Β Τσαντήλας: Οδική σύνδεση Αμαράντου - Απιδιάς - Δαφνοσπηλιάς Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Οι Κοινότητες Αμαράντου, Απιδιάς και Δαφνοσπηλιάς, πάντα είχαν αναπτυγμένες κοινωνικές, οικονομικές σχέσεις.
Η επικοινωνία τους για εκατοντάδες χρόνια γινόταν με το παραδοσιακό καλντερίμι και από την δεκαετία του 70 με προσωπική εργασία έγινε διάνοιξη αγροτικής οδού.
Η επικοινωνία όμως διακοπτόταν για αρκετούς μήνες λόγω των ερμητικών ποταμών και μόνον πεζή κυκλοφορούσαν χάρις στo πετρογέφυρο του «Γλαβά» (που συντήρησε ο Δήμος Ιτάμου το 2010) και μερικών ξυλογεφυριών.
Με την συνεργασία των Δημάρχων Ιτάμου και Καλλιφωνίου, Βασίλη Τσαντήλα και Πέτρου Μουταρέλου και την ανταπόκριση του Νομάρχη Καρδίτσας Φώτη Αλεξάκου, το 2009 και 2010 προγραμματίστηκαν και κατασκευάστηκαν τρία γεφύρια στις θέσεις : Παράγκα Απιδιάς, Μαντάνια και Γλαβάς Αμαράντου και ενός που κατασκεύασε εξ’ ολοκλήρου ο Δήμος Ιτάμου το 2001 στον «Μύλο», σήμερα έχει επιτευχθεί επικοινωνία κθ’ όλη τη διάρκεια του χρόνου εξυπηρετώντας καλλιεργητές, κτηνοτρόφους και διερχόμενους.
Το συνολικό κόστος των τεσσάρων (4) γεφυριών ανέρχεται στο ποσό των 160.000 ΕΥΡΩ.
Εκείνο που πρέπει να συνεχίσουν η Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, είναι η χαλικόστρωση του δρόμου σε ορισμένα σημεία και σε ορισμένους χείμαρρους η τοποθέτηση τσιμεντοσωλήνων ή κατασκευή κοιτόστρωσης.
Βασίλης Τσαντήλας
π. Δήμαρχος Ιτάμου
Δημοτικός Σύμβουλος Καρδίτσας