Δήμος Καρδίτσας: Έμφαση στον καθαρισμό των αυλείων χώρων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Έμφαση στον καθαρισμό των σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, προκειμένου να επαναλειτουργήσουν κανονικά από τη Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου δίνεται κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου από το Δήμο Καρδίτσας, καθώς από το απόγευμα της Παρασκευής έχει ολοκληρωθεί το έργο του αποχιονισμού των δρόμων
Ειδικότερα:
-Από το πρωί του Σαββάτου 4 μηχανήματα προχωρούν σε καθαρισμούς των αύλειων χώρων των σχολικών συγκροτημάτων της πόλης και άλλα 4 καθαρίζουν σχολεία στις Κοινότητες, έργο που αναμένεται να ολοκληρωθεί το αργότερο μέχρι το πρωί της Κυριακής.
-Με μέριμνα των Σχολικών Επιτροπών Α/θμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου καθαρίστριες των σχολείων φροντίζουν κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου να καθαρίσουν τις σκάλες και τις εισόδους των κτηρίων, ενώ οι Δ/ντες των σχολικών μονάδων εφοδιάστηκαν ήδη προληπτικά από το Δήμο με αλάτι.
- Επίσης καθαρίζονται από μηχανήματα του Δήμου και οι αύλειοι χώροι των Τριτοβάθμιων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων που λειτουργούν στην πόλη μας σε συνεννόηση με τις Διοικήσεις τους.
- Συνεργεία εργαζομένων της Υπηρεσίας Καθαριότητας του Δήμου με τη συνδρομή εργαζομένων της Υπηρεσίας Πρασίνου, της Τεχνικής Υπηρεσίας και της ΔΕΥΑΚ μεριμνούν με χειρωνακτικά μέσα για τον καθαρισμό των προσβάσεων όλων των δημοσίων κτηρίων της πόλης, καθώς επίσης και τον καθαρισμό και τον έλεγχο των φρεατίων.
- Ο υπηρεσιακός μηχανισμός του Δήμου Καρδίτσας είναι σε ετοιμότητα για την αντιμετώπιση αντίστοιχων καιρικών φαινομένων τις επόμενες ημέρες.