Βερίλλης: Υλοποιούνται σημαντικά έργα που ξεκίνησε η προηγούμενη δημοτική αρχή Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
Στην τελευταία συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Καρδίτσας συζητηθήκαν σημαντικά για την Καρδίτσα, έργα, τα οποία περιλαμβάνονται στον κατάλογο των έργων τα οποία προετοίμασε και ξεκίνησε η προηγούμενη Δημοτική Αρχή, τα προηγούμενα χρόνια.
Θετικό είναι το γεγονός ότι τα έργα αυτά αφ’ ενός είναι συνέχεια άλλων σημαντικών έργων στης προηγούμενης τετραετίας και αφετέρου γίνονται με χρηματοδότηση όχι από το ταμείο του Δήμου αλλά από εξασφαλισμένες πιστώσεις από το ΕΣΠΑ. Χρηματοδοτούνται από κοινοτικά προγράμματα.
Τα έργα αυτά είναι :
1. ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΧΩΡΟΥ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΑΠΟΒΛΗΤΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
Το έργο αυτό είναι προϋπολογισμού 475.000 € και μετά από μεγάλη προεργασία δημοπρατήθηκε και ανατέθηκε σε Ανάδοχο Κοινοπραξία το καλοκαίρι του 2010.
Στην τελευταία συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου έγινε προσαρμογή της αρχικής μελέτης και διόρθωση ορισμένων επιμετρητικών λαθών.
Έτσι, δεδομένου ότι είχε εξασφαλισθεί η χρηματοδότηση του έργου από το ΠΕΠ Θεσσαλίας και όχι από τακτικά έσοδα του Δήμου Καρδίτσας σύντομα μία έκταση 28 στρεμμάτων κοντά στην πόλη της Καρδίτσας θα είναι περιβαλλοντικά αναβαθμισμένη ενώ παράλληλα θα εξαλειφθεί ο κίνδυνος πυρκαγιών.
2. Η ΠΑΡΑΚΑΜΨΗ ΑΡΤΕΣΙΑΝΟΥ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΤΡΙΚΑΛΩΝ
Είναι ένα έργο με εξασφαλισμένη χρηματοδότηση από το ΕΣΠΑ (Δ’ Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης) για το οποίο ολοκληρώθηκαν όλες οι διαδικασίες και υπογράφηκε η σύμβαση από την Περιφέρεια και την ανάδοχο Εταιρεία τον Οκτώβρη του 2010.
Με την απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου τώρα δίνεται η άδεια για την έναρξη των εργασιών σε δημοτικές εκτάσεις του Δήμου Καρδίτσας πριν ολοκληρωθούν οι διαδικασίες απαλλοτριώσεων αυτών των εκτάσεων. Αυτών των εκτάσεων. Έτσι η κοινοπραξία η οποία ανέλαβε την κατασκευή του έργου λόγω της μη απαλλοτροίωσης των εκτάσεων στην περιοχή Αρτεσιανού
3. ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΣΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
Το έργο αυτό που δημοπρατήσαμε το Νοέμβριο του 2010 με εξασφαλισμένη χρηματοδότηση 2.744.628 € από το ΕΣΠΑ Θεσσαλίας – Στ. Ελλάδας – Ηπείρου και όχι από χρήματα του Δήμου, άρχισε πριν από λίγες ημέρες στην πόλη μας.
Το αντικείμενο του περιλαμβάνει την ανακατασκευή και την κατασκευή πεζοδρομίων, τον επανασχεδιασμό των επικινδύνων κόμβων, την επέκταση του δικτύου ποδηλατοδρόμων, την τοποθέτηση αστικού εξοπλισμού (κάδων, ποδηλατοστασίων κλπ.), την δημιουργία οργανωμένων σημείων στάθμευσης ποδηλάτων, την υπογείωση του δημοτικού φωτισμού και την αξιοποίηση φωτοβολταϊκών στοιχείων κλπ.
4. Έγινε η Διακήρυξη του Έργου «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΙΚΤΥΟΥ ΑΚΑΘΑΡΤΩΝ Δ.Δ. ΑΡΤΕΣΙΑΝΟΥ»
Είναι ένα έργο με προϋπολογισμό 5.522.085 € για το οποίο εξασφαλίσαμε τη χρηματοδότηση από το Ε.Σ.Π.Α. του Υπουργείου Περιβάλλοντος – Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής (Υ.Π.Ε.Κ.Α.). Είναι υψίστης σπουδαιότητας και περιλαμβάνει δίκτυο αποχέτευσης ακαθάρτων μήκους 15.910 μ, 2 αντλιοστάσια, δύο καταθλιπτικούς αγωγούς και ένα κεντρικό συλλεκτήριο αγωγό ο οποίος επί πλέον θα συνδέει το Δ.Δ. Αρτεσιανού με το βιολογικό καθαρισμό του Δήμου Καρδίτσας.
Δομήνικος Βερίλλης