Δημ. Κουτσιούμπας από Παλαμά: "Τώρα χρειάζονται πράξεις και όχι μέτρα-εμπαιγμός" (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Πολιτικά
- Εκτύπωση
![Δημ. Κουτσιούμπας από Παλαμά: "Τώρα χρειάζονται πράξεις και όχι μέτρα-εμπαιγμός" (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/6bac7eae4314c8abdf860ecaecf1650a_L.jpg?t=20230913_123855)
Την ανάγκη λήψης άμεσων και ουσιαστικών μέτρων προστασίας της δημόσιας υγείας και στήριξης του λαού, ώστε να καλυφθούν οι εξαιρετικά επείγουσες ανάγκες που έχουν ανακύψει από την κακοκαιρία επισήμανε ο Γενικός Γραμματέας της ΚΕ του ΚΚΕ κ. Δημήτρης Κουτσιούμπας, επισκεπτόμενος το πρωί την δοκιμαζόμενη πόλη του Παλαμά.
Ο ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ συνοδευόμενος από τον βουλευτή Λάρισας κ. Λαμπρούλη και στελέχη του κόμματος επισκέφθηκα διάφορα σημεία της πόλης και στην συνέχεια το Στέκι Αλληλεγγύης και Διεκδίκησης Πλημμυροπαθών Παλαμά που δημιουργήθηκε από τον Αγροτικό Σύλλογο όπου είχε και μια πρώτη συνάντηση με τον Πρόεδρο της ΕΟΑΣΚ κ. Κώστα Τζέλλα, ο οποίος τον ενημέρωσε για τα πρωτεύοντα ζητήματα που χρήζουν άμεσης αντιμετώπισης όπως η περισυλλογή των νεκρών ζώων και η αποκατάσταση των δικτύων και των αναχωμάτων.
Ευρύτερη ενημέρωση για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η πληγείσα περιοχή έγινε στη συνέχεια σε σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ο Δημοτικό Σχολείο με τη συμμετοχή εκπροσώπων φορέων της περιοχής και ευρύτερα του Νομού.
Τοποθετήσεις έγιναν από τον Πρόεδρο και τον Γραμματέα της ΕΟΑΣΚ κ.κ. Κων. Τζέλλα και Σωτ. Γιαννακό, του Προέδρου της Ένωσης Ιατρών Νοσοκομείων και Κ.Υ του Ν. Καρδίτσας κ. Εκτ. Γάζο, την Γραμματέα της ΕΛΜΕ Καρδίτσας κ. Ελ. Καραμήτρου, του Προέδρου του Συνδικάτου Οικοδόμων κ. Κων Κουβαρά, την Πρόεδρο του Συλλόγου Εργαζομένων Κ.Υ. κ. Π. Μπούτα, το μέλος του ΔΣ του Εργατικού Κέντρο Καρδίτσας και το Συλλόγου Εμπορουπαλλήλων Ν.Καρδίτσας κ. Γ. Παπαδόπουλο, τον κ. Μπαλαδήμα μέλος του ΔΣ Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων του Μουσικού Σχολείου και την Γραμματέα του Εμπορικού Συλλόγου Παλαμά κ. Αγγέλη.
Στην τοποθέτηση του ο κ. Κουτσιούμπας εξέφρασε τα συλλυπητήριά του στις οικογένεις των θυμάτων, την συμπαράσταση και αλληλεγγύη του στους πληγέντες και τις ευχαριστίες του στους εθελοντές για τις υπεράνθρωπες προσπάθειες που κατέβαλαν για να καλύψουν την απουσία του κρατικού μηχανισμού, επιβεβαιώνοντας τη θέση του κόμματος ότι «Μόνο ο λαός σώζει το λαό» και έδωσε προτεραιότητα στα ζητήματα που επείγουν
«Αυτή τη ώρα δεν είναι για πολλά λόγια, θέλουμε να δούμε πράξεις και δεν εννοούμε τα ανεπαρκή μέτρα που ανακοινώθηκαν από τον Πρωθυπουργό και τους αρμόδιους Υπουργούς του που εμείς τα θεωρούμε και εμπαιγμό σε βάρος των πληγέντων, αλλά αυτά που διεκδικούμε εδώ και μέρες αλλά και από χρόνια μέσω των εκλεγμένων μας στην Βουλή και την Αυτοδιοίκηση
Ενδεικτικά ο κ. Κουτσιούμπας επισήμανε τα εξής
- Να απεγκλωβιστούν και να μεταφερθούν σε ασφαλή μέρη οι κάτοικοι όλων των πλημμυρισμένων περιοχών
- Να εξασφαλιστεί η προσωρινή τουλάχιστον διαμονή, υγειονομική περίθαλψη και κάλυψη των πάσης φύσεως αναγκών τους σε δομές
- Να αντληθούν αμέσως τα νερά από τις κατοικίες και τις περιουσίες τους και να καθαρισθούν με ευθύνη του κράτους της Περιφέρειας και των Δήμων
- Να επιταχθούν και δημόσιες και ιδιωτικές δομές και άλλα ξενοδοχεία και κτίρια για την ασφαλή διαμονή τους
- Να αποκατασταθούν άμεσα τα δίκτυα ύδρευσης, αποχέτευσης, ηλεκτρισμού αι οδοποιίας και όλες οι άλλες βασικές υποδομές της περιοχής
- Να γίνει άμεσα η εκτίμηση των ζημιών και η καταβολή των αποζημιώσεων για το σύνολό τους
Εξειδικεύοντας τα παραπάνω ο κ Κουτσιούμπας τόνισε ότι το ΚΚΕ στηρίζει συγκεκριμένα αιτήματα που έχουν οι μαζικοί φορείς όπως:
- Να υπάρξει άμεση καταγραφή των ζημιών και καταστροφών σε οικίες, υποδομές, καλλιέργειες, ζωικό κεφάλαιο κλπ και να παρθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα οικονομικής ανακούφισης των κατοίκων των περιοχών που επλήγησαν, με τη χορήγηση έκτακτου βοηθήματος σε κάθε οικογένεια.
- Να γίνουν ατελώς δεκτές οι αιτήσεις και να αποζημιωθούν στο 100%, χωρίς όρους και προϋποθέσεις, για τις ζημιές σε φυτική παραγωγή, σε αγροτικό κεφάλαιο (φυτικό, ζωικό, πάγιο), μηχανήματα, αποθήκες και αποθηκευμένη παραγωγή για το σύνολο των πληγέντων αγροτών (κατά κύριο επάγγελμα και μη) καθώς και των ελεύθερων επαγγελματιών σε μηχανήματα, πρώτες ύλες, αναλώσιμα κ.α.
- Ειδικά για τους κτηνοτρόφους και μελισσοκόμους, να γίνουν δεκτές όλες οι δηλώσεις των πληγέντων για τις απώλειες σε ζώα και μελισσοσμήνη δεδομένου ότι αυτά παρασύρθηκαν χιλιόμετρα μακριά ή και θάφτηκαν στη λάσπη και είναι αδύνατο να βρεθούν.
- Να εξασφαλιστεί με ευθύνη του κράτους ο εφοδιασμός των πληγέντων κτηνοτρόφων με ζωοτροφές και άλλα αναγκαία μέσα για να επιβιώσουν τα κοπάδια. Αντίστοιχα να γίνει και με τους μελισσοκόμους.
- Δεν πρέπει να χάσει κανένας εργαζόμενος τη δουλειά του. Πρέπει να παγώσουν τα χρέη και να μη χαθεί καμία ρύθμιση για τους αγρότες και τους κτηνοτρόφους και για τις μικρές επιχειρήσεις, τους καταστηματάρχες, για τους πληγέντες όλης της περιοχής, τους εργαζόμενους και για την εφορία, τον ΕΦΚΑ (αγροτών - επαγγελματιών), για το δήμο, για τις τράπεζες, χωρίς προσαυξήσεις και τόκους.
- Χρειάζεται απαλλαγή από τον ΕΝΦΙΑ, εντελώς απαλλαγή από τον φόρο εισοδήματος και αλληλεγγύης από το τέλος επιτηδεύματος και από τα δημοτικά τέλη για τις μικροεπιχειρήσεις όλου του νομού της Καρδίτσας που πλήγηκαν και των άλλων πληγέντων νομών.
- Να σταματήσουν άμεσα οι όποιες διαδικασίες κατασχέσεων και πλειστηριασμών πρώτης κατοικίας και επαγγελματικής στέγης. Να γίνει διαγραφή τόκων και γενναίο κούρεμα κεφαλαίου στα τραπεζικά δάνεια.
- Να ανασταλεί κάθε πληρωμή των λογαριασμών ρεύματος, φυσικού αερίου, νερού, τηλεπικοινωνιών.
- Να δοθεί μηνιαίο επίδομα τουλάχιστον 1.500 ευρώ με προσαύξηση 300 ευρώ για κάθε παιδί, σε κάθε νοικοκυριό, μέχρις ότου αποκατασταθούν οι ζημιές σε όλους τους πληγέντες, όπως είναι οι αγρότες με χωράφια που έχουν υποστεί ζημιές, οι κτηνοτρόφοι που έχασαν ζωικό κεφάλαιο και οι μικροί επαγγελματίες που καταστράφηκαν κ.λπ.
- Να παρθούν όλα τα αναγκαία μέτρα για την ομαλή λειτουργία νοσοκομείων και Κέντρων Υγείας στην ύπαιθρο που υπολειτουργούν.
Κυβέρνηση και τοπικές αρχές πρέπει να πάρουν άμεσα μέτρα όπως:
- Να δημιουργηθούν έκτακτες υποδομές “στρατιωτικού τύπου” σε ανοιχτούς χώρους για την αντιμετώπιση άμεσων προβλημάτων υγείας, παροχής πρώτων βοηθειών, ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης και διάθεσης φαρμάκων, προς τους πληγέντες, σε όσους χρειάζονται και είναι αποκλεισμένοι, στον τόπο τους, με ευθύνη της 5ης ΥΠΕ και των Κ.Υ.
- Απολύτως δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη όλων των πασχόντων.
- Να διοριστούν με έκτακτες διαδικασίες (έλεγχο τυπικών προσόντων) όλοι οι γιατροί και λοιποί υγειονομικοί που έθεσαν υποψηφιότητα στις πρόσφατα προκηρυγμένες θέσεις για τις δομές υγείας της Θεσσαλίας.
- Έκτακτες προσλήψεις στο ΕΚΑΒ και ενίσχυση των κινητών μονάδων υγείας και των ασθενοφόρων του ΕΚΑΒ.
- Να εξασφαλιστούν ομάδες ταχείας παρέμβασης, συγκροτημένες κυρίως από ψυχολόγους και κοινωνικούς λειτουργούς, για την παροχή άμεσης συμβουλευτικής υποστήριξης και βραχείας διάρκειας ψυχολογικής υποστήριξης σε ατομικό, ομαδικό και κοινοτικό επίπεδο.
- Να καταγραφούν άμεσα οι ζημιές που έχουν υποστεί οι δομές υγείας και να αποκατασταθεί το σύστημα ηλεκτροδότησης και υδροδότησης των νοσοκομείων και Κέντρων Υγείας.
- Έκτακτο κονδύλι από τον κρατικό προϋπολογισμό για τις ανάγκες και τη λειτουργία των δομών Υγείας. Να εξασφαλιστεί επάρκεια σε φάρμακα και υγειονομικό υλικό.
- Να εξασφαλιστεί η πρόσβαση σε πόσιμο νερό, φαγητό, ρεύμα και ανάγκες υγιεινής για όλους (έως ότου αποκατασταθεί το σύστημα υδροδότησης και ηλεκτροδότησης).
- Να αποστραγγιστούν άμεσα οι περιοχές οι οποίες εγκυμονούν υγειονομικό κίνδυνο.
- Με ευθύνη του κράτους να παρακολουθούνται οι περιβαλλοντικές παράμετροι, η επιδημιολογική επιτήρηση και παρακολούθηση των επιπτώσεων των μεταδοτικών νοσημάτων στη δημόσια υγεία.
Ο Γ.Γ. της ΚΕ του ΚΚΕ έκανε λόγο για «προδιαγεγραμμένο έγκλημα κατά τη ζωής και της λαικής περιουσίας» την απουσία αντιπλημμυρικών έργων που άφησαν αθωράκιστη τη Θεσσαλία αποδίδοντας ευθύνη τόσο στην παρούσα, αλλά και τις προηγούμενες κυβερνήσεις καθώς και στην ΕΕ που δεν δίνουν προτεραιότητα σ’ αυτά τα έργα γιατί όπως είπε δεν είναι ανταποδοτικά και δεν αποφέρουν κέρδη στους επιχειρηματικούς ομίλους.
Κωστής Κριτσιάνης