Κ. Πουλάκης: "Αποκλεισμένη κατ’ ουσίαν η περιοχή της Αργιθέας Καρδίτσας" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Ερώτηση προς τον Αντιπεριφερειάρχη Καρδίτσας Βασίλη Τσιάκο κατέθεσε σήμερα ο επικεφαλής της περιφερειακής παράταξης «Θεσσαλία της Αλληλεγγύης και της Οικολογίας», Κώστας Πουλάκης, σχετικά με τα προβλήματα του οδικού δικτύου της Αργιθέας.
Αναλυτικά η ερώτηση του Κου Πουλάκη:
Όπως γνωρίζετε, η περιοχή της Αργιθέας αποτελεί ένα από τα τμήματα της Π.Ε. Καρδίτσας, που υποφέρει διπλά, αφού εκτός της αναπτυξιακής υστέρησης που πλήττει συνολικά τη Δυτική Θεσσαλία, επιβαρύνεται επιπλέον λόγω του ορεινού της χαρακτήρα. Η περιοχή αντιμετωπίζει χρόνια προβλήματα, τα οποία εκτός των άλλων ανάγονται στην πολύ κακή κατάσταση του ορεινού οδικού δικτύου, που έχει ως αποτέλεσμα οι κάτοικοι του Δ. Αργιθέας να παραμένουν κατ’ ουσίαν αποκλεισμένοι από τον υπόλοιπό κόσμο, ιδιαίτερα κατά τους χειμερινούς μήνες, λόγω των καιρικών συνθηκών που δυσχεραίνουν ακόμα περισσότερο την πρόσβαση.
Σε προηγούμενη ερώτησή μας προς τον Περιφερειάρχη Θεσσαλίας, κ. Κων/νο Αγοραστό (15/11/2012), σχετικά με την πορεία των έργων συντήρησης του οδικού δικτύου της Περιφέρειας, ο κ. Περιφερειάρχης μας διαβεβαίωσε ότι : «Με τους πόρους που διαθέτουμε [η Περιφέρεια] απ’ όλα τα Προγράμματα (ΕΣΠΑ, ΚΑΠ, ΕΑΠΝΑ, ΠΙΝΔΟΣ, ΤΕΟ κ.α.) υλοποιούμε οδικά έργα συνολικού προϋπολογισμού περίπου 357,7 εκατ. ευρώ στη Θεσσαλία, που αφορούν τόσο σε νέα οδικά δίκτυα, όσο και στη συντήρηση των υφισταμένων και επισυνάπτονται στον σχετικό πίνακα. Με τα έργα αυτά, βελτιώνουμε την ασφάλεια του οδικού μας δικτύου όπου υπάρχει ανάγκη. Μέλημά μας είναι η ασφάλεια των μεταφορών, η μετακίνηση των πολιτών και η διακίνηση των εμπορευμάτων, η μείωση της επικινδυνότητας αλλά και των επιπτώσεων τόσο στην οικονομική όσο και στην κοινωνική ζωή του τόπου». Στον επισυναπτόμενο μάλιστα στην απάντηση του κ. Περιφερειάρχη πίνακα με τα υλοποιούμενα από την Περιφέρεια Θεσσαλίας έργα συντήρησης του οδικού δικτύου, συμπεριλαμβάνονται και μία σειρά από έργα που αφορούν την περιοχή της Αργιθέας.
Ωστόσο, εύλογα οι κάτοικοι της περιοχής, ενόψει του ότι βρισκόμαστε ήδη εντός της χειμερινής περιόδου, όπου η κυκλοφορία στο επαρχιακό δίκτυο της Αργιθέας δυσκολεύει ακόμη περισσότερο, εκφράζουν τη γνήσια αγωνία τους για το εάν τα εν εξελίξει έργα στην περιοχή (Νεοχώρια – Κελάρια – Αχελώος, Κελάρια – Αργύρι, Καλή Κώμη - Ελληνικά) προχωρούν κανονικά και ποιο είναι το χρονοδιάγραμμα ολοκλήρωσής τους.
Πράγματι, η κατάσταση που επικρατεί στο ορεινό επαρχιακό οδικό δίκτυο και ιδιαίτερα στον επαρχιακό δρόμο Καρδίτσας – Άρτας είναι, όπως ασφαλώς γνωρίζετε, τουλάχιστον τραγική (ημιτελή έργα, κατολισθήσεις, καθιζήσεις και κακή κατάσταση οδοστρώματος κ.λπ.). Είναι επίσης γνωστό ότι δεν πρόκειται για την πρώτη χρονιά που οι κάτοικοι της περιοχής βρίσκονται αντιμέτωποι με αυτή την κατάσταση, αφού, εξαιτίας της ολιγωρίας τόσο της κεντρικής εξουσίας όσο και των τοπικών αρχών διαχρονικά, μεγάλα τμήματα των κυρίων οδικών αξόνων της περιοχής είναι εξαιρετικά επικίνδυνα και σε πολλές περιπτώσεις εντελώς αδιάβατα.
Με την έννοια αυτή, αντιλαμβάνεστε, ελπίζουμε, κ. Αντιπεριφερειάρχη, ότι η παρούσα ερώτησή μας αποσκοπεί να σας μεταφέρει τη γνήσια αγωνία των κατοίκων που τόσα χρόνια υφίστανται αυτή την απίστευτη ταλαιπωρία, μένοντας κατ’ ουσίαν αποκλεισμένοι, και διακινδυνεύουν συχνά την ασφάλειά τους, προσπαθώντας να επικοινωνήσουν με τον «έξω κόσμο».
Επειδή λοιπόν οι πολίτες επιζητούν όχι απλά την εξαγγελία, όχι απλά την έναρξη υλοποίησης, αλλά την άμεση εκτέλεση και ολοκλήρωση κρίσιμων για την καθημερινότητά τους έργων, βάσει συγκεκριμένων χρονοδιαγραμμάτων.
Επειδή οι εικόνες από το οδικό δίκτυο της Αργιθέας αποτελούν ντροπή και αναχρονισμό, ακόμα και για αυτή τη μνημονιακή Ελλάδα.
Επειδή θέλουμε να πιστεύουμε ότι συμμερίζεστε την αγωνία και την ταλαιπωρία των κατοίκων της Αργιθέας.
Ε ρ ω τ ά σ θ ε :
1. Σε ποιο στάδιο βρίσκεται η υλοποίηση των έργων συντήρησης, αποκατάστασης, αναβάθμισης και κατασκευής του οδικού δικτύου της Αργιθέας;
2. Εντός ποιου συγκεκριμένου χρονοδιαγράμματος προβλέπεται να ολοκληρωθεί κάθε έργο;