ΠΑΜΕ Καρδίτσας:"Όλοι στις 11 το πρωί της Τρίτης στη Δημοτική Αγορά" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Εργαζόμενε, άνεργε, συνταξιούχε, νέε και νέα, της Καρδίτσας. Να ματαιώσουμε τώρα το νέο έγκλημα. Να τους ανατρέψουμε. Όλοι στον αγώνα.
Συντρίβουν τη ζωή μας!
Βιομήχανοι, τραπεζίτες, Τρόικα, κυβέρνηση και τα κόμματα που τη στηρίζουν, τα παράσιτα του συστήματος, θέλουν να τ’ αρπάξουν όλα.
Θέλουν να καταργήσουν ότι έχει απομείνει σε εργατικό δικαίωμα. Βάζουν στο επίκεντρο το τσάκισμα των μισθών και των συλλογικών συμβάσεων. Οι πολιτικοί τους υπηρέτες ΠΑΣΟΚ – Ν.Δ. – ΛΑΟΣ δυναμώνουν την ιδεολογική τρομοκρατία, προκαλούν, απειλούν και εκβιάζουν.
Οι ξεπουλημένες συνδικαλιστικές ηγεσίας της ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ μέρες τώρα παζαρεύουν το μέλλον μας και τη ζωή μας αδιαφορώντας για την απαίτηση των εργαζομένων να υπάρξει επιτέλους αντίδραση και αντίσταση σε ότι αποφασίζουν σε βάρος μας οι κεφαλαιοκράτες.
Τελευταία στιγμή αποφασίζουν 24ωρη απεργία παρότι από μέρες ήξεραν που το πάει η κυβέρνηση και το άλλο σκυλολόι τους, παρόλο που το ΠΑΜΕ εδώ και πολλές μέρες τους καλούσε να εγκαταλείψουν το διάλογο και να πάρουν αγωνιστικές αποφάσεις.
Συνάδελφοι φτάνει η ανοχή και η αδιαφορία ! Να πάρουμε την υπόθεση της ζωής μας στα δικά μας χέρια, να κάνουμε την απεργία αρχή μεγάλου αγώνα για ανατροπές.
Η αλήθεια είναι ότι από ξεπουλημένες ηγεσίες, από υπηρέτες των βιομηχάνων, από σφογγοκωλάριους του κάθε εργοδότη δεν περιμέναμε και τίποτα άλλο. Τόσα χρόνια αυτές οι ηγεσίες το μόνο που κάνουν είναι να ξεπουλάνε την εργατική τάξη, να προδίδουν τους εργαζόμενους. Ξεπέρασαν ακόμα και τα όρια της αλητείας ! Το ίδιο κάνει και το τοπικό Εργατικό Κέντρο: εδώ και μέρες το ΠΑΜΕ έκανε γραπτό αίτημα να συνεδριάσει το Διοικητικό Συμβούλιο αλλά αυτοί παίζουν το παιχνίδι των προστατών τους στη ΓΣΕΕ, ότι τους πει η ΓΣΕΕ. Άρα και αυτοί συνειδητά πουλάνε τους εργαζόμενους της Καρδίτσας. Στις νοθείες στα σωματεία είναι πρώτοι όμως, δεν καθυστερούν καθόλου ! Να πάρουν απάντηση από τον καθένα μας – η ευθύνη είναι στα χέρια του καθένα μας !
Το ΠΑΜΕ απευθύνεται σε όλους τους Καρδιτσιώτες και τους καλεί σε αγώνα. Όσο στα συνδικάτα θα υπάρχουν αυτές οι πλειοψηφίες, ο εργαζόμενος δεν πρόκειται να δει άσπρη μέρα.
Όλοι τώρα με το ΠΑΜΕ, να απαιτήσουμε και να επιβάλλουμε με τον αγώνα μας:
- Όχι στο νέο μνημόνιο.
- Όχι στην κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων.
- Όχι άλλα βάρη πάνω στις πλάτες των εργαζομένων.
- Καμιά περικοπή σε μισθούς, συντάξεις και δώρα.
- Να πληρώσει η πλουτοκρατία.
- Έξω η τρόικα από τη χώρα μας! Ανατροπή αυτών που την έφεραν με δική τους επιλογή!
- Εκλογές τώρα! Να τιμωρηθούν σκληρά τα κόμματα της συγκυβέρνησης, ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΛΑΟΣ.
Συνάδελφε, μην κάνεις πίσω - Μην τρομάζεις - Εσύ έχεις τη δύναμη!
Αν υποταχτούμε θα τα σαρώσουν όλα.
Μια λύση υπάρχει: να τους πάρουμε στο κυνήγι. Να μην αφήσουμε τις ζωές μας, στις τύχες των βιομηχάνων και του πολιτικού προσωπικού τους.
Κανένας δεν περισσεύει σε αυτή τη μάχη.
Καλούμε σε απεργιακή συγκέντρωση στις 11 το πρωί της Τρίτη 7 Φλεβάρη στη Δημοτική Αγορά της Καρδίτσας.
Γραμματεία ΠΑΜΕ Καρδίτσας