «βουνό» εντούτοις πάρθηκαν και υλοποιήθηκαν σε ελάχιστο χρόνο. Τέτοιες δομικές αποφάσεις το μέχρι τώρα πολιτικό σύστημα δεν ήταν έτοιμο να τις πάρει, γιατί λειτουργούσε με στερεότυπα. Ίσως αν τις είχε λάβει έγκαιρα να είχαμε αποφύγει τα σημερινά δεινά.
Η σημερινή βουλή κατά τα 2/3 αποτελείται από βουλευτές που εκλέχθηκαν για 1η φορά. Ίσως αυτό να είναι παρήγορο και ελπιδοφόρο. Σίγουρα αυτοί δεν ευθύνονται για την κατάντια μας. Έχουν όμως ένα μεγάλο καθήκον: να «τραβήξουν» από τη λάσπη όχι τη χώρα, αλλά ολόκληρο το πολιτικό σύστημα για να δώσουν ελπίδα στη χώρα. Γιατί μέσα από τον υγιή κοινοβουλευτισμό θα προκύψουν οι όποιες λύσεις. Λύσεις οικονομικές, δομικές, πολιτικές. Και το λέω αυτό γιατί ως επακόλουθο της κρίσης ρέπουμε επικίνδυνα προς το χάος.
Δεν είναι λύση το γενικευμένο «δεν πληρώνω». Σοφό είναι να λέμε «να πληρώσουν όλοι», αναλογικά με τα έσοδά τους. Είναι αδιανόητο 4.000.000 φορολογούμενοι (δηλ. τα 2/3) να μην πληρώνουν ούτε 1 € φόρο, και τις οποιεσδήποτε οριζόντιες περικοπές να τις υφίστανται μόνο οι συνταξιούχοι και οι μισθωτοί. Δεν ταιριάζουν τα νούμερα αυτά με το ότι πχ. ο μέσος Έλληνας έχει αρκετή ακίνητη περιουσία. Είναι και αυτό απόδειξη της υστέρησης μέχρι στιγμής του πολιτικού συστήματος να συλλάβει τη φοροδιαφυγή, δεν χρειάζονταν να έλθει η Τρόϊκα για να αλλάξουμε.
Κλείνοντας αυτό το 1ο μέρος, επισημαίνω ότι μέχρι στιγμής οι πολιτικοί μας ήθελαν γίνονται αρεστοί. Τώρα πια οι πολιτικοί μας πρέπει να είναι χρήσιμοι. Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημα του κ. Λιανού στην εισαγωγή, νομίζω ότι είναι προφανής. Μέχρι τώρα ο κ. Παπανδρέου είναι ο μοναδικός πρωθυπουργός που χωρίς κομπασμούς και παχιά λόγια, έδειξε ότι έχει το πολιτικό θάρρος να «καθαρίσει την κόπρο του Αυγείου». Αν το καταφέρει θα ωφεληθεί όχι μόνον η χώρα και πολίτες, αλλά και ο ίδιος ο κοινοβουλευτισμός. Μαζί με την «κόπρο των χρεών» θα καθαρίσει και η «κόπρος» του πολιτικού συστήματος από τα στερεότυπα, τις εμμονές και τις «συνήθειες» που βλάπτουν την χώρα.
Βασίλειος Θ. Σουφλάκος
πρώην Αντιδήμαρχος
Έργων, Πολεοδομίας & Νέων Τεχνολογιών
(Φυσικός – MSc Τηλεπικοινωνίες)