Από πυρκαγιά στο ευρύτερο χώρο του υποσταθμού στο Ρούσσο η διακοπή της ηλεκτροδότησης το μεσημέρι της Παρασκευής (14/6) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Από πυρκαγιά στο ευρύτερο χώρο του υποσταθμού στο Ρούσσο η διακοπή της ηλεκτροδότησης το μεσημέρι της Παρασκευής (14/6)](/media/k2/items/cache/7e639bdb9cf50cf1be4e193daabe2a6c_L.jpg?t=20240614_131208)
Πυρκαγιά σε χορτολιβαδική έκταση σημειώθηκε τις μεσημβρινές ώρες της Παρασκευής 14 Ιουνίου κοντα στον υποσταθμό του Ρούσσου.
Το συμβάν σύμφωνα με το ρεπορτάζ του KarditsaLive.Net ξεκίνησε περί τις 14.40 το μεσημέρι. Στο σημείο κλήθηκαν άμεσα τέσσερα οχήματα της Π.Υ. Καρδίτσας και ένα από την Π.Υ. Μουζακίου με 11 πυροσβέστες με τον Διοικητή της Π.Υ. Καρδίτσας Αντιπύραρχο Κων. Τσιώλη να συντονίζει τις ενέργειες κατάσβεσης.
Η πυρκαγιά έκαψε μικρή έκταση, περί τα 2 στρέμματα, ωστόσο κινήθηκε δίπλα στον υποσταθμό αλλά και μερικώς εντός. Οι τεχνικοί του ΔΕΔΔΗΕ έκοψαν το ρεύμα τόσο στην πόλη της Καρδίτσας όσο και σε άλλες περιοχές που ηλεκτροδοτούνται από τον υποσταθμό για ασφάλεια.
Σημειώνουμε ότι κάποιες κολόνες του ΔΕΔΔΗΕ έχουν υποστεί μικροζημιές. Η πυρκαγιά ώρα 4 μ.μ. πλέον έχει αντιμετωπιστεί και αναμένεται να ξεκινήσουν ενέργειες για την επαναφορά της ηλεκτροδότησης.
φωτογραφία αρχείου