Καρδίτσα: Ξεκίνησαν οι έλεγχοι της Δημοτικής Αστυνομίας και τα πρώτα πρόστιμα για τραπεζοκαθίσματα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Καρδίτσα: Ξεκίνησαν οι έλεγχοι της Δημοτικής Αστυνομίας και τα πρώτα πρόστιμα για τραπεζοκαθίσματα](/media/k2/items/cache/b8e7b7d7fe267081b58dd0f7c8fbb470_L.jpg)
Ξεκίνησαν εντατικά από τη Δευτέρα οι έλεγχοι της Δημοτικής Αστυνομίας στα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, όσον αφορά τα τοπογραφικά και τις άδειες ανάπτυξης τραπεζοκαθισμάτων.
Όπως ανέφερε η Αντιδήμαρχος Επιχειρηματικών Δραστηριοτήτων και Δημοτικής Αστυνομίας κ. Όλγα Μακρή απαντώντας σε σχετική ερώτηση του KarditsaLive.Net από την αρχή της εβδομάδας που διανύουμε η Δημοτική Αστυνομία πραγματοποιεί ελέγχους για να διαπιστωθεί ποια από τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος προχώρησαν τις διαδικασίες για την σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος -στη θέση των σκαριφημάτων που διέθεταν- και έβγαλαν κανονικά τις προβλεπόμενες άδειες για να αναπτύξουν τραπεζοκαθίσματα, καθώς και αν αυτά καταλαμβάνουν το χώρο για τον οποίο έχουν αδειοδοτηθεί ή υπάρχουν υπερβάσεις.
Όπως τόνισε ο Δήμος ξεκίνησε από τον περασμένο Νοέμβριο (2023) σε συνεργασία με την Ένωση Καταστηματαρχών Εστίασης και Αναψυχής Ν. Καρδίτσας να ενημερώνει τους καταστηματάρχες για την υποχρέωσή τους να βγάλουν έγκαιρα τις σχετικές άδειες για το 2024 και να αντικαταστήσουν τα τοπογραφικά σκαριφήματα με τοπογραφική διαγράμματα για να μην παρατηρούνται προβλήματα σε σχέση και με τον Κανονισμό χρήσης παραχωρούμενων κοινοχρήστων χώρων Δήμου Καρδίτσας. Μάλιστα διανεμήθηκε και έγγραφο σε όλα τα καταστήματα και δόθηκε ένα εύλογο χρονικό περιθώριο μέχρι 31 Μαρτίου να τακτοποιήσουν τα τοπογραφικά τους διαγράμματα
Επειδή προς τη λήξη της προθεσμίας είχε συσσωρευθεί όγκος δουλειάς σε σχέση με τα τοπογραφικά για την υπηρεσίας και την Αστυνομία γιατί όπως αναμενόταν κάποιοι ενεργοποιήθηκαν με την εκπνοή του χρόνου που είχαν στη διάθεσή τους επιδείχθηκε μια ανοχή για κάποιο χρονικό διάστημα ώστε όσοι καταστηματάρχες είχαν ξεκινήσει τη διαδικασία να την ολοκληρώσουν.
Όμως κάποιοι δεν αξιοποίησαν ούτε αυτή την …άτυπη παράταση για να κάνουν τις προβλεπόμενες ενέργειες και πλέον όπως ανέφερε η κ. Μακρή δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια ανοχής καθώς αυτό θα ήταν σε βάρος όσων επαγγελματιών φρόντισαν να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους ή τουλάχιστον προχώρησαν σε μεγάλο βαθμό τις απαιτούμενες ενέργειες.
Σύμφωνα με την Αντιδήμαρχο σε σύνολο 154 καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος, 60 περίπου καταστήματα δεν έχουν προχωρήσει σε καμία ενέργεια και στους επερχόμενους ελέγχους θα υποστούν λογικά τις συνέπειες.
Ήδη βεβαιώθηκαν οι πρώτες παραβάσεις και προχωρά η διαδικασία επιβολής προστίμων ενώ οι έλεγχοι όπως τόνισε η κ. Μακρή θα συνεχιστούν με εντατικούς ρυθμούς στο σύνολο των καταστημάτων.
Κωστής Κριτσιάνης