Τσαντήλας:Εικόνα εγκατάλειψης στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής Καλλιθήρου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Tο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στο Καλλίθηρο, εκτείνεται σε χώρο επτά στρεμμάτων και είναι το πρώτο Πανελλήνια που κατασκευάστηκε στον μικρό Καποδιστριακό Δήμο Ιτάμου.
Έχει ως πλεονέκτημα το ότι διαθέτει θεατράκι, κυλικείο σε λειτουργία, πλήρη εξοπλισμό, βρίσκεται σε ιδανική φυσική τοποθεσία και δίπλα στο πάρκο αναψυχής το «Φεγγαρόψαρο».
Μια επίσκεψη σήμερα, σε γεμίζει απογοήτευση και αγανάκτηση. Ένα έργο, για το οποίο ο Δήμος Ιτάμου διέθεσε 200.000 ευρώ περίπου, παρουσιάζει εικόνα πλήρους εγκατάλειψης.
Τα χόρτα κάλυψαν τα πάντα. Ως πρώην Δήμαρχος Ιτάμου και ως πολίτης, το μόνο που ζητώ από την Δημοτική Αρχή Καρδίτσας, είναι να φροντίζουν τουλάχιστον για τη συντήρηση των περιουσιακών στοιχείων των Καποδιστριακών Δήμων.
Σε τελική ανάλυση ο παλαιός Δήμος Καρδίτσας, εισπράττει και χρωστάει στους περιφερειακούς Δήμους Ιτάμου, Μητρόπολης, Καλλιφωνίου και Κάμπου.
Καλώ τους Προϊσταμένους πρασίνου και τεχνικής υπηρεσίας του Δήμου Καρδίτσας, να επισκεφθούν όλες τις κοινότητες του διευρυμένου Δήμου, και να καταγράψουν όλους τους κοινόχρηστους χώρους και πρασίνου για να μπορούν να καταρτίζουν συνολικό πρόγραμμα περιποίησης και συντήρησης. Είναι δική τους δουλειά και όχι να περιμένουν τους Αντιδημάρχους.
Βασίλης Τσαντήλας
Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Καρδίτσας & πρ. Δήμαρχος Ιτάμου