Συνέντευξη τύπου για τις εξελίξεις στην Υγεία Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Κοινή συνέντευξη τύπου έδωσαν το απόγευμα της Δευτέρας στο ξενοδοχείο "Αύρα" οι γραμματείες του ΠΑΜΕ και τις ΠΑΣΥ, ο σύλλογος γυναικών Καρδίτσας, το ΜΑΣ και οι λαϊκές επιτροπές με θέμα «Οι εξελίξεις στον χώρο της Υγείας και οι θέσεις μας».
Αναλυτικά όσα ειπώθηκαν στη συνέντευξη τύπου:
Τα μέτρα της κυβέρνησης για την υγεία (νέος κανονισμός παροχών για την υγεία, συγχωνεύσεις νοσοκομείων, πώληση νοσοκομείων κλπ) είναι κίνδυνος θάνατος για τους εργαζομένους και τις οικογένειές τους. Είναι θάνατος για τους άνεργους και ανασφάλιστους. Αυξάνουν τις περικοπές, για να εξασφαλίσουν περισσότερα κέρδη για τους εργοδότες.
Με το νέο Κανονισμό Παροχών Υγείας του Εθνικού Οργανισμού Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ), επιβάλλονται μεγάλες περικοπές στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, π.χ. καταργείται ουσιαστικά το επίδομα τοκετού, επιβάλλεται 15% συμμετοχή των ασφαλισμένων για τις εξετάσεις στον ιδιωτικό τομέα, αυξάνεται η συμμετοχή των ασφαλισμένων στα φάρμακα, σε θεραπείες, εξετάσεις, φυσιοθεραπείες, ενώ ήδη εκατοντάδες φάρμακα και εξετάσεις δεν καλύπτονται 100% από τα ασφαλιστικά ταμεία.
Με μισθούς και συντάξεις πείνας, οι εργαζόμενοι, οι συνταξιούχοι, οι άνεργοι, οι ανασφάλιστοι και οι οικογένειες τους εξαναγκάζονται το τελευταίο διάστημα, να προκαταβάλουν το σύνολο της αμοιβής για επισκέψεις στους γιατρούς και το σύνολο της τιμής των φαρμάκων. Η κατάσταση αυτή πρέπει να πάρει τέλος.
Οι εργαζόμενοι δεν έχουν καμιά ευθύνη για τις καθυστερήσεις των ταμείων να εξοφλήσουν τους αυτοαπασχολούμενους γιατρούς και φαρμακοποιούς. Είναι οι μόνοι που πληρώνουν κανονικά τις εισφορές τους, τη στιγμή που δεν έπρεπε να δίνουν ούτε ένα ευρώ. Αυτοί που ληστεύουν τα ταμεία είναι οι εργοδότες και το κράτος τους.
Η κατάσταση που διαμορφώνεται στη δημόσια παροχή ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης των λαϊκών στρωμάτων είναι επικίνδυνη και εγκληματική, με ευθύνη της προηγούμενης κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ και της σημερινής συγκυβέρνησης του μαύρου μετώπου, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΛΑΟΣ, της ΕΕ και του κεφαλαίου.
Προβάλλουν τον ΕΟΠΥΥ ως καινοτομία για ενιαίες και σύγχρονες παροχές υγείας, ως «νοικοκύρεμα» και χτύπημα της "σπατάλης". Αποκαλύπτεται ότι ο πραγματικός τους στόχος είναι να περιορίσουν τις δημόσιες παροχές στην υγεία-πρόνοια και στο φάρμακο στο ελάχιστο επίπεδο του λεγόμενου "βασικού πακέτου". Να ενισχύσουν την κερδοφορία των μεγάλων ιδιωτικών μονάδων στην υγεία και στο φάρμακο, ως χώρο στρατηγικής σημασίας για την κερδοσκοπία του μεγάλου κεφαλαίου. Πρόκειται για κοινό στόχο όλων των κομμάτων της συγκυβέρνησης. Σε αυτό το πλαίσιο δέχεται χτύπημα και ένα μεγάλο μέρος αυτοαπασχολούμενων φαρμακοποιών και γιατρών. Σε ακόμα πιο δύσκολη θέση βρίσκονται οι νέοι σε ηλικία γιατροί και φαρμακοποιοί.
Ο ΕΟΠΥΥ δημιουργήθηκε με σκοπό να αποτελέσει το φορέα υλοποίησης της πολιτικής των περικοπών για όλους τους άμεσα και έμμεσα ασφαλισμένους. Η κυβέρνηση λέει ψέματα ότι τα προβλήματα που υπάρχουν σήμερα είναι ζητήματα προσαρμογής στη λειτουργία του νέου θεσμού. Αντίθετα, όσο ο ΕΟΠΥΥ ενισχύει τη λειτουργία του, τόσο περισσότερο οι ασθενείς, οι χρόνια πάσχοντες, θα έρχονται αντιμέτωποι με τις δραστικές περικοπές στην παροχή υπηρεσιών υγείας, εργαστηριακών και ιατρικών εξετάσεων, φαρμάκων, υγειονομικού υλικού, επιδομάτων κλπ., με αύξηση της συμμετοχής τους στις πληρωμές γι’ αυτές τις υπηρεσίες είτε στο εμπορευματοποιημένο δημόσιο είτε στον άμεσα επιχειρηματικό ιδιωτικό τομέα.
Όλα αυτά προβλέπονται και προωθούνται με τον ενιαίο κανονισμό παροχών του ΕΟΠΥΥ, με την καθιέρωση ή αύξηση των συμπληρωμών από τους ασφαλισμένους, με αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών των συνταξιούχων, με πληρωμές στο 100% για εκατοντάδες φάρμακα που δεν αποζημιώνονται πλέον από τα ασφαλιστικά ταμεία. Αυτό αποδεικνύεται με τις μεγάλες περικοπές στην κρατική χρηματοδότηση. Προβλέπεται κρατική επιδότηση ύψους 0,6% του ΑΕΠ για τον ΕΟΠΠΥ, που θα καλύπτει 10 εκατομμύρια ασφαλισμένους, όταν στο ΙΚΑ, με τους μισούς ασφαλισμένους, η επιδότηση ήταν 1,4% του ΑΕΠ. Ουσιαστικά πρόκειται για μείωση στο μισό της προηγούμενης επιδότησης.
Τα λεηλατημένα από το κράτος και το κεφάλαιο ασφαλιστικά ταμεία, πολύ γρήγορα θα προχωρήσουν σε νέες περικοπές παροχών και αύξηση των εισφορών. Ιδιαίτερα σήμερα αυξάνεται συνεχώς ο αριθμός των ανασφάλιστων που δεν έχουν κανένα δικαίωμα σε κρατικές παροχές και κάποιοι ελάχιστοι απ’ αυτούς, οι τελείως εξαθλιωμένοι, θα οδηγούνται στη «φιλανθρωπία», στις ΜΚΟ και στους Δήμους με ελάχιστες και υποβαθμισμένες παροχές.
Οι ασφαλισμένοι, οι συνταξιούχοι, με την κατάργηση και συγχώνευση των δημόσιων μονάδων υγείας και των πολυϊατρείων του ΙΚΑ, αναγκάζονται να μετακινούνται σε μεγάλες αποστάσεις και να υφίστανται την ταλαιπωρία των μακροχρόνιων λιστών αναμονής, την αδυναμία των δημόσιων μονάδων να ικανοποιήσουν τις ανάγκες σε ιατρικές και εργαστηριακές εξετάσεις, από την έλλειψη προσωπικού και υλικών, λόγω της κρατικής στάσης πληρωμών και προσλήψεων. Με την χειροτέρευση των συνθηκών εργασίας ως συνέπεια της έντασης της εκμετάλλευσης των εργαζομένων είναι βέβαιο ότι θα υποσκάπτεται η υγεία χιλιάδων εργαζομένων και ειδικά των γυναικών.
Αυτά τα μέτρα συνιστούν την πολιτική μείωσης του λεγόμενου από τους ίδιους "μη μισθολογικού κόστους", τη διαμόρφωση ακόμα πιο φτηνής εργατικής δύναμης προκειμένου να ενισχυθεί η επιχειρηματική δράση, η ανταγωνιστικότητα και η κερδοφορία των μονοπωλίων.
Στόχος τους είναι να διοχετευτούν τα κρατικά έσοδα στην άμεση στήριξη των μεγάλων επιχειρήσεων, μαζί με μέτρα φοροαπαλλαγών, εισφοροαπαλλαγών. Οι νέες κρατικές ρυθμίσεις βοηθούν στην περαιτέρω εξάπλωση της επιχειρηματικής δραστηριότητας στις εργασίες που αφορούν την υγεία, εκτοπίζοντας ένα μέρος των αυτοαπασχολουμένων γιατρών και φαρμακοποιών, αλλά και του Δημόσιου Συστήματος Υγείας. Γι’ αυτό η κυβέρνηση προωθεί μέτρα που καταργούν κάθε εμπόδιο για τις επενδύσεις του κεφαλαίου στο χώρο του λιανικού εμπορίου του φαρμάκου και στον τομέα της Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας (ΠΦΥ).
Το ΠΑΜΕ, η ΠΑΣΥ, ο Σύλλογος Γυναικών Καρδίτσας και οι λαϊκές επιτροπές, που έχουν συγκροτηθεί στις γειτονιές και τα χωριά του Νομού μας, τονίζουμε ότι τώρα είναι ανάγκη να εξασφαλιστεί η μέγιστη δυνατή κοινωνική συμμαχία των εργατοϋπαλλήλων, των επαγγελματοβιοτεχνών, των φτωχών αγροτών, των γιατρών και φαρμακοποιών με χαμηλά εισοδήματα, με μέτωπο απέναντι στο κεφάλαιο, στα μονοπώλια, στα πολιτικά και συνδικαλιστικά τους στηρίγματα.
Να διεκδικήσουμε άμεσα:
- Δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σε όλους τους άνεργους και ανασφάλιστους καθώς και στις οικογένειες τους χωρίς καμιά προϋπόθεση.
- Πλήρη χρηματοδότηση από τον Κρατικό Προϋπολογισμό των δημόσιων μονάδων υγείας και των ασφαλιστικών ταμείων. Να πληρωθούν τα χρωστούμενα σε γιατρούς και φαρμακοποιούς και μέχρι την πλήρη εξόφλησή τους να μην καταβάλλουν ΦΠΑ και φόρο.
- Να καταργηθούν για όλους οι εισφορές, οι πληρωμές και οι συμμετοχές για υπηρεσίες υγείας - πρόνοιας, για φάρμακα.
- Να αναπτυχθούν κρατικά Κέντρα Υγείας σε κάθε πόλη και Δήμο που θα παρέχουν δωρεάν υπηρεσίες, να μην καταργηθεί καμία κρατική μονάδα υγείας, καθώς και του ΙΚΑ. Τα Πολυϊατρεία του ΙΚΑ να μετατραπούν σε κρατικά Κέντρα Υγείας.
- Να γίνουν μαζικές προσλήψεις προσωπικού όλων των ειδικοτήτων, να ενταχθούν στο δημόσιο σύστημα - Νοσοκομεία, Κέντρα Υγείας, Πολυϊατρεία- οι αυτοαπασχολούμενοι γιατροί και φαρμακοποιοί με πλήρη και αποκλειστική απασχόληση. Με 6ωρο – 5μερο - 30ωρο, ένταξη στα ΒΑΕ, μία εφημερία την εβδομάδα και άδεια ανάπαυσης την επόμενη ημέρα.
- Αφορολόγητο εισόδημα 40.000 € για το ζευγάρι και επιπλέον 5.000 για κάθε παιδί και κατάργηση όλων των χαρατσιών.
Σε αυτήν την κατεύθυνση η γραμματεία του ΠΑΜΕ, η ΠΑΣΥ, ο Σύλλογος Γυναικών και οι Λαϊκές Επιτροπές αγώνα διοργανώνουν ανοιχτή εκδήλωση – συζήτηση για τις εξελίξεις στον τομέα της Υγείας την Τετάρτη 25 Γενάρη και ώρα 7 το απόγευμα στο Παυσίλυπο και σας καλούν να πάρετε μέρος.
ΠΑΜΕ – ΠΑΣΥ - ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΠΑΜΕ ΥΓΕΙΑΣ - ΛΑΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ