Σε χαμηλά επίπεδα η τουριστική κίνηση στην περιοχή της λίμνης Πλαστήρα (+ Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Ως εξαιρετικά δύσκολη περιέγραψαν την κατάσταση που βιώνουν οι επιχειρηματίες που δραστηριοποιούνται στην περιοχή της Λίμνης Πλαστήρα στην ...αυτοψία στην περιοχή που έκανε το KarditsaLive.Net την Κυριακή 26 Ιουλίου.
Η συγκεκριμένη ημέρα θα έπρεπε υπό φυσιολολογικές συνθήκες να είναι μία εκ των καλυτέρων της σεζόν που διανύουμε αφού η καλοκαιρινή περίοδος πλησιάζει στο απόγειο της.
Ωστόσο οι επισκέπτες στην περιοχή ήταν πολύ λίγοι, και η αναφορά περιλαμβάνει τόσο τους επισκέπτες που θα έρχονταν στην περιοχή μας για διαμονή για λίγες ημέρες χαλάρωσης όσο και τους "κοντινούς" που μπορούν να επισκεφθούν αυθημερόν την περιοχή.
Οι επαγγελματίες της περιοχής, ανέφεραν ότι μετά από ένα δύσκολο (ακόμα) χειμώνα ανέμεναν την περίοδο του καλοκαιριού ευελπιστώντας να μπορέσουν να καλύψουν μέρος των απωλειών. Του εναντίον όμως, όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα μετά το "κλείσιμο" των τραπεζών, η κατάσταση έγινε πολύ πιο δύσκολη και σε σημείο που πολλοί εξ αυτών να σκέφθονται αν θα πρέπει να ανοίξουν την επιχειρήσεις τους, επιλέγοντας μέρες και ώρες που θα το κάνουν περιορίζοντας έτσι το λειτουργικό κόστος.
Ακόμα όμως και αυτοί που τελικά επισκέπτονται την περιοχή όπως μας ανέφεραν επαγγελματίες στην περιοχή του φράγματος, αλλά και στην περιοχή της Πεζούλας που δραστηριοποιούνται με τα θαλάσσια σπορ, είναι εξαιρετικά προσεκτικοί στις επιλογές τους με αποτέλεσμα να χρήματα που μένουν στην περιοχή να είναι ακόμα λιγότερα. Φυσικά κατανοούν και οι ίδιοι την κατάσταση των ταξιδιωτών και την συμπεριφορά τους αφού και οι ίδιοι ζουν ως πολίτες με το ίδιο πρόβλημα καθημερινά.
Ελπίδα τους πλέον ο Αύγουστος ο κατ' εξοχήν μήνας των διακοπών στην Ελλάδα ώστε να μπορέσουν να ανακτήσουν ένα μέρος του εισοδήματός τους. Κι εκεί ωστόσο τα πράγματα δεν είναι παρήγορα καθώς πολλές εκ των κρατήσεων έχουν ακυρωθεί ενώ ο κόσμος προσπαθεί να συμπιέσει όσο μπορεί τον αριθμό ημερών διαμονής στην περιοχή.
Για όσους πάντως το σκέφτονται να επισκεφθούν την περιοχή, εμείς θα προτείναμε ανεπιφύλακτα την έστω και ολιγόωρη ανάσα δροσιάς που προσφέρει η εκπληκτικής ομορφιάς λίμνη που μπορεί να συνδυαστεί κάλλιστα με εξαιρετικές τοπικές λιχουδιές...
Για τελευταίο αφήνουμε μια παρατήρηση προς τους υπεύθυνους της δημόσιας διοίκησης και αφορά το οδικό δίκτυο της περιοχής που μοιάζει να είναι σε πολλά σημεία του "βομβαρδισμένο" προφανώς από τις έντονες πλημμύρες του χειμώνα. Η κατάσταση χρήζει άμεσης αντιμετώπισης σε ορισμένα σημεία ενώ το ίδιο θα πρέπει να συμβεί και με την αποκλάδωση δένδρων που στερούν πολύτιμη ορατότητα στους οδηγούς.