Εκδήλωση στο 5ο Γυμνασίο με θέμα:"Σχολικός εκφοβισμός" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Η 6η Μαρτίου, καθιερώθηκε από τη φετινή χρονιά ως ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού, Bullying, φαινόμενο το οποίο τα τελευταία χρόνια απασχολεί όλο και περισσότερο τη σχολική κοινότητα.
Στο πλαίσιο της μέρας αυτής και μετά από πρόσκληση του Διευθυντή του σχολείου κ. Ντηλιά και του Συλλόγου Καθηγητών του 5ου Γυμνασίου Καρδίτσας, το Κέντρο Γυναικών Καρδίτσας, υλοποίησε στο χώρο του Γυμνασίου εκδήλωση με θέμα «Σχολικός εκφοβισμός».
Στόχος των στελεχών του Κέντρου Γυναικών Καρδίτσας, ειδικών επιστημόνων- της κ. Χάιδως Ιωαννίδου, Ψυχολόγου και της κ. Μάρθας Μπενέκη, Κοινωνικής Λειτουργού- ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση για το φαινόμενο και τις συνέπειες του.
Ανέπτυξαν το θέμα εξηγώντας τι είναι η Ενδοσχολική βία, τις μορφές αυτής- σωματική, λεκτική, ψυχολογική, ηλεκτρονική- το προφίλ του θύτη και του θύματος τις συνέπειες και τέλος την πρόληψη και τους χειρισμούς για την καταπολέμηση του Σχολικού Εκφοβισμού.
Ακολούθησε προβολή βίντεο και συζήτηση, με το λόγο να τον έχουν τα παιδιά, τα οποία εξέφρασαν σκέψεις, απορίες, προτάσεις.
Στην εκδήλωση συμμετείχαν όλες οι τάξεις του Γυμνασίου και ο Σύλλογος Καθηγητών του σχολείου.
Το Κέντρο Γυναικών Καρδίτσας προγραμματίζει μια σειρά εκδηλώσεων σχετικών με το θέμα, σε σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Αντιπεριφέρειας Καρδίτσας. Τα σχολεία που επιθυμούν να ενταχθούν στο πρόγραμμα αυτό μπορούν να απευθύνονται στο Κέντρο Γυναικών, Σταμούλη 9, Καρδίτσα, τηλ: 2441071594, fax:2441075141, e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..