Συμμετοχή στην 48ωρη απεργία ανακοίνωσε το Σωματείο Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ν. Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Συνάδελφοι, συναδέλφισσες. Η 48ωρη απεργία πρέπει να είναι η απάντηση της εργατικής τάξης στα τεχνάσματα της κυβέρνησης να ξεφύγει από τη λαϊκή κατακραυγή.
Απεργούμε και διαδηλώνουμε μαζικά με το ΠΑΜΕ, την ΠΑΣΕΒΕ, την ΠΑΣΥ, την ΟΓΕ και το ΜΑΣ δυναμώνοντας το μήνυμά μας. Οι νέοι αγώνες που ξεκινάμε πρέπει να έχουν ως στόχο την ολοκληρωτική ανατροπή των νέων, πιο βάρβαρων μέτρων, της αντιλαϊκής πολιτικής.
Για 48 ώρες να νεκρώσει κάθε πολυκατάστημα, σούπερ μάρκετ, κάθε χώρος εργασίας, εκεί που συντελούνται καθημερινά εγκλήματα από τη μεγαλοεργοδοσία σε βάρος της ζωής μας.
Τα δυο τελευταία χρόνια εκατοντάδες συνάδελφοι μας έδωσαν αποφασιστικές μάχες μαζί με το κλαδικό τους σωματείο ενάντια στις απολύσεις, την τρομοκρατία, την εξαθλίωση των εργαζομένων.
Καμία νομιμότητα στις αποφάσεις της κυβέρνησης.
Δεν αναγνωρίζουμε το χρέος που είναι δημιούργημα των καπιταλιστών και όχι των εργαζομένων.
Δεν αναγνωρίζουμε τα αντεργατικά τελεσίγραφα και τη διαρκή ανεργία και λιτότητα.
Καλούμε τους εμποροϋπαλλήλους και τους ιδιωτικούς υπαλλήλους του Νομού να λάβουν μαζικά μέρος στη συγκέντρωση που οργανώνει το ΠΑΜΕ την Τρίτη 28 Ιούνη στις 10 το πρωί στην Κεντρική πλατεία.
Το Σωματείο Εμποροϋπαλλήλων Καρδίτσας μαζί με τους εργαζόμενους βάζουμε στέρεες βάσεις για την ανασύνταξη του εργατικού κινήματος και την απαλλαγή του από τα δεσμά του εργοδοτικού κυβερνητικού συνδικαλισμού, τις πολιτικές και πρακτικές που τον οδηγούν στον εκφυλισμό και την απαξίωση.
- Η οργάνωση στο κλαδικό μας σωματείο, στον κάθε τόπο δουλειάς με σωματειακές επιτροπές και επιτροπές αγώνα, για αλλαγή των συσχετισμών υπέρ του ταξικού συνδικαλιστικού κινήματος, του ΠΑΜΕ, για να μεγαλώσει και να έχει αποτέλεσμα η σύγκρουση με τους εργοδότες και το αστικό κράτος, γιατί οι αγώνες που δεν στοχεύουν στους υπεύθυνους και στις αιτίες για τη βαρβαρότητα που ζούμε, δεν μπορούν να φέρουν ουσιαστικά αποτελέσματα.
- Ενιαία δράση των εργαζομένων ως κλάδος, γιατί οι μειώσεις μισθών που επέβαλε το PRAKTIKER, η ALEX PACK, ο HONDOS, το ATΤICA στους εργαζόμενους θα τα επιβάλουν η μεγαλοεργοδοσία και το κεφάλαιο σε όλους τους εργαζόμενους στον κλάδο μας βάζοντας σε κάθε εργαζόμενο χωριστά το τρομοκρατικό δίλημμα χρεοκοπία ή βάρβαρα αντεργατικά μέτρα.
- Κοινό μέτωπο και ενιαία δράση των εργαζομένων με τα άλλα λαϊκά στρώματα ενάντια σε κυβέρνηση και πολυεθνικές, αποδυνάμωση των κομμάτων του κεφαλαίου και των κομμάτων του Ευρωμονόδρομου.
- Η διαμαρτυρία κατά της ανεργίας, ενάντια στη μείωση των μισθών, κατά των απολύσεων, για να έχει νόημα πρέπει να συνδέεται με την πάλη για να γίνουν λαϊκή - κοινωνική περιουσία οι επιχειρήσεις. Όσο ανήκουν στους καπιταλιστές αυτοί θα καθορίζουν την οικονομία και την παραγωγή, που είτε βρίσκεται σε φάση ανάπτυξης είτε κρίσης, μειώνει τον αριθμό των εργαζομένων, τσακίζει μισθούς και δικαιώματα, δημιουργεί στρατιά ανέργων.
ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ 48ΩΡΗ ΑΠΕΡΓΙΑ, 28 & 29 ΙΟΥΝΗ.
ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ
ΣΤΙΣ 10 ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΛΑΤΕΙΑ
Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΤΑΞΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΕΙΤΑΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΑ ΜΟΝΟΠΩΛΙΑ, ΤΗΝ ΕΕ, ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΓΕΣΙΕΣ
Σωματείο Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ν. Καρδίτσας
Ο Πρόεδρος Η Γραμματέας
Σαριδάκης Στέλιος Αναστασίου Μαρία