Εργασίες για την αποφυγή πλυμμηρών από το Δήμο Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Σε παρεμβάσεις προληπτικού χαρακτήρα για την αποφυγή πλημμυρικών φαινομένων από το γρήγορο λιώσιμο του χιονιού προχώρησαν τη Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου 2012 συνεργεία του Δήμου Καρδίτσας και της ΔΕΥΑΚ, καθώς ολοκληρώθηκαν το Σαββατοκύριακο οι αποχιονισμοί των αύλειων χώρων των σχολικών μονάδων.
Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στον οικισμό των τσιγγάνων στη θέση «Μαύρικας», όπου δεν υπάρχει ολοκληρωμένο δίκτυο αγωγών και τάφρων για την απορροή των υδάτων με αποτέλεσμα σε περίπτωση έντονων βροχοπτώσεων να συγκεντρώνονται μεγάλες ποσότητες νερού σε διάφορα σημεία.
Από το πρωί, μηχανήματα του Δήμου και της ΔΕΥΑΚ και συγκεκριμένα 2 JCB, 2 τσάπες, 2 φορτηγά και 1 αποφρακτικό πραγματοποιούν παρεμβάσεις για τον καθαρισμό αγωγών, φρεατίων και τάφρων εντός του οικισμού.
Αυτοψία στον οικισμό πραγματοποίησε και ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Κων. Παπαλός μαζί με τους αντιδημάρχους κ.κ. Βασ. Ευαγγελακόπουλο και Λαμ. Τσιούκη, ενώ ο αντιδήμαρχος κ. Αθ. Μαρκινός επέβλεψε προληπτικές παρεμβάσεις που πραγματοποιήθηκαν σε Τοπικές Κοινότητες της Δημοτικής Ενότητας Κάμπου.
Επίσης συνεργεία της ΔΕΥΑΚ συνέχισαν και τη Δευτέρα τους ελέγχους και τους καθαρισμούς φρεατίων του δικτύου ομβρίων υδάτων, ενώ βρίσκονται σε ετοιμότητα για να παρέμβουν όπου χρειαστεί. Οι δημότες, σε περίπτωση που διαπιστώσουν πρόβλημα σε κάποιο φρεάτιο παρακαλούνται να ενημερώνουν τη ΔΕΥΑΚ στο τηλ. 2441071711.
Μέχρι τις πρώτες απογευματινές ώρες πάντως τόσο στην πόλη, όσο και στις Κοινότητες του Δήμου Καρδίτσας δεν είχε προκύψει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα από τις βροχοπτώσεις και το λιώσιμο του χιονιού.
Τέλος, από την εταιρεία κατασκευής του δικτύου φυσικού αερίου, σε συνεννόηση με την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου πραγματοποιήθηκαν -όπου κρίθηκε επιβεβλημένο μετά την κακοκαιρία και τους αποχιονισμούς- πρόσθετες εργασίες αποκατάστασης τομών σε δρόμους της πόλης.