Πραγματοποιήθηκε η απεργιακή συγκέντρωση και πορεία του ΠΑΜΕ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Στo πλαίσιo της 24ωρης απεργίας της 7ης Φεβρουαρίου το ΠΑΜΕ πραγματοποίησε απεργιακή συγκέντρωση στη Νέα Αγορά με την συμμετοχή εργαζομένων του Ιδιωτικού και του Δημόσιου Τομέα.
Συμμετείχαν το Συνδικάτο Οικοδόμων νομού Καρδίτσας, το Συνδικάτο Οικοδόμων Μητρόπολης, το Σωματείο Εμποροϋπαλλήλων και Ιδιωτικών Υπαλλήλων νομού Καρδίτσας, η Ενωτική Ομοσπονδία Αγροτικών Συλλόγων νομού Καρδίτσας, η ΠΑΣΥ, η ΠΑΣΕΒΕ, ο Σύλλογος Γυναικών, το ΜΑΣ, η ΠΕΤ - ΟΤΕ Καρδίτσας και δεκάδες συνδικαλιστές του Ιδιωτικού και του Δημόσιου Τομέα καταδικάζοντας τα νέα κυβερνητικά μέτρα που εξαθλιώνουν το σύνολο των λαϊκών στρωμάτων για να εξυπηρετήσουν μια χούφτα καπιταλιστές καθώς και την συμπαιγνία των κυβερνητικών συνδικαλιστών στη ΓΣΣΕ - ΑΔΕΔΥ και στα σωματεία τους.
Παρά τη συνεχή βροχή, ακολούθησε πορεία στο κέντρο της πόλης.
Στην ομιλία του το μέλος της Γραμματείας Καρδίτσας του ΠΑΜΕ και μέλος του Δ.Σ του Εργατικού Κέντρου Καρδίτσας Βασίλης Κρανιάς ανέφερε:
Το ΠΑΜΕ εδώ και ένα μήνα περίπου έβαλε ζήτημα στις τριτοβάθμιες οργανώσεις να παρθούν αποφάσεις γενικής πανελλαδικής προειδοποιητικής απεργίας για το πρώτο 10ημερο του Φλεβάρη. Συνδικάτα, Ομοσπονδίες και Εργατικά Κέντρα πήραν και παίρνουν ακόμα αποφάσεις σε αυτήν την κατεύθυνση.
Σκοπός της απεργίας ήταν και είναι η επιτακτική ανάγκη η εργατική τάξη της χώρας μας να απαντήσει στην εντεινόμενη επίθεση των εργοδοτών, της κυβέρνησης του μαύρου μετώπου και της τρόικας που επιχειρούν να μειώσουν δραματικά μισθούς και μεροκάματα και να καταργήσουν μια από τις πιο σημαντικές κατακτήσεις, τις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας, να μας φέρουν πίσω σε εποχές ανοιχτής σκλαβιάς.
Η προσπάθεια μας αυτή αντιμετώπισε άρνηση και κωλυσιεργία από τους εργοδοτικούς και κυβερνητικούς συνδικαλιστές ΠΑΣΚΕ και ΔΑΚΕ, απο τη ΓΣΕΕ μέχρι το Εργατικό Κέντρο Καρδίτσας. Εμείς τους δείχναμε το λύκο και αυτοί έψαχναν τάχα το ντορό σε ‘’ισοδύναμες’’ λύσεις για τη μείωση του μη μισθολογικού κόστους – έτσι λένε τη σφαγή των ασφαλιστικών δικαιωμάτων μας.
‘’Μαγείρευαν’’ με τους βιομήχανους και τις υπόλοιπες οργανώσεις των εργοδοτών πως θα μας γδάρουν αλλά να μην φαίνεται σαν προσυνεννοημένο, ... να μας τη φορέσουν αλλά και να τη βγάλουν καθαρή.
Αφού έφτασε η κυβέρνηση με την τρόικα να ολοκληρώσουν τη δουλειά τους, ξύπνησε η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ και ανακοίνωσαν απεργία ξαφνικά πριν απο λίγες ώρες. Αυτό δηλαδή που αρνούνταν για βδομάδες....
Δικαιολογημένα αγανάκτησαν όλοι οι εργαζόμενοι, ακόμα και οι οπαδοί τους ... Φυσικά πολλοί συνάδελφοι, αφελώς σκεπτόμενοι ή έστω καλόπιστα, είπαν οτι έκανε λάθος η ΓΣΕΕ. Δεν έκανε λάθος, το παιχνίδι της παίζει, να εξαπατήσει, να απογητεύσει, να αποπρασανατολίσει την εργατική τάξη και να περάσουν τα μέτρα. Αν ήθελε να τα εμποδίσει θα προετοίμαζε μεγάλες απεργίες και άλλες κινητοποιήσεις αρκετά νωρίτερα και δε θα πήγαινε να τα συζητά με τους βιομήχανους.
Το ίδιο έκαναν και στο Εργατικό Κέντρο της Καρδίτσας (ΠΑΣΚΕ-ΣΥΝ/ΣΥΡ): κάναμε και προφορικά και γραπτά αίτημα συνεδρίασης για να καλέσουμε τη ΓΣΕΕ να φύγει απο το λεγόμενο διάλογο και να πάρουμε αποφάσεις για κινητοποιήσεις ... απάντηση καμία. Χθές το μεσημέρι ‘’τους ήρθε φώτιση’’ και θυμήθηκαν να συνεδριάσουν στις 5 το απόγευμα για να πάρουν απόφαση για σήμερα, στολισμένη με προτάσεις για ενότητα, τάχα για να παλέψουμε όλοι μαζί. Λες και τους εμπόδισε κανείς να παλέψουν. Λες και τους βάλαμε εμείς στο καβούκι που είναι κλεισμένοι....
Φυσικά η όλη ‘’δράση’’ τους είναι αυτή: πήραν την απόφαση και την ... έβαλαν στο συρτάρι, ... θεωρούν ότι έκαναν το χρέος τους. Οι εργαζόμενοι της Καρδίτσας πρέπει να βγάλουν συμπεράσματα. Αρκετά πιά στην αδιαφορία και την ανοχή στους ξεπουλημένους, στους σφογγοκωλάριους της εργοδοσίας. Δεν υπάρχει περίπτωση, όσο οι εργαζόμενοι τους δίνουν την ψήφο τους, να πάει κάτι καλύτερα. Ούτε μπορούν, ούτε και θέλουν να αντισταθούν στα μέτρα – απεναντίας βάζουν πλάτη για να περάσουν.
Όμως η εργατική τάξη μαζί με τους αγρότες και τους μικροεπαγγελματίες, όλοι μαζί μπορούμε να σταματήσουμε το νέο έγκλημα που συντελείται με τη συμμετοχή των ξεπουλημένων συνδικαλιστικών ηγεσιών.
Κυβέρνηση, τρόικα και κόματα της πλουτοκρατίας, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, και ΛΑΟΣ, δένουν βαριές αλυσίδες στην εργατική τάξη, σε όλο το λαό, για να σώσουν τα κέρδη και τα προνόμια των μονοπωλίων. Τα αρπάζουν όλα και καταδικάζουν το λαό σε μακροχρόνια φτώχεια και εξαθλίωση. Μετατρέπουν το μισθό σε χαρτζιλίκι, τις συντάξεις σε επίδομα για έναν καφέ.
Το ΠΑΜΕ καλεί την εργατική τάξη, ιδιαίτερα το πιό συνειδητοποιημένο κομάτι της, όσους έχουν καταλάβει που οδηγεί αυτή πορεία, να μπουν μπροστά στον αγώνα με όλες τις δυνάμεις τους και να ξεσηκώσουν και τα άλλα λαϊκά στρώματα
Αυτή την ώρα οι επιλογές που έχουμε μπροστά μας είναι δυό:
- η μία είναι να ακούσουμε τους τρομοκράτες, την κυβέρνηση και τα παπαγαλάκια της και να σκύψουμε το κεφάλι για να μας περάσουν τις αλυσίδες, .. και σε μας και στα παιδιά μας ...
- ή άλλη: να ξεσηκωθούμε και να πάρουμε τα όπλα του αγώνα. Εμείς λέμε οτι αυτό είναι η μόνη λύση για την εργατική τάξη, η μόνη διέξοδος.
Να ξεσηκωθούμε, να οργανωθούμε παντού σε κάθε χώρο δουλειάς και να παλέψουμε για να φύγει τώρα η κυβέρνηση του εγκλήματος μαζί με την τρόικα, να μην υπογραφεί κανένα νέο μνημόνιο, καμία νέα συμφωνία, να πληρώσει η πλουτοκρατία τα χρέη της. Δικά της χρέη είναι !
Όλοι στον αγώνα με το ΠΑΜΕ μπροστά. Να κάνουμε πέρα κάθε δύναμη που στέκεται εμπόδιο. Όχι άλλη αναμονή, όχι άλλες αυταπάτες.
Ας τους κάνουμε τη ζωή κόλαση πριν κάνουν αυτοί τη δικιά μας.
- Δεν υποχωρούμε, δεν παραδινόμαστε.
- Αγώνας και σύγκρουση ως το τέλος.
- Έξω από τη ληστοσυμμορία της ΕΕ, μονομερής διαγραφή του χρέους.
- Κοινωνικοποίηση των μονοπωλίων.
- Εργατική, λαϊκή εξουσία.
Είναι ο μόνος δρόμος για να σωθεί ο λαός, για να σωθεί ο πλούτος της χώρας και οι παραγωγικές της δυνατότητες.
Το ΠΑΜΕ σε αυτές τις κρίσιμες στιγμές καλεί κάθε σωματείο, κάθε εργαζόμενο ατομικά, έναν - έναν, σε κάθε τόπο δουλειάς να πάρει τις ευθύνες του.
Να γίνει καθολικό αίτημα όλου του λαού η ανατροπή της κυβέρνησης του μαύρου μετώπου.
Μπορούμε να τους σταματήσουμε – εμείς έχουμε τη δύναμη !
Το ξέρουν αυτό, το βλέπουν, αισθάνονται την πίεση που ασκούν οι κινητοποιήσεις, οι απεργίες, η δύναμη της αντίστασης και των αγώνων, .. ανησυχούν πραγματικά, γιαυτό και έπεσαν όλοι μαζί στα κανάλια τους και τις εφημερίδες, με το καλό και με το άγριο, για να μας τρομάξουν και να δεχτούμε σα μόνη λύση τις αποφάσεις τους.
Δε φοβόμαστε τις απειλές και τους εκβιασμούς τους. Οι χαλυβουργοί του Ασπροπύργου δείχνουν το δρόμο του αγώνα. Δρόμος δύσκολος και με θυσίες, που είναι όμως ελάχιστες μπροστά στο σφαγιασμό που μας ετοιμάζουν, τρόικα, κυβέρνηση και βιομήχανοι.
Η απάντηση στην τρομοκρατία τους είναι ο μαζικός αγώνας για την ανατροπή τους. Κανένας δεν περισσεύει σε αυτή τη μάχη. Η απάντηση θα πρέπει να δοθεί σε κάθε εργοστάσιο, σε κάθε τόπο δουλειάς, σε κάθε γειτονιά και χώρο εκπαίδευσης. Η επίθεση που επιχειρούν εναντίον μας, να τους γυρίσει μπούμερανγκ.
Προετοιμαζόμαστε για κλιμάκωση, για μεγαλύτερες και σκληρές κινητοποιήσεις. Να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας.
- Να μην αφεθεί καμιά πρωτοβουλία στις δυνάμεις που πάνε μαζί με τον ταξικό αντίπαλο
- Καμιά εμπιστοσύνη στους ξεπουλημένους!
- Αγώνας για την ανατροπή τους, απο το πιό μικρό συνδικάτο μέχρι την κυβέρνηση.