Β. Τσαντήλας :"Παραιτηθείτε κύριε Παπακωνσταντίνου" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Δεν γνωρίζω επακριβώς την πολιτική σου διαδρομή κύριε Υπουργέ Οικονομικών και πως φθάσατε στο σημείο να αποτελείται ισχυρό στέλεχος του πιο σκληρού προσωπικού κομματικού πυρήνα που συγκρότησε ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και Πρωθυπουργός της χώρας Γ. Παπανδρέου, για να διοικεί και κυβερνά κόμμα και Κυβέρνηση.
Όπως επίσης δεν γνωρίζω ποια είναι εκείνα τα ιδιαίτερα προσόντα και γνώσεις σας οικονομίας, ώστε να αφήσει στο περιθώριο ιστορικά και αποδεδειγμένα ικανότατα πολιτικά στελέχη στον τομέα των οικονομικών : Παπαδόπουλος Αλ., Παπανδρέου Βάσω, Φλωρίδης Γιώργος και γιατί όχι τον πρώην πρωθυπουργό Κων/νο Σημίτη, ο οποίος τουλάχιστον από το 2007 δημοσίως προειδοποιούσε και επεσήμανε το δημοσιονομικό πρόβλημα της Ελλάδας, χωρίς βέβαια να συγκινείται η Κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας.
Από την πρώτη στιγμή που αναλάβατε ως Υπουργός Οικονομικών κύριε Παπακωσταντίνου, τρία στοιχεία έγιναν εμφανή :
1ον. Η αλαζονική συμπεριφορά σας, που κατήγγειλαν τόσοι Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που έβγαινε άλλωστε και από την δημόσια εικόνα σας.
2ον. Η αδυναμία να αντιληφθείτε έγκαιρα την δεινή οικονομική θέση της χώρας και
3ον. Όταν οι Ευρωπαίοι μας ξύπνησαν, εσείς κύριε Παπακωσταντίνου, σε καμιά περίπτωση δεν λειτουργήσατε ως συναισθανόμενος την κρισιμότητα της κατάστασης.
Σήμερα, μετά από 19 μήνες διαχείρισης της κρίσης και των Οικονομικών κύριε Υπουργέ, έχουν αντικειμενικά καταγραφεί τραγικά λάθη και επιλογές που οδήγησαν την Ελλάδα και τους Έλληνες στον χειρότερο εθνικό παγκόσμιο διασυρμό και την οικονομική δουλεία.
Ποιος άλλος Υπουργός Οικονομικών κύριε Παπακωσταντίνου, κατάφερε να διώξει στο εξωτερικό από τις Ελληνικές Τράπεζες σε 18 μήνες 42 δισεκατομμύρια ευρώ;
Δεν χρειάζεται άλλο κριτήριο κύριε Υπουργέ, ώστε ο Πρωθυπουργός της χώρας να άρει την τυφλή εμπιστοσύνη στο άτομό σας και να προχωρήσει σε αντικατάστασή σας.
- Μετρήσατε πόσες φορές δημόσια έχετε αυτοδιαψευστεί κύριε Υπουργέ;
- Έχετε αντιληφθεί το μέγεθος της ευθύνης ένταξης στο μνημόνιο με μόνον την υπογραφή Σας;
- Θυμάστε κύριε Υπουργέ, που δεσμευόσαστε ότι θα εισπράξετε τα 30 δις. Ευρώ οφειλών προς το Δημόσιο και αντί αυτού πήγατε νύχτα στη Βουλή να τα διαγράψετε;
- Χρησιμοποιήσατε κατά κόρον τα επικοινωνιακά πυροτεχνήματα για την φοροδιαφυγή και η αποτελεσματικότητά της είναι τελείως αρνητική (θυμήσου : Γιατρούς του Κολωνακίου, Πισίνες, πολυτελή Σκάφη κ.α.).
- Εσείς ο ίδιος χρησιμοποιήσατε τον όρο «σπλάχνα» του ΠΑΣΟΚ, για τις ΔΕΚΟ και δεν τολμάτε να κάνετε το ελάχιστο.
Κύριε Υπουργέ, τώρα πρέπει να σας επιβραβεύσουμε και για το νέο μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα καθώς και για το νέο μνημόνιο ΔΑΝΕΙΚΩΝ ύψους 100 δισ. Ευρώ !!!
Αλήθεια κύριε Υπουργέ, δεν ρωτάγατε έναν οποιοδήποτε συμπατριώτη σας (Βλάχο Κοζανίτη ή Γρεβενιώτη) να σας απαντήσουν στο αυτονόητο :
Δεν υπάρχει καμιά οικογένεια ή επιχείρηση να ξεχρεώθηκε παίρνοντας συνέχεια δάνεια με τοκογλυφικούς όρους.
Κύριε Υπουργέ,
Εσείς είτε με την λήξη της διακυβέρνησης της χώρας από το ΠΑΣΟΚ, είτε με πιθανή αντικατάστασή σας, θα φύγετε από την Ελλάδα. Σίγουρα κάποια θέση σε Διεθνή Οικονομικό Τραπεζικό Οργανισμό θα βρεθεί.
Εάν έχετε ελάχιστο Εθνικό φιλότιμο κύριε Υπουργέ, ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙΤΕ !!! αμετάκλητα. Το οφείλετε και στον Πρωθυπουργό εξάλλου εάν δεν υπολογίζετε την ελληνική κοινωνία, διότι η πολιτική σας συμπαρασύρει και τον ίδιο.
Δεν χρειαζόμαστε άλλο τις υπηρεσίες Σας !!! Αφήστε μας να σηκώσουμε μόνοι μας τον ήλιο και πάλι πιο ψηλά.
Βασίλης Τσαντήλας
Δήμαρχος Ιτάμου 1999 – 2002 & 2007 - 2010
Δημοτικός Σύμβουλος Καρδίτσας