Σημαντικό αριθμό επισκεπτών περιμένει η λίμνη Πλαστήρα το τριήμερο της Αποκριάς Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Σημαντικό αριθμό επισκεπτών περιμένει η λίμνη Πλαστήρα το τριήμερο της Αποκριάς](/media/k2/items/cache/83524d3d37468396698199983a6043ca_L.jpg)
Μεγάλο αριθμό επισκεπτών περιμένει η περιοχή της λίμνης Πλαστήρα, το τριήμερο της Αποκριάς, που έχουμε μπροστά μας.
Απαντώντας σε σχετική ερώτηση του KarditsaLive.Net o εκπρόσωπος των επαγγελματιών της περιοχής κ. Δημήτρης Γαλαγάλας, τόνισε ότι η πληρότητα στα καταλύματα πλησιάζει στο 90% και η ζήτηση συνεχίζεται, οπότε δεν αποκλείεται μέχρι το απόγευμα της Παρασκευής να μιλάμε για ακόμα μεγαλύτερο ποσοστό.
Για τους επισκέπτες αποτελεί επιπλέον κίνητρο αυτή την εποχή, η εικόνα της χιονισμένης λίμνης και των βουνών που την περιβάλλουν και με την νέα χιονόπτωση είναι εξασφαλισμένο ότι θα απολαύσουν το χειμερινό τοπίο.
Γενικότερα, μας είπε ο κ. Γαλαγάλας το 2022 κυλά καλά για την περιοχή με αυξημένη κίνηση τα Σαββατοκύριακα και λιγότερη αλλά υπαρκτή τις καθημερινές.
Αυτό που δεν έχει ακόμα «ξεκολλήσει» , υπογράμμισε σε σχετική μας επισήμανση, είναι ο συνεδριακός τουρισμός. Με τις εταιρείες να παρουσιάζονται προς το παρόν διστακτικές.
Π.Κ.