"Περιβάλλον στη Θεσσαλία:Εν αρχή ην ο…έλεγχος" του Ν. Καλιακούδα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Η πρότασή μας στη συζήτηση στο Περιφερειακό Συμβούλιο (29.2.2012) ενός κεφαλαιώδους ζητήματος που αφορά την ανυπαρξία ελέγχων του περιβάλλοντος σε επίπεδο Θεσσαλίας, θα πρέπει να αντιμετωπισθεί με την ανάλογη σοβαρότητα από την Περιφερειακή Αρχή.
Τα ερωτήματα που τέθηκαν στη συζήτηση, είναι συγκεκριμένα:
- Πώς διασφαλίζεται ότι τηρούνται οι περιβαλλοντικοί όροι που τίθενται από τη νομοθεσία(;)
- Γίνονται έλεγχοι τήρησης των περιβαλλοντικών όρων με την λειτουργία της επένδυσης και από ποιόν(;)
- Η αιρετή Περιφέρεια που γνωμοδοτεί συνήθως θετικά, παρακολουθεί με τακτικούς ελέγχους την τήρηση των περιβαλλοντικών όρων(;)
Οι στερεότυπες απαντήσεις που δόθηκαν από την Περιφερειακή Αρχή και η άτακτη χωρίς σχέδιο και στρατηγική, ελεγκτική διαδικασία που ακολουθείται είναι αναποτελεσματική. Το περιβαλλοντικό πρόβλημα της Θεσσαλίας χρειάζεται συγκεκριμένη και συγκροτημένη μεθοδολογία και εφαρμογή. Η πολιτική βούληση στη κορυφή της Περιφέρειας πρέπει να συνδυασθεί και με ένα σχέδιο στη διοικητική δομή της. Απαιτείται η διεύρυνση της Περιφερειακής Επιτροπής Περιβάλλοντος η οποία θα συνεδριάζει κατά τακτά χρονικά διαστήματα, κατά το πρότυπο ενός Συντονιστικού Διαπαραταξιακού Οργάνου (με επικεφαλής τον Περιφερειάρχη). Το εν λόγω όργανο:
- Θα διευθύνει τις πολιτικές θωράκισης και αναβάθμισης του περιβάλλοντος, αξιοποιώντας τις διεργασίες και αποφάσεις των θεσμικών συλλογικοτήτων (Περιφερειακό Συμβούλιο, Θεσσαλικό forum για το περιβάλλον, Περιφερειακή Επιτροπή Περιβάλλοντος κλπ). Ειδικά το Θεσσαλικό forum για το περιβάλλον θα πρέπει να συγκροτηθεί άμεσα – άλλωστε απετέλεσε και τη βασική πρόταση του Περιφερειάρχη– στην πανηγυρική πρώτη συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου με θέμα «Περιβάλλον».
- Θα καθοδηγεί τις αναδιοργανωμένες υπηρεσίες στα πρότυπα της «Περιβαλλοντικής Διοίκησης» η οποία για να ανταποκριθεί στο ρόλο της, πρέπει να αποκτήσει εξειδικευμένο και στοχευμένο χαρακτήρα. Αυτή θα συνεργάζεται και με τους Επιθεωρητές Περιβάλλοντος Β.Ελλάδος, οι οποίοι διαθέτουν την τεχνογνωσία των ελέγχων και όλα τα αναγκαία εργαλεία αντιμετώπισης των περιβαλλοντικών προβλημάτων.
Το σχέδιο αυτό προϋποθέτει:
- σαφή στόχευση, εστιάζοντας στους βασικούς συντελεστές παραβατικών συμπεριφορών συγκεκριμένων εστιών ρύπανσης (υδάτινοι αποδέκτες, αέρια και εδάφια ρύπανση κλπ)
- Σφικτά χρονοδιαγράμματα εκτέλεσης των ελεγκτικών διαδικασιών
- Ταχείς αποφάσεις και ταυτόχρονη δημοσιοποίησής τους στο πρόγραμμα «Διαύγεια»
- Εκτίμηση των αποτελεσμάτων μέσω της ενεργοποίησης των θεσμοθετημένων συλλογικών οργάνων ( Περιφερειακό Συμβούλιο, Θεσσαλικό forum για το περιβάλλον, Διευρυμένη Επιτροπή Περιβάλλοντος κλπ)
ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
Τα θέματα του περιβάλλοντος εκτός από πολιτικό, έχουν και οικονομικό περιεχόμενο. Και ο λόγος είναι ότι οι ελεγκτικές διαδικασίες θα οδηγήσουν στην ορθολογική περιβαλλοντική διαχείριση των παραγόμενων προϊόντων, με συνέπεια την αύξηση της ανταγωνιστικότητας και την αναβάθμιση της ποιότητάς τους, με άμεση θετική συμβολή στο περιφερειακό ΑΕΠ.
Εν κατακλείδι, μπορούμε να επιτύχουμε αξιόλογα αποτελέσματα στα ζητήματα του περιβάλλοντος στη Θεσσαλία, αρκεί να αξιοποιήσουμε τη συμμετοχική διαδικασία, μεταρρυθμίσουμε τις περιβαλλοντικές δομές της Περιφέρειας, επιδιώξουμε ριζοσπαστικές πολιτικές και διαμορφώσουμε λογικές και αντιλήψεις στις υπηρεσίες, που να θωρακίζουν το τοπικό οικοσύστημα.
Νικ. Καλιακούδας
Οικονομολόγος - Περιφερειακός Σύμβουλος